Oto ARMIGA – miniaturowy komputer dla miłośników Amigi

Początki urządzenia nie były łatwe. Pomysłodawcy próbowali zebrać 140 tysięcy dolarów potrzebnych na rozpoczęcie produkcji za pomocą serwisu IndieGoGo, jednak zgromadzili jedynie niewielką część kwoty. Zdecydowano się więc zbudowanie niewielkiej ilości prototypów i ich sprzedaż za niewielką opłatą. Dzięki temu wieść o ciekawym projekcie rozeszła się pośród fanów Amigi.
ARMIGA posiada 2-rdzeniowy procesor ARM. Urządzenie ma dwa porty USB 2.0, czytnik kart microSD, złącze sieciowe RJ45 i wyjście HDMI, które może wyświetlać obraz w jakości 720p, w rozdzielczości 16:10 lub 4:3. Komputerek uruchamia pliki w zapisane w formacie ADF. Występuje w dwóch wersjach. Większa dodatkowo posiada stację dyskietek. Warto dodać, że cały komputerek jest kompatybilny z większością padów na kablu dostępnych na rynku.
Obudowa komputerka została wydrukowana na drukarce 3D
Na ARMIDZE działają dwa systemy operacyjne. Oryginalny Amiga OS, w wersji Kickstart 1.3, został zainstalowany na wbudowanej karcie SD, natomiast dodatkowy Android 4.2.2 – na wbudowanej pamięci NAND. Drugie oprogramowanie może służyć do przeglądania Internetu i korzystania z gier napisanych pod ten system.
Sprzęt jest jeszcze w fazie testów. Wersja bez stacji dyskietek kosztuje 119 euro i póki co jedynie ona jest w sprzedaży, gdyż wszystkie egzemplarze większej, warte 169 euro, rozeszły się. W związku z tym, wkrótce powinny pojawić się pierwsze recenzje urządzenia. Osobom, które nie zamierzają wydawać pieniędzy, polecamy program WinUAE – darmowy emulator dla systemu Windows.
Więcej informacji o projekcie w filmie poniżej.

Źródło: benchmark.pl