Najlepsze urządzenia targów MWC 2016

Targi, targi i… po targach! Tegoroczne targi Mobile World Congress 2016 zakończyły się, a wszystkim nam pozostaje czekać, aż zapowiedziane na nich nowości pojawią się na półkach sklepowych. Mieliśmy okazję zobaczyć kilka długo wyczekiwanych premier, ale zostaliśmy także zaskoczeni urządzeniami pokroju świetnie zapowiadającego się Huawei MateBook, który podejmie rękawicę rzuconą przez urządzenia Microsoft Surface i iPada Pro. Zobaczcie przegląd najciekawszych naszym zdaniem premier tegorocznych targów MWC 2016. Miłej lektury!
Przypadł Wam do gustu sprzęt, którego nie ujęliśmy w zestawieniu? Napiszcie o nim w komentarzu! 🙂
 
1. LG G5 – pierwszy w historii LG modułowy smartfon oraz… cała gromada gadżetów LG
W moim odczuciu na targach najlepiej zaprezentowało się LG, które nie tylko zaprezentowało smartfona, którego spodziewaliśmy się wszyscy, lecz… nie w takim wydaniu, ale też całą gamę produktów mu towarzyszących – gogle VR, kamerę i bardzo ciekawego robota. A to jeszcze nie wszystko!LG G5Wyposażony w aluminiową obudowę LG G5 ma dwa tylne aparaty, z obiektywem o kącie widzenia 135 stopni oraz z obiektywem standardowym. Dzięki temu można z jednego miejsca wykonać dwa zdjęcia różniące się perspektywą. Zawsze włączony wyświetlacz zapewnia stałą widoczność godziny, daty oraz powiadomień – bez konieczności odblokowywania ekranu a delikatnie zaokrąglony szklany panel 3D Arc osłania 5,3-calowy wyświetlacz smartfona. W LG G5 do wykończenia kolorowej powierzchni z anodowanego aluminium zastosowano zaawansowaną technologię mikroobróbki, która dodała mu ekskluzywnego wyglądu.
Dzięki innowacyjnej, modułowej konstrukcji, smartfon LG G5 może zostać przekształcony w cyfrowy aparat fotograficzny, odtwarzacz Hi-Fi i nie tylko. Jednocześnie, smartfon jest nadal zasilany z tradycyjnej, wyjmowanej baterii.LG G5
Moduł aparatu fotograficznego LG CAM Plus
LG CAM Plus to uniwersalny moduł aparatu fotograficznego, podłączany do gniazda baterii, który zapewnia pewny chwyt oraz wygodne sterowanie funkcjami aparatu. Moduł LG CAM Plus jest wyposażony w fizyczne przyciski: włącznik, przycisk migawki, przycisk nagrywania, zbliżania, a także kontrolkę LED i wygodny uchwyt. Ponadto, pozwala na korzystanie z intuicyjnych funkcji blokady ostrości i ekspozycji, typowe dla tradycyjnych aparatów fotograficznych. Moduł fotograficzny w LG G5 jest też wyposażony w dodatkową baterię o pojemności 1200 mAh, a tym samym pozwala na wykonanie większej liczby zdjęć i dłuższą zabawę.
Moduł dźwiękowy LG Hi-Fi Plus z rozwiązaniami B&O PLAY
Moduł dźwiękowy LG Hi-Fi Plus z rozwiązaniami B&O PLAY to innowacyjny cyfrowo-analogowy przetwornik Hi-Fi, zaprojektowany we współpracy z firmą B&O PLAY. Urządzenie to zostało opracowane, aby zaspokoić potrzeby melomanów oczekujących najwyższej jakości dźwięku, którą tradycyjnie mógł zapewnić tylko sprzęt audio klasy high-end. Moduł dźwiękowy LG Hi-Fi Plus z rozwiązaniami B&O PLAY wyróżnia się zarówno prostym i eleganckim wzornictwem, jak i wyjątkową jakością dźwięku. Oprócz 32-bitowego przetwornika cyfrowo-analogowego Hi-Fi z funkcją skalowania, zastosowanego po raz pierwszy w smartfonie V10, atutem modułu LG Hi-Fi Plus z rozwiązaniami B&O PLAY jest też możliwość odtwarzania 32-bitowego dźwięku, próbkowanego z częstotliwością 384 kHz. Moduł LG Hi-Fi Plus z rozwiązaniami B&O PLAY może być używany albo wraz ze smartfonem LG G5, albo jako niezależny przetwornik cyfrowo-analogowy Hi-Fi, podłączony do dowolnego smartfona lub komputera PC.

Szerokokątny obiektyw oraz zaawansowane funkcje
Producent wyposażył LG G5 w dwa tylne aparaty: jeden z obiektywem standardowym o kącie widzenia 78 stopni, drugi z obiektywem o kącie widzenia 135 stopni – najszerszym z dostępnych w jakimkolwiek smartfonie. Kąt widzenia obiektywu szerokokątnego zastosowanego w modelu LG G5 jest ok. 1,7-krotnie szerszy od kąta widzenia aparatów w dotychczasowych smartfonach, a także szerszy o 15 stopni od pola widzenia ludzkiego oka. Ze względu na tak szeroki kąt widzenia można łatwiej wykonywać zdjęcia rozległych krajobrazów, wysokich budynków, czy dużych grup ludzi.LG G5Smartfon LG G5 jest wyposażony w zestaw dodatkowych funkcji fotograficznych, takich jak Pop-out Picture (uwydatnienie głównego motywu), efekt filmu, czy Auto Shot. Efekt Pop-out Picture polega na połączeniu zdjęć wykonanych obiektywem standardowym oraz szerokokątnym, tak aby zdjęcie o szerszej perspektywie stanowiło ramkę głównego motywu. Funkcja efektów filmowych pozwala na przetworzenie zdjęcia przy użyciu filtrów emulujących dziewięć różnych filmów fotograficznych, natomiast funkcja Auto Shot umożliwia automatyczne wykonywanie zdjęć selfie, gdy aparat wykryje twarz w kadrze.
Zawsze włączony wyświetlacz zapewniający większą wygodę
5,3-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości Quad HD pozwala na korzystanie z funkcji „zawsze włączony”, która po raz pierwszy jest dostępna dla głównego ekranu smartfona. Koncepcję zawsze włączonego wyświetlacza zastosowano wcześniej w modelu LG V10, jednak tylko dla dodatkowego ekranu. Teraz funkcja ta została udoskonalona, dzięki czemu godzina, data oraz bieżące powiadomienia są stale widoczne, nawet wtedy gdy smartfon G5 znajduje się trybie uśpienia.
Aby zmniejszyć pobór mocy, firma LG przeprojektowała pamięć układu sterującego wyświetlaczem oraz funkcję zarządzania energią, w taki sposób, że podświetlenie jest włączone tylko pod niewielką częścią wyświetlacza. Dzięki temu, zawsze włączony wyświetlacz pobiera w ciągu godziny tylko 0,8% baterii. Użytkownicy włączają swoje smartfony nawet 150 razy dziennie, głównie w celu sprawdzenia godziny. Dlatego zawsze włączony wyświetlacz smartfona G5 pozwala na znacznie zmniejszenie zużycia energii, a tym samym wydłużenie czasu pracy na baterii.
Inną zaawansowaną funkcją wyświetlacza smartfona LG G5 jest tryb dzienny, który zapewnia wyjątkową widoczność obrazu, znacznie lepszą niż możliwa dzięki stosowanej automatycznej regulacji jasności. W trybie dziennym smartfon mierzy natężenie światła i odpowiednio dostosowuje jasność wyświetlacza, która może wynosić nawet 850 cd/m2. Dzięki temu, wyświetlacz smartfona G5 dostosowuje się do zmian oświetlenia szybciej niż ludzkie oko.
Szeroki wybór akcesoriów
Wraz z modelem G5 firma LG wprowadza zupełnie nowe podejście do ekosystemu smartfona, nazwane LG Playground. W ten sposób firma LG chce wzmocnić powiązania z partnerami oraz wprowadzić różnorodne urządzenia i programy pozwalające na maksymalne wykorzystanie możliwości nowego systemu.
Jako jego część, firma LG wprowadza szeroki asortyment akcesoriów, trafnie nazwanych LG Friends, które zapewniają wspaniałą zabawę oraz w niespotykany dotąd sposób poszerzają zakres zastosowań smartfona.
Gogle LG 360 VR
LG 360 VR to gogle wirtualnej rzeczywistości, które można podłączyć do smartfona G5 przy użyciu specjalnego kabla. Gogle współpracują wyłącznie ze smartfonem G5 i symulują 130-calowy telewizor oglądany z odległości dwóch metrów. Dzięki stylowej, składanej konstrukcji, użytkownicy mogą łatwo nosić gogle ze sobą oraz oglądać treści VR w dowolnym miejscu i o każdej porze. W odróżnieniu od innych urządzeń VR, do których trzeba włożyć smartfon, gogle LG 360 VR ważą tylko 118 g czyli około jedną trzecią tego, co rozwiązania konkurencyjne, a jednocześnie są wyposażone w wyświetlacze o gęstości 639 ppi. Urządzenie jest kompatybilne ze zdjęciami i filami 360° z kamery LG 360 CAM, a także z treściami przeznaczonymi dla Google Cardboard.LG G5Kamera LG 360 CAM
LG 360 CAM to kompaktowa kamera 360°, wyposażona w dwa aparaty 13 MP z obiektywami o kącie widzenia 200 stopni, baterię 1200 mAh, wewnętrzną pamięć o pojemności 4 GB oraz gniazdo karty microSD. Kamera LG 360 CAM daje się łatwo podłączyć do smartfona LG G5 w celu tworzenia treści z obrazem 360°. Kamera LG 360 CAM pozwala na nagrywanie filmów 2K oraz jest wyposażona w trzy mikrofony do rejestrowania 5.1-kanałowego dźwięku przestrzennego, a tym samym pomaga w łatwym tworzeniu treści 360° o wysokiej jakości. Dzięki współpracy z firmą Google, zdjęcia wykonane kamerą LG 360 CAM można wczytywać do serwisów Google Street View i YouTube360 i czerpać radość z udostępniania kreatywnych treści. Zdjęcia można też oglądać korzystając z gogli LG 360 VR oraz innych smartfonów lub urządzeń przystosowanych do wyświetlania treści 360°.
LG Rolling Bot
LG Rolling Bot to urządzenie, które toczy się jak piłka i jednocześnie wykonuje zdjęcia lub nagrywa filmy przy użyciu wbudowanego aparatu 8 MP. LG Rolling Bot nie jest tylko zabawką, ponieważ może służyć do monitorowania domu, obserwowania zwierząt domowych, a także do zdalnego sterowania kompatybilnymi urządzeniami. Dzięki zamontowanej kamerze oraz technologii Wi-Fi, użytkownicy mogą monitorować wnętrze swoich domów i wyświetlać na smartfonie LG G5 obraz przesyłany strumieniowo.
Zestaw słuchawkowy LG Tone Platinum
LG TONE Platinum (model HBS-1100), najnowszy członek rodziny LG TONE, jest zestawem słuchawkowym Bluetooth, który zapewnia doskonałą jakość dźwięku potwierdzoną certyfikatem Harman Kardon Platinum. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych przetworników elektrodynamicznych (Balanced Armature), które minimalizują zniekształcenia dźwięku, zestaw słuchawkowy LG Tone Platinum zapewnić ma wyjątkowo wyraźne i czyste brzmienie. Co więcej, jest to pierwszy na świecie zestaw słuchawkowy Bluetooth wyposażony w kodek apt HD, pozwalający na bezstratną kompresję 24-bit bitowych danych audio, a tym samym gwarantujący jakość dźwięku niespotykaną w sprzęcie bezprzewodowym.
Słuchawki H3 firmy B&O PLAY
Słuchawki H3 firmy B&O PLAY zaliczają się do klasy high-end, są wyposażone w funkcję aktywnego tłumienia hałasu oraz są kompatybilne z modułem LG Hi-Fi Plus z rozwiązaniami B&O PLAY. Zaprojektowane z myślą o audiofilach, a także osobach ceniących wysoką jakość dźwięku odtwarzanego ze smartfona, słuchawki H3 firmy B&O Play współpracują z każdym smartfonem z systemem Android.
Inteligentny pilot LG Smart Controller
Pilot LG Smart Controller pozwala na łatwe sterowanie niektórymi dronami. Korzystając z pilota LG Smart Controller można w czasie rzeczywistym wyświetlać na smartfonie LG G5 obraz przesyłany strumieniowo z drona, a także sterować nim przy użyciu wbudowanego dżojstika.

Aplikacja LG Friends Manager
Aplikacja Friends Manager, dostępna tylko w smartfonie LG G5, pozwala na łatwe i wygodne podłączanie urządzeń z serii LG Friends. Aplikacja LG Friends Manager automatycznie wykrywa znajdujące się w pobliżu urządzenia LG Friends i w trzech łatwych krokach nawiązuje z nimi połączenie, dzięki czemu nie jest już konieczne uciążliwe parowanie urządzeń.
Procesor Qualcomm Snapdragon 820
Smartfon LG G5 jest wyposażony w wydajny i energooszczędny procesor Qualcomm Snapdragon 820 o wydajnej 64-bitowej architekturze, układ graficzny Adreno 530, energooszczędny procesor sygnałowy Hexgagon oraz dwa 14-bitowe procesory obrazu Qualcomm Spectra, które według zapewnień producenta zapewniają jakość odpowiadającą cyfrowej lustrzance oraz pomagają w oszczędzaniu energii. Procesor Snapdragon 820 jest wyposażony w zintegrowany modem X12 LTE umożliwiający pobieranie danych z maksymalną prędkością do 600 Mb/s oraz wysyłanie z prędkością do 150 Mb/s.LG G5W porównaniu do poprzedniego chipsetu, Snapdragon 810, jest to zaawansowana architektura pozwalająca na dwukrotne zwiększenie prędkości działania przy jednoczesnym obniżeniu poboru mocy. Układ Adreno 530 ma wydajność większą o nawet 40% a jednocześnie zużywa nawet o 40% mniej energii. Procesor Snapdragon 820 pozwala na nagrywanie oraz odtwarzanie filmów o rozdzielczości 4K, czterokrotnie większej od 1080p. Dzięki temu, zarówno podczas utrwalania codziennych chwil, jak i oglądania nagrań można cieszyć się wyraźnym obrazem o bogatych szczegółach. Procesor został też zoptymalizowany pod kątem treści VR, tak aby umożliwić wyświetlanie obrazu o wysokiej jakości i realistycznych kolorach, a tym samym zapewnić użytkownikom smartfona G5 pełną satysfakcję z wirtualnej rzeczywistości.

Kodek aptX HD: bezprzewodowe przesyłanie 24-bitowego dźwięku Hi-Fi
W smartfonie LG G5 zastosowano udoskonalony kodek aptX HD, który umożliwia bezstratną transmisję 24-bitowych danych audio przez interfejs Bluetooth, a tym samym uzyskanie czystego dźwięku o bogatym brzmieniu. Po sparowaniu smartfona z zestawem słuchawkowym LG TONE Platinum użytkownicy mogą słuchać dźwięku o jakości Hi-Fi bliskiej oryginałowi.
Funkcja Qualcomm Quick Charge 3.0
W celu szybkiego ładowania baterii, smartfon LG G5 został wyposażony w funkcję Qualcomm Quick Charge 3.0. Dzięki inteligentnemu algorytmowi funkcja Quick Charge 3.0 jest o 27 procent szybsza i o 45 procent wydajniejsza od rozwiązań poprzedniej generacji.

Funkcja energooszczędnego określania lokalizacji (LPLE)
Dzięki funkcji LPLE, smartfon LG G5 wyróżnia się długim czasem pracy na baterii. Ze względu na zoptymalizowanie poboru mocy związanego z aplikacjami wykorzystującymi dane o położeniu geograficznym, rozwiązanie to pozwala zmniejszyć zużycie energii nawet o 41,9%.
„Nowy smartfon LG G5 zachęci użytkowników do ponownego odkrycia prawdziwej radości, jaką może zapewnić urządzenie mobilne.” powiedział Juno Cho, Prezes oraz Dyrektor Generalny działu Mobile Communications firmy LG Electronics. „Smartfon G5 oraz akcesoria LG Friends są owocem pracy wielu ekspertów z firmy LG, którzy zastanawiali się, czy na rynku smartfonów można być jeszcze innowacyjnym i niepowtarzalnym. Myślę, że klienci gdy poświęcą trochę czasu na zapoznanie się ze smartfonem LG G5, odpowiedzą na to pytanie twierdząco.”

Podstawowe dane techniczne:

●   Chipset: Procesor Qualcomm Snapdragon 820
●   Wyświetlacz: IPS 5,3 cala, Quad HD (2560 x 1440 pikseli, 554 piksele na cal)
●   Pamięć: 4 GB pamięci RAM LPDDR4 / 32 GB pamięci ROM UFS/gniazdo kart microSD (maks. 2 TB)
●   Aparat: tylny: z obiektywem standardowym 16 MP, z obiektywem szerokokątnym 8 MP / przedni: 8 MP
●   Bateria: 2800 mAh (wyjmowana)
●   System operacyjny: Android 6.0 Marshmallow
●   Wymiary: 149,4 x 73,9 x 7,7 mm
●   Masa: 159 g
●   Sieć komórkowa: LTE / 3G / 2G
●   Łączność: Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac / USB typu C) / NFC / Bluetooth 4.2
●   Kolory: Srebrny / tytanowy / złoty / różowy

 


2. Przystępny cenowo ideapad MIIX 310 do pracy i rozrywki w ruchu

Wszechstronny tablet „2w1” z odłączaną klawiaturą – MIIX 310 waży zaledwie 580 g i ma modem 4G LTE, który umożliwia pracę i przeglądanie stron internetowych z dowolnego miejsca. 10-calowe urządzenie łączy w sobie zalety tabletu i komputera należąc jednocześnie do najbardziej przystępnych cenowo urządzeń w tej kategorii, bowiem jego ceny zaczynają się już od 269 euro. W przeciwieństwie do wielu produktów konkurencyjnych, ten tablet ma odłączaną klawiaturę, dodaną w komplecie z urządzeniem.
ideapad MIIX 310 oferuje baterię wystarczającą na dłużej niż w poprzednich modelach — do 10 godzin pracy, a także opcjonalny ekran Full HD, na którym można jeszcze przyjemniej oglądać maratony filmowe. Użytkownicy zyskują nawet dwa razy więcej pamięci niż poprzednio — eMMC do 64 GB i 4 GB pamięci DDR3L — dzięki czemu mogą szybciej przeglądać strony internetowe i płynniej pracować w trybie wielozadaniowym. Za pomocą funkcji Cortana i Lenovo REACHit użytkownicy tabletu ideapad MIIX 310 mogą wygodnie znajdować dokumenty, zdjęcia, utwory muzyczne, nagrania wideo i inne pliki w sposób bardziej naturalny i kontekstowy.ideapad MIIX 310


3. Lenovo VIBE K5 Plus – niezłe możliwości, atrakcyjna cena
Lenovo VIBE K5 Plus z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom muzyki i rozrywki, którzy docenią jego wydajność i zaawansowane funkcje. Smartfon ten umożliwia szybkie i płynne odtwarzanie multimediów, oferując 5-calowy panoramiczny ekran o rozdzielczości FHD, ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 616, wymienną baterię o pojemności 2750 mAh oraz wbudowaną przestrzeń na dane o pojemności 16 GB (z możliwością jej zwiększenia do 32 GB).
Lenovo VIBE K5 Plus z technologią Dolby Atmos i dwoma tylnymi głośnikami emituje stereo o, według zapewnień producenta, wysokiej jakości podczas oglądania filmów, grania i słuchania muzyki.Lenovo VIBE K5 PlusWiele lat doświadczeń ze smartfonami z linii VIBE potwierdziło, jak ważne dla ich użytkowników jest uwiecznianie cennych chwil ze znajomymi. Z tego powodu Lenovo VIBE K5 Plus posiada 13-megapikselowy aparat główny z autofocusem i LED-ową lampą błyskową oraz 5 MP aparat przedni o stałej ostrości do robienia zdjęć. Smartfon oferuje także fabrycznie zainstalowane aplikacje społecznościowe oraz ułatwiające korzystanie z urządzenia, np.: SHAREit, SNAPit, Guvera Music i inne. Tym samym można łatwo i szybko udostępniać pliki, czy odbierać strumieniowe transmisje multimedialne.
Smartfon zamknięty w eleganckiej, aluminiowej obudowie ma  8,2 mm grubości i waży jedynie 142 g. Do wyboru są dwie wersje kolorystyczne: platynowo-srebrna i szampańsko-złota.
Lenovo VIBE K5 Plus (sprzedawany także pod nazwą Lenovo K5 Plus) będzie dostępny w krajach, w których sprzedawane są smartfony Lenovo, od marca w cenie 149 dolarów (ok. 600 złotych)
Dostępny jest też smartfon Lenovo VIBE K5 (sprzedawany także pod nazwą Lenovo K5) z 5-calowym ekranem HD i ośmiordzeniowym procesorem Qualcomm Snapdragon 415. Ceny tego modelu zaczynają się od 129 USD (ok. 520 złotych).


4. HP Elite x3 zaprezentowany – smartfon z Windows 10 o świetnej specyfikacji
Firma HP, znana także jako Hewlett-Packard, znana w Polsce głównie z produkcji drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych, mocnym uderzeniem powraca na rynek smartfonów. HP Elite x3 to smartfon wyposażony w system Windows 10 i najwydajniejsze dostępne na rynku podzespoły. O sukcesie zadecyduje na pewno jego cena.
Urządzenie wyposażono w 5,96-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 1440×2560 pikseli. Za jego odpowiednią wydajność odpowiada 8-rdzeniowy układ Snapdragon 820 z grafiką Adreno 530, który to znajdziemy w większości tegorocznych flagowców z Androidem. Wydajnemu procesorowi akompaniowały będą aż 4 GB pamięci RAM.HP Elite x3HP pomyślało także o najważniejszej z nowych funkcji mobilnego Windowsa 10, a mianowicie Microsoft Continuum, która to pozwala zamienić smartfona w mobilny komputer, po uprzednim połączeniu z monitorem i podpięciu klawiatury i myszy. Aby uprościć użytkownikom transformację ich smartfonów, firma stworzyła przy okazji HP Mobile Extender, czyli stację dokującą będącą dodatkową baterią oraz… 12,5-calowym ekranem Full HD. To właśnie w niej znajdą się niezbędne gniazda rozszerzeń, pod które podpiąć będzie można dodatkowe akcesoria.HP Elite x3To nie koniec „atrakcji”, jakie oferuje urządzenie. Na miłośników fotografii czekają dwie kamerki – 16 Mpix i 8 Mpix, na osoby oczekujące długiego czasu pracy – akumulator o pojemności 4150 mAh, obsługujący technologię szybkiego ładowania, a na osoby które lubią brać prysznic ze smartfonem – wodoszczelność potwierdzona normą IP67.


5. Smartfony Sony Xperia X, X Performance oraz XA
Producent zapewnia, że kolejna generacja aparatu Xperia wyniesie możliwości fotograficzne smartfonów na nowy poziom. Całkowicie nowy Predictive Hybrid Autofocus, stworzony we współpracy ze specjalistami od fotografii z zespołu Sony α, pozwala wybrać główny, poruszający się obiekt w kadrze, a następnie przewiduje jego ruch w taki sposób, by obraz tego obiektu był idealnie ostry nawet w zbliżeniu. I to jest coś!
Zaawansowane funkcje wymagają jednak wytrzymałej baterii. Serię Xperia X wyposażono w inteligentne zarządzanie baterią Sony, zapewniające działanie baterii aż do dwóch dni. Będzie działać jeszcze dłużej na pojedynczym ładowaniu. Po raz pierwszy w smartfonie Sony ‒ dzięki współpracy z Qnovo ‒ zastosowano też technologię Adapting Charging (adaptacyjnego ładowania), osiągając w efekcie ponad dwukrotne wydłużenie żywotności baterii, przynajmniej według zapewnień producenta.
„Każdy z telefonów zasilany jest tak, by w pełni wykorzystać swoje zaawansowane możliwości” –twierdzi producent. Xperia X działa z procesorem Qualcomm Snapdragon 650, natomiast Xperia X Performance ‒ z procesorem Qualcomm Snapdragon 820. XA wykorzystuje natomiast układ MediaTek MT6755.

Projektanci Sony sprawdzili materiały, tekstury i układy krzywizn, by zapewnić naturalne dopasowanie telefonu do dłoni. Każdy ze smartfonów serii X jest wyposażony w zakrzywiony wyświetlacz, osadzony w znanej już zaokrąglonej ramce. Jednolita koncepcja designu obejmuje także model Xperia XA, który oferuje wyświetlacz rozciągający się od krawędzi do krawędzi smartfonu.
Każdy ze smartfonów Xperia X, Xperia X Performance i Xperia XA trafi do sklepów latem 2016 roku w czterech kolorach: białym, grafitowo-czarnym, limonkowo-złotym i różano-złotym oraz dodatkowo z wyborem dopasowanych do designu etui.
Xperia X PerformanceXperia X Performance
Ekran: 5″ 1080p
Procesor: Snapdragon 820
RAM: 3 GB
Kamera: 23 Mpix / 13 Mpix
Pamięć: 32 GB + micro SD
Bateria: 2700 mAh
Xperia XXperia X
Ekran: 5″ 1080p
Procesor: Snapdragon 650
RAM: 3 GB
Kamera: 23 Mpix / 13 Mpix
Pamięć: 32 GB + micro SD / 64 GB Dual SIM
Bateria: ?
Xperia XAXperia XA
Ekran: 5″ 720p
Procesor: MediaTek MT6755
RAM: 2 GB
Kamera: 13 Mpix / 8 Mpix
Pamięć: 16 GB + micro SD
Bateria: 2300 mAh
#break#
6. Oto Huawei MateBook – groźny konkurent Microsoft Surface
Huawei zaprezentował światu na MWC 2016 swój pierwszy tzw. konwertowany komputer – MateBook.
Pomimo tego, ze urządzenie wygląda naprawdę olśniewająco, przyjrzyjmy się najpierw jego specyfikacji technicznej. Na przednim panelu znajdziemy ekran IPS o przekątnej 12 cali działający w standardowej (w przeciwieństwie do wielu konkurentów) rozdzielczości 2160 na 1440 pikseli. Zajmuje on aż 84% frontowej części urządzenia, co bardzo pozytywnie wpływa na wygląd komputera.

W środku hybrydy znajdziemy procesor firmy Intel (do wyboru seria M3, M5 lub M7) 4 GB lub 8 GB pamięci RAM, a także dysk SSD, którego pojemność także będzie zależała od potrzeb użytkownika (o 128 GB do 512 GB). Co ważne, komputer działa pod kontrolą systemu Windows 10 (Home lub Pro), co sprawia, że jego bezpośrednim konkurentem jest bardzo podobny wizualnie Microsoft Surface, a nie tablety z systemem Android, czy tez iOS oparte na architekturze ARM.Huawei MatebookMateBook został wyposażony w baterię o pojemności 4450 mAh, co ma pozwolić na 10 godzin używania urządzenia – jeśli tak rzeczywiście będzie, to firmie Huawei należą się brawa. Na bokach urządzenia znajdziemy dwa głośniki, a także port microUSB i USB-C.
Urządzenie jest tak naprawdę tabletem, jednak fakt, że w zestawie klient otrzymuje składaną klawiaturę (bardzo podobna do tych produkowanych przez Microsoft dla serii Surface) sprawia, że możemy uważać to urządzenie za hybrydę laptopa i tabletu.  Dodatkowo, w sprzedaży będą dostępne takie akcesoria jak rysik MatePen (łudząco przypominający Surface Pen), a także stacja dokująca MateDock.Huawei MatebookCeny MateBooka zaczynają się od 799 euro (3500 złotych) za wersję z procesorem Intel M3, 4 GB pamięci Ram i dyskiem SSD 128 GB. Najdroższy wariant będzie kosztował za to aż 1799 euro  (niecałe 8000 złotych) – tutaj dostaniemy procesor M7, 8 GB pamięci RAM i  dysk SSD o pojemności 512 GB. Na razie nie wiemy kiedy urządzenie trafi do sprzedaży.Huawei Matebook


7. Gogle HTC Vive – będą kosztowały 799 dolarów
Wielu fanów owoczesnych technologii długo oczekiwało na ten właśnie moment. Firma HTC podczas targów MWC nie tylko zaprezentowała konsumencką wersję gogli HTC Vive, ale także podała do wiadomości publicznej cenę swoich gogli VR. Tworzony razem z firma Valve zestaw VR będzie kosztował 799 dolarów (około 3150 złotych). Jest to zatem niższa cena, niż pierwotnie przewidywano. Około miesiąc temu w (nieoficjalnej) przedsprzedaży pojawiły się pierwsze sztuki produktu HTC, a ich cena wynosiła 1099 dolarów – ostatecznie różnica jest więc spora. Oficjalna przedsprzedaż urządzeń rozpocznie się za tydzień, 29 lutego.  Tajwańska firma ma rozpocząć dostarczanie pierwszych egzemplarzy do konsumentów już na początku kwietnia – nastąpi to więc prędzej, niż można było się spodziewać.
Firma HTC opublikowała ostateczny wygląd konsumenckiej wersji HTC Vive wraz z dwoma kontrolerami i urządzeniami służącymi do obserwowania ruchów gracza. W stosunku do ostatniej wersji deweloperskiej – HTC Vive Pre zmieniło się już niewiele, a urządzenie możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.HTC ViveJak prezentuje się cena urządzenia na tle innych, konkurencyjnych produktów? Cóż, tak jak zapowiadano, jest trochę drożej. Największy konkurent Vive – Oculus Rift kosztuje 599 dolarów, czyli o 200 dolarów mniej. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że kupując HTC Vive klient otrzymuje także dwa kontrolery. W przypadku Oculusa sprawa wygląda inaczej – kontrolery Oculus Touch będą sprzedawane osobno, jednak na razie nie znamy ich ceny. Ostateczna kwota, jaką trzeba będzie zapłacić za zestaw może być wiec bardzo podobna do tej, jaką życzy sobie tajwańska firma za HTC Vive.
W skład zestawu HTC Vive oprócz samych gogli i dwóch kontrolerów wchodzi także stacja bazowa i dwa sensory, które umieścić trzeba w pomieszczeniu. Oprócz nich, każdy klient, który zamówi urządzenie w przedsprzedaży otrzyma dwie gry wspierające technologię VR: Job Simulator: The 2050 Archives oraz Fantastic Contraption.HTC ViveHTC zaprezentowało ponadto jeszcze jedną nowa funkcje, która będzie zaimplementowana w konsumenckiej wersji urządzenia. Została ona nazwana Vive Phone Services i będzie umożliwiała wykonywania połączeń głosowych, pisanie wiadomości SMS i emaili bez konieczności zdejmowania okularów z głowy.
Podsumujmy więc: urządzenie HTC Vive będzie dostępne w przedsprzedaży już 29 lutego w cenie 799 dolarów (ok. 3150 złotych, choć prawdopodobnie cena będzie oscylowała w okolicach 3900 złotych – podatki). Pierwsze egzemplarze zaczną docierać do klientów już na początku kwietna. Zapowiada się naprawdę dobrze! Nie możemy się doczekać!


8. Samsung przedstawił Galaxy S7 i S7 Edge – są już w przedsprzedaży w Polsce
Podczas tegorocznych targów MWC Samsung przedstawił nie jednego, lecz dwa nowe modele smartfonów z najwyższej półki, a mianowicie – Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge. Pozornie nie różnią się od swoich poprzedników niczym szczególnym, jednak w rzeczywistości zawierają wiele usprawnień, które z pewnością wpłyną na komfort ich użytkowania.
Samsung S7 to wersja z wyświetlaczem o 5,1-calowej przekątnej, natomiast S7 Edge posiada wyświetlacz o przekątnej wynoszącej 5,5 cala, lecz został wyposażony w cieńsze ramki boczne ze względu na zastosowanie zagiętego ekranu. Oba wyświetlacze mają rozdzielczość 1440 x 2560 pikseli, są wykonane w technologii Super AMOLED, a przód obudowy smartfonów pokryto odpornym na zarysowania szkłem Gorilla Glass 4.SamsungProducent wykorzystał technologię AMOLED, wyposażając swoje urządzenia w tryb Always On Display, czyli „ekran zawsze włączony”. Elementy, które będą wyświetlane przez cały czas to między innymi zegarek oraz kalendarz.
Jedną z ciekawszych wiadomości jest powrót slotu na kartę microSD, który pozwoli posiadaczom smartfonów na rozszerzenie pamięci na dane, co nie było możliwe w przypadku S6. Obydwa telefony będą jednak dostępne w dwóch wersjach – z pamięcią domyślną wynoszącą 32 GB bądź 64 GB pojemności.SamsungCieszy również fakt, że tym razem otrzymamy smartfony wodoszczelne. Przypomnijmy, że Samsung zrezygnował z tej cechy w przypadku modeli S6. Telefony będziemy mogli zanurzyć na głębokości 1,5 metra na 30 minut, bowiem spełniają specyfikację IP68. Producent zrezygnował jednak z wyposażenia urządzeń w gniazda USB typu C – zamiast tego, zastosował starsze, USB typu B, tłumacząc się kwestią kompatybilności z istniejącymi akcesoriami.
Nowe Samsungi zostały wyposażone w procesory Qualcomm Snapdragon 820 lub Samsung Exynos 8890, zależnie od rynku na którym będą sprzedawane. Pojemność baterii w modelu S7 wynosi 3000 mAh, natomiast w S7 Edge – aż 3600 mAh. Niestety, żaden z akumulatorów nie jest wymienny.
Aparaty smartfonów posiadają 12-megapikselową matrycę, lecz mniejsza ilość megapikseli w stosunku do starszych modeli nie wpływa na pogorszenie obrazu. Wręcz przeciwnie – piksele są większe, a co za tym idzie – łapią więcej światła. Urządzenia świetnie będą radzić sobie w złych warunkach oświetleniowych, także dzięki obiektywom o jasności F1.7.SamsungData premiery Samsunga Galaxy S7 i S7 Edge została wyznaczona na 11 marca.
Urządzenia można już teraz zamówić w przedsprzedaży w Polsce. Do każdego smartfona gratis dodawane są gogle Samsung Gear VR o wartości 499 złotych. Ceny urządzeń wynoszą:
– Samsung Galaxy S7 32 GB złoty + Samsung Gear VR – 3199 złotych
– Samsung Galaxy S7 32 GB czarny + Samsung Gear VR – 3199 złotych
– Samsung Galaxy S7 32 GB biały + Samsung Gear VR – 3199 złotych
– Samsung Galaxy S7 Edge 32 GB złoty + Samsung Gear VR – 3599 złotych
– Samsung Galaxy S7 Edge 32 GB czarny + Samsung Gear VR – 3599 złotych
– Samsung Galaxy S7 Edge 32 GB biały + Samsung Gear VR – 3599 złotych


9. Oral-B Genius
Podczas lutowej konferencji Mobile World Congress (MWC) 2016 w Barcelonie, Oral-B zaprezentowało najnowszy produkt, który według producenta ma wyznaczać nowe standardy i trendy w pielęgnacji jamy ustnej – szczoteczkę Oral-B GENIUS. Nie jest to jednak zwykła szczoteczka elektryczna, oj nie.
Jest to pierwsza w swej kategorii szczoteczka, która posiada najbardziej zaawansowany z dostępnych systemów szczotkowania marki Oral-B. Szczoteczkę wyposażono w technologię wykrywania położenia, która w połączeniu z czujnikiem ruchu oraz systemem rozpoznawania wideo z kamerą typową dla smartfonów, sprawia, że podczas szczotkowania nie zostanie pominięta żadna strefa jamy ustnej. Użytkownicy otrzymują natychmiastową ocenę szczotkowania każdej części jamy ustnej dzięki aplikacji Oral-B App 4.1, w tym wskazówki dotyczące nacisku i czasu szczotkowania. Te właściwości, w połączeniu z ruchami oscylacyjnymi, rotacyjnymi i pulsacyjnymi szczoteczki Oral-B, sprawiają, że unikalna okrągła główka szczoteczki pomaga użytkownikom w pielęgnacji jamy ustnej.
Oral-B GENIUS – umożliwia szczotkowanie według zaleceń dentysty

„Pacjenci nie myją zębów prawidłowo, mimo że wydaje im się, że robią to dobrze. Szczotkują zbyt mocno, zbyt krótko lub pomijają określone obszary jamy ustnej. Ten nowy system szczotkowania jest pomocny w informowaniu naszych pacjentów, jak prawidłowo myć zęby i zaradzić trzem wymienionym problemom, które mają wpływ na stan ich uzębienia” – powiedział dr Jose Nart, lekarz dentysta. „Szczoteczka Oral-B GENIUS i opracowana na jej potrzeby aplikacja zapewniają natychmiastowe informacje zwrotne dotyczące procesu szczotkowania na nieznaną dotąd skalę, dzięki czemu użytkownicy otrzymują wiedzę, co faktycznie dzieje się w jamie ustnej podczas mycia zębów. Urządzenie ocenia także w czasie rzeczywistym sposób, w jaki szczotkowane są zęby.” – dodał.Oral-B GeniusZdrowe zęby dzięki odpowiednim cyfrowym wskazówkom

Z biegiem czasu nieprawidłowe szczotkowanie może przyczynić się do takich problemów jak próchnica czy nawet przedwczesne wypadanie zębów. Osoby korzystające ze szczoteczki Oral-B GENIUS mogą aktywnie monitorować proces szczotkowania dzięki aplikacji Oral-B App 4.1. Możliwość uzyskania oceny w czasie rzeczywistym sprawia, że użytkownicy mogą zadbać o swój uśmiech i zdrowie zębów w sposób bardziej świadomy i mogą szczotkować zęby przez, zalecane przez dentystów, dwie minuty, nie stosując przy tym zbyt dużego nacisku. Dzięki funkcji wykrywania położenia nigdy nie opuszczą także powszechnie pomijanych miejsc. Szczotkowanie powinno trwać odpowiednio długo, a pacjent nie powinien przyciskać szczoteczki zbyt mocno i pomijać żadnego obszaru jamy ustnej.
Technologie Oral-B GENIUS

  • Technologia wykrywania położenia:

Wykrywa i rozpoznaje te obszary jamy ustnej, które są szczotkowane przez użytkowników, dzięki wbudowanym w szczoteczkę czujnikom, które połączono ze smartfonem. Badania firmy Oral-B dowodzą, że prawie 80% osób niewystarczająco długo szczotkuje zęby w przynajmniej jednym obszarze jamy ustnej, a 60% osób albo w ogóle nie szczotkuje zębów trzonowych, albo myje je zbyt krótko. Aplikacja Oral-B App 4.1 wraz z technologią wykrywania położenia w szczoteczce Oral-B GENIUS określa pozycję szczoteczki i pokazuje użytkownikowi, jak szczotkować wszystkie obszary jamy ustnej równomiernie i tak samo dokładnie.

  • Ruchy oscylacyjne, rotacyjne i pulsacyjne:

Zastrzeżona technologia marki Oral-B umożliwia mycie każdego zęba po kolei, a unikalna okrągła główka szczoteczki dociera do obszarów, które zazwyczaj są trudno dostępne, zapewniając szczotkowanie dużo lepszej jakości niż w przypadku tradycyjnej szczoteczki manualnej.

  • Technologia potrójnego czujnika nacisku:

Nadmierny nacisk podczas szczotkowania stanowi jedną z kluczowych przyczyn obtarć tkanki dziąseł. Niektóre osoby używające szczoteczki manualnej stosują dwukrotnie większą siłę niż jest to zalecane, co może przyczyniać się do uszkodzenia dziąseł. Wspomniana technologia chroni dziąsła przed zbyt intensywnym szczotkowaniem, dzięki wizualnym wskazówkom sygnalizującym zbyt duże użycie siły i automatycznemu zwolnieniu ruchów główki szczoteczki oraz zatrzymaniu pulsacji.

  • Profesjonalny timer:

Niezależne badania naukowe sugerują, że czas szczotkowania nie jest tak ważny, jak równomierne szczotkowanie wszystkich obszarów jamy ustnej. Nawet bez połączenia z aplikacją profesjonalny timer Oral-B sprawi, że każda część jamy ustnej będzie szczotkowana przez 30 sekund, dzięki czemu zostanie osiągnięty zalecany przez dentystów czas dwóch minut przeznaczonych na mycie. Producent podaje, że osoby korzystające z aplikacji Oral-B szczotkują zęby przez średnio 2 minuty i 27 sekund, podczas gdy osoby używające szczoteczki manualnej myją zęby przez niecałą minutę.
Wśród ciekawych dodatków do szczoteczki i funkcji znalazły się:

  • Etui podróżne, które pomieści nie tylko szczoteczkę, ale też urządzenie USB, takie jak smartfon z jedną wtyczką do użytku w przypadku różnego rodzaju napięcia.
  • Praktyczny zaczep na smartfon, umożliwia umieszczenie telefonu na lustrze w celu zapewnienia jak najbardziej skutecznego wykorzystania technologii wykrywania położenia podczas szczotkowania. Zaczep ten można odłączyć, co umożliwia jego wygodne użytkowanie w podróży i w domu.
  • Bateria jonowo-litowa – według producenta działa co najmniej dwa tygodnie bez konieczności ładowania jej.
  • SmartRing, spersonalizowany, wielobarwny system 360°, który składa się z 12 świateł 
    o różnych barwach. Pozwala użytkownikom dostosowanie swoich szczoteczek przy pomocy aplikacji Oral-B App, dzięki czemu mycie zębów jest nie tylko przyjemnym doświadczeniem, ale i zabawą.

Szczoteczka Oral-B GENIUS będzie dostępna w wybranych sklepach od lipca 2016 roku. Od lipca 2016 roku aplikacja Oral-B App 4.1 będzie dostępna na iTunes i w Google Play.