Nvidia stworzyła nową najmocniejszą kartę graficzną

Inżynierowie Nvidii uznali, że karty GeForce GTX Titan X oraz GTX 980 Ti mogą nie wystarczać już osobom poszukującym najwyższej możliwej wydajności w departamencie grafiki. Wydawało się Wam, że Titan X to wydajna karta? Co w takim razie powiecie na to, że wkrótce do sprzedaży trafi nowa, wyposażona w dwa rdzenie graficzne karta od Nvidia?

Dwuprocesorowa karta została zaprezentowana podczas tajnego spotkania, zorganizowanego dla bardzo wąskiej grupy osób w Nowym Jorku, w zeszłym tygodniu. Nowa najwydajniejsza karta graficzna na świecie, stworzona przez Nvidia wykorzystuje dwa rdzenie GM200, które do tej pory znaliśmy z układów GTX Titan X i GTX 980 Ti. Wszyscy spodziewali się, że dwuprocesorowa karta pojawi się we wrześniu ubiegłego roku, po premierze układów GM204, jednak producent postanowił zaczekać i zadać konkurencji w postaci AMD jeszcze mocniejszy cios, wykorzystując znacznie lepsze (wydajniejsze i chłodniejsze) rdzenie Maxwell.

W tamtym roku, oparty na rdzeniach Kepler, najwydajniejszy w ofercie Nvidii GeForce GTX Titan Z miał problemy z zyskaniem popularności, ze względu na premierę dwuprocesorowego AMD Radeon R9 295×2. Nic dziwnego – kosztował aż 3000 dolarów, co czyniło go droższym od konkurenta. Był on także… mniej wydajny. W tym roku nikt chyba nie ma wątpliwości, że to „Zieloni” będą górą.

Źródło: wccfttech