Orbital to pierwszy 'działający’ emulator PlayStation 4

Emulator PlayStation 4 o nazwie Orbital to pierwszy działający emulator konsoli PlayStation 4. No, działający to określenie odrobinkę na wyrost, bowiem najważniejsze jego funkcje nie są jeszcze na tyle dopracowane, aby można było uruchamiać na nim gry.
Za emulator Orbital odpowiada deweloper ukrywający się pod pseudonimem AlexAltea.  W chwili obecnej emulator pozwala na bootowanie oprogramowania do PlayStation 4, ale postęp prac daje spore nadzieje na to, że już wkrótce gracze korzystający z komputerów osobistych będą mogli zagrać na swoim PCcie w gry takie jak choćby Uncharted 4. Jest oczywiście jedno „ale”, dość typowe dla większości emulatorów.

Wymagania sprzętowe emulatora PlayStation 4 będą kosmicznie wysokie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę obecne, bardzo wysokie ceny kart graficznych. Procesor musiał będzie obsługiwać instrukcje AVX/AVX2, komputer powinien dysponować minimum 16 GB RAMu, a kartą graficzną która pozwoli aplikacji działać W MIARĘ poprawnie, będzie GeForce GTX 1080 lub GeForce GTX 1080 Ti. Obecnie karty te kosztują odpowiednio ok. 3300 i 5000 złotych.
Emulator PlayStation 4 Orbital można pobrać ze strony projektu w serwisie GitHub. Jeśli sami nie jesteście deweloperami lub osobami znającymi się na programowaniu, to raczej nie macie tam czegoś szukać – potrzebowali będziecie odszyfrowanego oprogramowania swojej konsoli, a pobraną aplikację trzeba będzie uprzednio skompilować.
 

Źródło: GitHub, Orbital