Oto iPhone 7 i 7 Plus – pierwsze wodoodporne smartfony Apple

Przed paroma minutami na konferencji odbywającej się w Bill Graham Civic Auditorium w San Francisco Apple zaprezentowano dwa najnowsze smartfony w gamie amerykańskiego producenta elektroniki. Oto długo wyczekiwane iPhone 7 oraz iPhone 7 Plus!
Na samym początku Tim Cook zaprezentował nowy system iOS 10 – oczywiście, najlepszy, jaki dotąd Apple stworzyło.
Wymieńmy jednak najważniejsze zmiany, jakie przynosi nowa generacja iPhone. Oto one:
Najważniejszą informacją, w którą wielu wątpiło jest fakt, ze iPhone 7 oraz iPhone 7 Plus będą wodoodporne! Skończył się zatem czas żartów Samsunga z telefonów spod znaku nadgryzionego jabłka! Urządzenia posiadają certyfikat IP67.

Kolejną zmianą wizualną wprowadzaną wraz z kolejna generacją jest… nowy-stary kolor obudowy iPhone. Teraz oprócz srebrnego, złotego i różanego złotego modelu będziemy mogli zakupić całkowicie czarny model. I to w dwóch wersjach! Dostępny będzie model Black z matowym wykończeniem, a także model Jet black z wykończeniem lśniącym. Wygląda na to, że Apple postanowiło sięgnąć po klasykę.
Nowe aparaty główne w smartfonach Apple zostały wyposażone w ultraszybki autofokus, a także bardzo jasną optykę – f/1.8. Teraz obydwa urządzenia będą wyposażone w optyczną stabilizację obrazu, a także aż cztery diody LED, by uzyskać jak najbardziej naturalne warunki oświetleniowe w nocy.
Kolejnym ważnym krokiem naprzód jest zastosowanie dwóch aparatów 12 MPix w iPhone 7 Plus. Dzięki nim model z Plusem będzie posiadał funkcję optycznego zoomu, który będzie mógł przybliżyć zdjęcie bez utraty jakości dwukrotnie. Dzięki obecności dwóch sensorów iPhone 7 Plus w czasie robienia zdjęcia będzie w stanie wykonać mapę przedmiotów fotografowanych. Oznacza to, że telefon „wie” w jakiej odległości znajdują się odpowiednie przedmioty, a to otwiera spore możliwości w czasie retuszu.
Z przodu urządzeń zastosowano nowy aparat o matrycy 7 MPix. To spory krok do przodu – w poprzednich modelach otrzymywaliśmy sensor 5 MPix.

Nowe iPhone’y będą wyposażone w ulepszone wyświetlacze. Będą one o 25% jaśniejsze, a także będą w stanie wyświetlić większy zakres kolorów. Oczywiście, w nowej generacji nie zabraknie sławnej funkcji 3D Touch, rozpoznającej różne poziomy intensywności naciskania opuszka palca na ekran.
Tak jak zawsze, Apple podkreśla swoje zaangażowanie w dostarczanie muzyki o jak najlepszej jakości. Z tego powodu serwis Apple Music zostanie znacznie ulepszony. Większe zmiany zajdą jednak w samym iPhone. Smartfon oznaczony siódemką będzie wyposażony w głośniki stereo!
Przyszedł czas pożegnać się z gniazdem słuchawkowym Jack 3,5 mm. Od modelu iPhone 7 Apple rezygnuje z tego tradycyjnego portu na rzecz swojego autorskiego złącza Lightning. Oznacza to, że właściciele tego smartfona będą musieli korzystać ze sprzętu ze specjalną końcówką lub też odpowiedniej przejściówki. Słuchać muzyki będziemy mogli oczywiście także poprzez łączność Bluetooth.
Słuchawki EarPods ze złączem Lightning będą dołączane do każdego nowego iPhone. Co więcej, w każdym pudełku znajdzie się także przejściówka z wejścia Jack do Lightning.

Tak jak wspominaliśmy we wcześniejszych tekstach, wraz z iPhone 7 debiutują bezprzewodowe słuchawki Apple AirPods. To także odpowiedź na brak gniazda Jack w nowym smartfonie. Co tu dużo mówić, wyglądają one naprawdę świetnie, i jak obiecuje Apple, równie świetnie będą grały dzięki nowemu chipowi Apple W1. AirPods mają być w stanie odtwarzać muzykę przez 24 godziny na jednym ładowaniu!
Na sam koniec otrzymujemy informacje na temat serca nowych iPhone – chipu A10 Fusion. Jest to podzespół czterordzeniowy, który jest aż o 40% wydajniejszy niż czip A9 obecny w iPhone 6s. Z kolei procesor graficzny jest i 50% wydajniejszy od swojego poprzednika.
Dzięki nowym wydajnym podzespołom do AppStore trafia jeszcze bardziej rozbudowane i wymagające gry. Cześć z nich została zaprezentowana w czasie prezentacji – m.in. Broken Kingdom.
Co ważne, najnowsze iPhone’y będą posiadały pojemniejsze akumulatory. Jak twierdzi Apple, w porównaniu do poprzedniego modelu, przeciętny użytkownik uzyska dodatkowe dwie godziny „życia” urządzenia w czasie pojedynczego ładowania.iphone 7 i 7 plus oficjalne zdjecieWraz z nową generacją iPhone zmieni się także pojemność dysków, które będą montowane w urządzeniach. Teraz w sprzedaży dostępne będą znacznie bardziej pojemne modele z pamięciami flash 32 GB, 128 GB i 256 GB. Żegnamy się zatem nie tylko z portem Jack 3,5 mm, ale także z telefonami o pojemności 16 GB. W tym elemencie „siódemka” to rzeczywiście spory krok do przodu.
A teraz czas na ceny! Nowe iPhone 7 i 7 Plus mają być sprzedawane w takich samych cenach, jak ich poprzednicy. Niestety na oficjalne ceny będziemy musieli poczekać, ponieważ siódemka będzie sprzedawana innych wersjach pojemności dysku.
I czas na daty premier nowych iPhone’ów! Zamówienia przedpremierowe będzie można składać już w ten piątek, 9 września. iPhone 7 zadebiutuje w sklepach 16 września. W naszym kraju ukaże się jednak 2 tygodnie później – 30 września.
A tak prezentuje się aktualne zestawienie obecnie sprzedawanych modeli iPhone:Warto zauważyć, że zmieniają się pojemności sprzedawanych modeli 6s i 6s Plus. Na rynek wkracza wersja 32 GB, która będzie dostępna razem z 128 GB. Znikają 16 GB i 64 GB.

[AKTUALIZACJA 8 września]: Poznaliśmy już polskie ceny iPhone 7 i iPhone 7 Plus. Oto one:

  • iPhone 7 32 GB – 3 349 złotych
  • iPhone 7 128 GB – 3 879 złotych
  • iPhone 7 256 GB – 4 399 złotych
  • iPhone 7 Plus 32 GB – 3 949 złotych
  • iPhone 7 Plus 128 GB – 4 479 złotych
  • iPhone 7 Plus 256 GB – 4 999 złotych