NVIDIA zaprezentowała układ Tegra 4

Układ Tegra 3 NVIDII jest jednym z najczęściej stosowanych w najlepszych tabletach i smartfonach obecnych na rynku. Już wkrótce jednak zastąpiony zostanie przez Tegrę 4, która właśnie została zaprezentowana przez producenta.

Czwarta generacja układów Tegra opiera się na architekturze ARM Cortex-A15, dzięki czemu ich wydajność będzie znacznie większa niż w przypadku, opierających się na architekturze ARM Cortex-A9, układów Tegra 3. Jeżei wierzyć słowom CEO NVIDII Jen-Hsun Huanga procesory Tegra 4 będą najszybszymi procesorami mobilnymi stworzonymi do tej pory.

NVIDIA postanowiła trzymać się modelu 4+1, co oznacza, że układy Tegra 4 wyposażone zostały w cztery rdzenie główne i jeden pomocniczy, który odpowiedzialny jest za regulację zużycia energii przez rdzenie mocniejsze. Jeżeli chodzi natomiast o rdzenie graficzne to będzie ich aż 72, czyli sześć razy więcej niż w trzeciej generacji układów Tegra. Procesory Tegra 4 nie będą posiadały zintegrowanego chipu LTE.

Na razie nie wiemy jeszcze, kiedy dokładnie układy Tegra 4 zadebiutują na rynku. Nie nastąpi to jednak później niż w drugim kwartale bieżącego roku, kiedy to swoją premierę będzie miała androidowa konsola NVIDII.

Źródło: The Verge