Niemal doskonały – Epson PX720WD

W XXI wieku drukarka to pełnoprawna część komputera osobistego i wyposażenie większości gospodarstw domowych. Ilość producentów i modeli pozwoli wybrać każdemu sprzęt dostosowany właśnie do jego lub jej osobistych potrzeb. Dzisiaj chcielibyśmy jednak zająć się konkretnym typem – drukarką fotograficzną. Dzięki uprzejmości firmy Epson mogliśmy do woli testować jeden z bardziej zaawansowanych modeli do zastosowań domowych – PX720WD. Jest to bezprzewodowe urządzenie wielofunkcyjne, łączące ze sobą drukarkę, ksero i skaner. Zapraszamy do zapoznania się z Epsonem PX720WD – naprawdę warto.

Wygląd zewnętrzny i przyciski

Zacznijmy może od wymiarów, bowiem opisywany model Epsona nie należy do najmniejszych – 446 x 458 x 150 mm (szer. x głęb. x wys.). Do wymiarów doliczono tylny, odpinany kufer, który można odłączyć w razie potrzeby (np. do transportu), jednak jest on niezbędny w procesie drukowania. Całość wykonano z matowego, odpornego na palcowanie się plastiku, pokrytego czarną farbą. Jedynie obramowanie klapy skanera i przedni panel został zrobiony z błyszczącego tworzywa. Klapa skanera podnosi się łatwo, chociaż nie uświadczymy luzów w zawiasach. Warto nadmienić, że istnieje możliwość skanowania grubszych obiektów, ponieważ pokrywa jest lekko unoszona.

Z przodu drukarki umiejscowiono ruchomy panel sterowania, którym możemy manewrować w zakresie od 0 do 90 stopni.

Na wspomnianym panelu znajduje się wyświetlacz LCD o przekątnej 6,3 centymetra.

Dookoła ekraniku rozmieszczono przyciski dotykowe, służące do poruszania się po menu. Polskojęzyczne napisy i naprawdę intuicyjny interfejs sprawia, że od początku obsługa drukarki jest banalnie prosta.

Poniżej ekranu znajdziemy rozkładaną tackę, która zapobiega wypadaniu wydrukowanych dokumentów lub zdjęć. Jest dość poręczna, ponieważ po złożeniu jest niewidoczna, choć sprawia wrażenie odrobinę chybotliwej. Jednak jest w stanie utrzymać nawet kilkanaście zdjęć w formacie A4. W prawym dolnym rogu znajdziemy część wejść – slot kart oraz port USB, o czym jednak niżej.

Z tyłu urządzenia znajdziemy port LAN i wejście na kabel USB, jeśli nie zdecydujemy się na bezprzewodowe połączenie z komputerem. Obok umieszczono także gniazdo zasilania. Całość wygląda gustownie i trwale. Waga PX720WD to około 12 kilogramów, włącznie z kartridżami i kablem zasilającym.

Wejścia i komunikacja

Dopiero tutaj ujawnia się jedna z głównych zalet drukarki. Możemy wybierać pomiędzy różnymi rodzajami połączenia z komputerem lub komputerami: oprócz klasycznego kabla USB typu B, mamy do wyboru połączenie bezprzewodowe – zarówno w trybie ad-hoc (komputer-drukarka), jak i z siecią domową – w takim przypadku możemy używać PX720WD jako drukarki sieciowej i drukować za jej pomocą ze wszystkich komputerów w domu. Ponadto urządzenie wyposażono w port Ethernet, więc jeśli nie dysponujemy bezprzewodowym routerem, śmiało możemy zrobić z Epsona drukarkę sieciową w ten sposób. Wszystko to czyni z PX720WD naprawdę multimedialne i ogólnodostępne dla całej rodziny urządzenie – i to bez zbędnych kabli.

Abstrahując od różnych rodzajów komunikacji z komputerem, Epson zapewnia też możliwość drukowania bez udziału PC/laptopa. Wszystko za sprawą trzech portów umieszczonych w wygodnym miejscu – na przodzie drukarki. Znajdziemy tam slot najbardziej popularnych kart pamięci w aparatach cyfrowych, czyli SD/SDHC. Poniżej umieszczono wejście na karty CF, stosowane często w lustrzankach cyfrowych. Nie mogło się też obejść bez portu USB, gdzie podepniemy praktycznie wszystko – od pendrive’a po aparat fotograficzny – z tego ostatniego możemy bezpośrednio drukować zdjęcia, dzięki technologii PictBridge.

#break#

Drukowanie

Czas na najważniejszą z funkcji drukarki jaką jest… cóż, drukowanie. Postanowiliśmy podzielić ten fragment na kilka podpunktów, bo chociaż PX72WD jest przede wszystkim drukarką fotograficzną, to wydrukujemy na niej także dokumenty, obrazki oraz uwaga… płyty! Warto więc sprawdzić, jak radzi urządzenie radzi sobie z poszczególnymi zadaniami. Wszystkie skany zostały wykonane za pomocą Samsunga SCX-4300 w rozdzielczości 300 dpi. Większość przejaśnień to wina lampy skanera – w rzeczywistości niewidoczne gołym okiem. Jako zdjęcie testowe zastosowaliśmy tester koloru ze strony colour-science.com.

Dokumenty

Jest to najprostsze z możliwych zadań i tak jak się spodziewaliśmy, Epson poradził sobie znakomicie. Dzięki sterownikom pobranym ze strony producenta, postanowiliśmy poddać drukarkę próbie w trzech różnych jakościach wydruku: kopia robocza, tekst i najwyższa jakość. Oczywiście oprogramowanie umożliwia dalsze modyfikacje, ale te ustawienia są najbardziej podstawowe i zapewne najczęściej wykorzystywane. Oto szybkości jakie osiągnęliśmy przy jednostronnym wydruku, od momentu naciśnięcia klawisza „Drukuj”:

•Kopia robocza: 7 sekund
•Tekst: 12 sekund
•Najwyższa jakość: 30 sekund

Jedną z ciekawszych funkcji drukarki Epson jest możliwość nadruku dwustronnego, bez konieczności manipulowania kartkami – drukowania co drugą stronę, obracania i tak dalej. I tu przeprowadziliśmy drobny test:

•Kopia robocza: 20 sekund
•Tekst: 40 sekund
•Najwyższa jakość: 1 minuta 13 sekund

Dłuższy czas jest spowodowany koniecznością wyschnięcia tuszu (zwłaszcza przy lepszych jakościach) przed nadrukiem drugiej strony. Mimo to, zaoszczędzimy czas i papier drukując dokumenty w ten sposób.

Kopia robocza

Tekst

Najwyższa jakość

#break#

Zdjęcia

Nadszedł czas na główną funkcję PX720WD – drukowanie zdjęć. Poniżej zaprezentujemy jakość zdjęć na różnych papierach (skan w wysokiej rozdzielczości) w porównaniu z oryginałem. Warto zainwestować w dobry papier fotograficzny – dostarczony przez firmę Epson papier Ultra Glossy daje zauważalnie lepsze kolory i jakość zdjęcia (patrz niżej, zdjęcia 10 x 15) – jest też dużo bardziej odporny na działanie światła słonecznego. Jeszcze większe znaczenie od papieru mają oryginalne tusze – a jest ich aż 6. Cały zestaw nie należy do tanich – około 280 złotych za wszystkie – ale jest naprawdę wydajny: producent podaje 470 stron A4, przy zapełnieniu 5%. Jesteśmy w stanie w to uwierzyć – po wydrukowaniu 80 zdjęć 10 x 15 oraz 20 zdjęć A4 wskaźniki tuszu prawie nie drgnęły. Co ważne, nie musicie wymieniać wszystkich tuszy na raz – niektóre po prostu zużywają się wolniej. Ale przejdźmy do rzeczy – najpierw szybkość:

•10 x 15, szkic: 15 sekund
•10 x 15, standard: 20 sekund
•10 x 15, najlepsza jakość: 1 minuta 16 sekundWprawdzie Epson podaje, że najmniejsze zdjęcie w najgorszej jakości drukuje się 10 sekund, ale my wybraliśmy profesjonalny tester jakości zdjęć. Jednak 15 sekund to naprawdę świetny wynik!
•A4, szkic: 50 sekund
•A4, standard: 1 minuta 2 sekundy
•A4, najlepsza jakość: 3 minutyJak widać jakość zdjęć jest naprawdę świetna. Ponadto sama drukarka posiada wbudowany edytor graficzny, gdzie możemy ustawić takie wartości jak: wyższa ostrość, wyższy kontrast, balans światła czy zmiana nasycenia barw oraz zastosować filtry: PhotoEnhace lub P.I.M. Zwykle efekt jest dużo lepszy niż w niezmienionej formie, chociaż musimy uważać przy zdjęciach ciemnych – rozjaśnianie powoduje pojawienie się sporej ilości szumów.

Byliśmy miło zdziwieni – PX720WD to przecież drukarka amatorska, jednak prezentuje bardzo wysoki poziom oddania barw. Często zdjęcia wyglądają po wydrukowaniu dużo lepiej, niż w oryginale. Oto kilka przykładów…

Żeby zobrazować Wam różnicę w jakości papieru, postanowiliśmy sporządzić zestawienie trzech różnych papierów fotograficznych oraz płyty CD z nadrukiem.

Płyty CD/DVD
Jeżeli uważacie, że podpisywanie płyt markerem lub naklejanie na nich nalepek jest banalne – mamy dla Was rozwiązanie. PX720WD wykonuje bowiem nadruki na płytach CD i DVD – oczywiście muszą to być specjalne nośniki, jednak ich cena nie jest kosmiczna – około 1 zł za płytę CD i 1,20 zł za DVD. Za to mina znajomych, kiedy wręczycie im tak nadrukowaną płytę – bezcenne. Znacznie ułatwia to też katalogowanie zbiorów, a poza tym wygląda po prostu estetycznie. Czas nadruku płyty to około 30 sekund – nie mamy tu do wyboru żadnych ustawień jakości. Efekt możecie podziwiać poniżej.


#break#

Skanowanie
Jak przystało na kombajn z prawdziwego zdarzenia, urządzenie posiada też skaner, który posłuży właścicielowi zarówno do przesyłania obrazów na komputer, jak i do kserowania. Maksymalna rozdzielczość skanu to 2400 x 4800 dpi, a więc całkiem przyzwoicie. Jednak opcja „skanuj” oferuje dużo więcej możliwości, niż tylko proste skanowanie i zapisywanie obrazów na komputerze.  Po pierwsze, możemy skorzystać z opcji zapisywania na karcie pamięci, pendrivie lub zewnętrznym dysku podpiętym do drukarki przez USB. Do wyboru mamy format JPEG lub skan do dokumentu PDF – ta ostatnia opcja jest bardzo przydatna dla osób, które często skanują i przesyłają dalej różnego rodzaju dokumenty. Oprócz tych dwóch opcji, możemy także zapisać skan na dysku naszego komputera (także w obu formatach) lub bezpośrednio na pocztę elektroniczną. Jednak te dwie ostatnie funkcje wymagają podłączenia drukarki przez USB. Na obramowaniu szyby skanera wyraźnie zaznaczono wielkości skanowanych obiektów, między innymi: CD, A4 i B5.

Kopiowanie

Ta opcja dotyczy przede wszystkim dokumentów, ponieważ zdjęcia dużo łatwiej przesłać w formie elektronicznej i wydrukować samodzielnie – jakość na pewno będzie dużo lepsza. Oczywiście PX720WD posiada opcję kopiowania obrazów, ale wspomniany sposób będzie dużo lepszy. Na temat kserowania dokumentów nie ma się co rozpisywać – skan jest dość szybki, a samo drukowanie też nie zajmuje zbyt wiele czasu. Jedynym mankamentem zdaje się niezbyt przejrzyste menu kopiowania. Zdecydowanie łatwiej i szybciej jest wydrukować zdjęcie niż skopiować dokument. Ponadto czcionka skserowanego pisma jest jakby rozmazana i nie do końca oddaje jakość oryginału. Jednak druk jest częściowo wodoodporny – oczywiście nie na zamoczenie w wannie, ale przy użyciu highlighterów nie rozmazuje się. To rzadkość w drukarkach atramentowych.

Podsumowanie

Cóż można powiedzieć o Epsonie PX720WD? Po pierwsze warto zauważyć, że jest to drukarka amatorska (do zastosowań domowych), a jej cena – w Internecie od niecałych 500 zł – nie przekracza cen większości konkurencyjnych urządzeń wielozadaniowych, oferując przy tym znacznie więcej funkcji niż inne kombajny. Oczywiście zakup drukarki atramentowej wiąże się z pogodzeniem się ze wszystkimi wadami takich urządzeń – kartridże, które są stosunkowo drogie, brak wodoodporności druku i średnia jakość wydruku na papierze niskiej jakości. Z drugiej strony Epsonowi udało się częściowo zaradzić tym cechom. Pamiętajmy, że głównym zadaniem PX720WD jest wydruk zdjęć, a z tym radzi sobie naprawdę fenomenalnie. Jeżeli szukamy drukarki monochromatycznej do drukowania tysięcy stron pisma – kupmy tanią laserówkę. Natomiast Epson świetnie sprawdzi się jako urządzenie wielofunkcyjne dla całego domu – przyda się w pracy rodzicom, w nauce dzieciom i amatorom fotografii  bez względu na pokolenie.

REWELACYJNY
Zalety:Wady:
•Niska cena jak na tej klasy sprzęt
•Łączność WiFi i Ethernet
•Czytnik kart CF
•Duży i czytelny wyświetlacz LCD
•Bardzo wydajne i wodoodporne tusze
•Fenomenalna jakość wydrukowanych zdjęć
•Przydatny filtr PhotoEnhace
•Nadruk na płyty
•Możliwość skanowania do PDF
•Szybki wydruk
•Bardzo przejrzyste i intuicyjne menu
•O ile drukowanie jest bardzo ciche, to podawanie papieru przyprawia o zawał serca
•Nieporęczne menu kopiowania
•Czasem filtr PhotoEnhace „przesadzi” z rozjaśnieniem zdjęcia
•Brak papierowej instrukcji obsługi – tylko na CD