NVIDIA miażdży AMD na rynku kart graficznych – zasłużenie

Firma NVIDIA zdominowała rynek samodzielnych kart graficznych, na którym AMD nie ma obecnie zbyt wiele do powiedzenia. Nowy raport firmy Jon Peddie Research rzuca światło na 4. kwartał 2018 roku i udziały konkurencyjnych firm. Cała branża odczuła tąpniecie wywołane spadkiem popularności kryptowalut i znaczący spadek obrotów, ale to NVIDIA wychodzi zwycięsko z odwiecznego pojedynku.
NVIDIA ma aż 81.2% udziałów w rynku, przy zaledwie 18.8% udziałów firmy AMD. „Czerwoni” zanotowali najmniejszy procent udziałów od… 2002 roku. Są to jeszcze czasy układów R300, czyli układów Radeon 9500, 9600, 9700 i 9800. Nie wiem jak Wy, ale ja właśnie te układy firmy AMD wspominam jako ostatnie „konkurencyjne” dla rozwiązań NVIDII. Później korzystałem jeszcze z Radeona HD 4870 i Radeona 5870 i byłem niezadowolony, głównie ze względu na problemy ze sterownikami.NVIDIA vs AMDKarty graficzne AMD nie są obecnie żadną konkurencją dla układów NVIDIA na rynku konsumenckim. Ich wydajność i wysoki pobór energii na tle rozwiązań „zielonych” prezentują się przeciętnie. Śrubujące cenę kart graficznych pamięci HMB w rozwiązaniach konsumenckich wcale nie pomagają w poprawie sytuacji. Bez nich jednak trudno byłoby mówić o jakiejkolwiek konkurencyjności w kwestii wydajności, względem najwydajniejszych kart graficznych NVIDIA.
Dla nowych kart NVIDIA RTX firma AMD nie zaprezentowała jeszcze tak naprawdę sensownej alternatywy. AMD Radeon VII, czyli rywal RTX 2080 wykonany w litografii 7 nm, nie obsługuje ani ray tracingu, ani nie korzysta ze sztucznej inteligencji, a jego wydajność czasem tylko dorównuje RTX 2080. Szef firmy NVIDIA w ostrych słowach zdążył już skomentować tę kartę i… trudno mu odmówić racji. Dodam, że dostępność Radeona VII jest zerowa, a karty są drogie. Pokazuje to dobitnie, że „czerwoni” starają się tylko gonić firmę NVIDIA, na ogół z mizernym skutkiem. Przypominam, że AMD Vega 56 i 64 również okazały się porażką.
Co z odpowiedzią na RTX 2080 Ti? RTX 2070? RTX 2060? GTX 1660 Ti? Pytania retoryczne – AMD ich nie ma.
NVIDIA w branży gier przynajmniej stara się coś robić i bez względu na to, co sądzicie o technologiach ray tracing i DLSS – dzieje się całkiem sporo. Ray tracing umożliwia pokazanie jak światło naprawdę wygląda i jak się zachowuje, zwiększając realizm w grach. A większy realizm oznacza bardziej intrygującą rozgrywkę. Ja ray tracingiem jestem zachwycony i w grze Metro Exodus wygląda on po prostu obłędnie. To jest naprawdę znaczący krok w stronę fotorealizmu w grach. Deep Learning Super Sampling (DLSS) to z kolei technika platformy NVIDIA RTX, która wykorzystuje głębokie uczenie się (deep learning) i sztuczną inteligencję w celu poprawy wydajności gry przy jednoczesnym zachowaniu jakości obrazu (z tym bywa jeszcze różnie). DLSS pomaga graczom osiągnąć wyższą płynność wyświetlanego obrazu podczas zastosowania wyższych ustawień graficznych.

15 stycznia firma AMD straciła także mocny argument w walce z NVIDIĄ. Otóż „zieloni” udostępnili aktualizację, dzięki której wszyscy posiadacze kart GeForce będą mogli włączyć G-Sync na monitorach z funkcją… FreeSync. Tylko nieco ponad 20 z ponad 400 testowanych urządzeń otrzymało do tej pory oficjalną certyfikację, ale wszystkie monitory z FreeSynciem powinny działać dobrze z technologią od „zielonych”. Sprawdzaliśmy – jest to prawda. Tym samym jeden upadł jeden z niewielu argumentów za zakupem kart AMD – tanie monitory z technologią synchronizacji pracy karty graficznej z wyświetlanym obrazem.

Jak włączyć NVIDIA G-Sync na monitorze z FreeSync? Poradnik

Wierzycie, że coś się zmieni w tej kwestii? Czy AMD ma kiedykolwiek szansę nawiązać rywalizację z NVIDIĄ? Z jakich kart graficznych korzystaliście do tej pory, a z jakich korzystacie teraz? Czy uważacie, że zakup karty graficznej od AMD ma obecnie jakiekolwiek uzasadnienie?