Najciekawsze premiery filmowe – kwiecień 2017

1. Małżeńskie porachunki (Dræberne fra Nibe)Małżeńskie porachunki (Dræberne fra Nibe)

Gatunek: Komedia kryminalna
Kraj produkcji: Dania
Reżyseria: Ole Bornedal
Scenariusz: Ole Bornedal
Obsada: Nicolas Bro, Ulrich Thomsen, Marcin Dorociński
Oto duńska komedia kryminalna, w której jedną z głównych ról gra Polak, Marcin Dorociński. Fabuła rysuje się intrygująco: dwóch lekko podchmielonych handlowców postanawia wynająć płatnego mordercę, który pozbędzie się źródeł ich nieszczęść – żon. Okazuje się jednak, że małżonki są na tyle przebiegłe, że to Ib i Edward muszą obawiać się o swoje życie.

Premiera: 7 kwietnia


2. Szybcy i wściekli 8 (The Fate of the Furious)Szybcy i wściekli 8 (The Fate of the Furious)

Gatunek: Akcja
Kraj produkcji: Francja, Japonia, Kanada, USA, Wielka Brytania, Samoa
Reżyseria: F. Gary Gray
Scenariusz: Chris Morgan
Obsada: Vin Diesel, Dwayne Johnson, Jason Statham, Michelle Rodriguez
Ile razy można odgrzewać tego samego kotleta? Zapytajcie twórców serii „Szybcy i Wściekli”, którym udało się zmontować już ósmą część serii. Cóż, najwyraźniej połączenie szybkich samochodów, pięknych kobiet i zakręconej, pełnej wybuchów akcji, wciąż działa na wyobraźnię milionów kinomanów. Tym razem znana z poprzednich części ekipa zostaje podzielona, gdy Dom uwiedziony przez tajemniczą kobietę (Charlize Theron) wchodzi na ścieżkę bezprawia. Tłem dla wydarzeń będzie tym razem przede wszystkim Nowy Jork, choć popularną „lodową” scenę z trailera kręcono na Islandii. Do serii wrócił Dwayne Johnson, który chciał w ten sposób oddać ponoć hołd tragicznie zmarłemu Paulowi Walkerowi, ex-gwieździe serii Fast and Furious.

Premiera: 21 kwietnia


3. Dzieciak rządzi (The Boss Baby)Dzieciak rządzi (The Boss Baby)

Gatunek: animacja, komedia
Kraj produkcji: USA
Reżyseria: Tom McGrath
Scenariusz: Michael McCullers
Obsada (głosy): Alec Baldwin, Steve Buscemi, Jimmy Kimmel, Lisa Kudrow, Tobey Maguire
34. produkcja studia Dreamworks Animations to animacja z doborową obsadą, która dość chłodno została przyjęta w Stanach Zjednoczonych, gdzie swoją premierę miała już 8 marca. Poznajemy w niej losy 7-letniego Tima i jego młodszego braciszka, który bardziej, z niewiadomych przyczyn, przypomina biznesmena z Wall Street. Zazdrosny Tim chcąc pozbyć się młodszego brata przypadkiem wpada na trop wielkiego spisku, który może zagrozić ich rodzicom. Dzieciaki zakopują topór wojenny i walczą wspólnie o lepszy świat. Brzmi… dziwnie? Zobaczcie zwiastun – być może zachęci Was do wyprawy do kina.

Premiera: 21 kwietnia


4. Bikini BlueBikini Blue

Gatunek: Dramat
Kraj produkcji: Polska, Wielka Brytania
Reżyseria: Jarosław Marszewski
Scenariusz: Jarosław Marszewski
Obsada: Tomasz Kot, Lianne Harvey
Akcja filmu Bikini Blue rozgrywa się w Wielkiej Brytanii w roku 1953. Głównymi bohaterami są małżonkowie: polski żołnierz Eryk Szumski i Dora, młoda Angielka. Pewnego dnia w ich sielskie życie wkrada się choroba Eryka i ścigająca, zatajona przed żoną, przeszłość. Po nieudanej próbie samobójczej Eryk przebywa w Mabledon Park, szpitalu psychiatrycznym przeznaczonym dla byłych polskich żołnierzy dotkniętych wojenną traumą. Dora wyrusza w podróż, która ma wyjaśnić dzielącą ich tajemnicę.

Premiera: 21 kwietnia


5. W sieci (Geu-mul)W sieci (Geu-mul)

Gatunek: Dramat
Kraj produkcji: Korea Południowa
Reżyseria: Ki-duk Kim
Scenariusz: Seung-tae Ki
Obsada: Seung-bum Ryoo, Won-geun Lee
Nam Chul-Woo jest ubogim rybakiem wiodącym proste, ale szczęśliwe życie u boku żony i córki na północnym brzegu rzeki, która dzieli obie Koree. Codziennie łowi ryby w pobliżu newralgicznego punktu i straż graniczna zna go już na tyle dobrze, by ufać, że nie przekroczy niewidzialnej granicy na wodzie. Pewnego dnia jednak sieć poławiacza wplątuje się w silnik łodzi i Nam nie może nic zrobić, by powstrzymać dryfowanie łajby na południe. Po dotarciu do brzegu, zostaje natychmiast zatrzymany przez południowokoreańskich żołnierzy. Ambitny oficer przesłuchujący uznaje rybaka za szpiega. Dla nieszczęśnika zaczyna się gehenna, która zdaje się nie mieć końca…

Premiera: 21 kwietnia


6. Klient (Forushande)Klient (Forushande)

Gatunek: Dramat
Kraj produkcji: Francja, Iran
Reżyseria: Asghar Farhadi
Scenariusz: Asghar Farhadi
Obsada: Shahab Hosseini, Taraneh Alidoosti
Dobry film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie powinno rosnąć. Farhadi, twórca cenionego „Rozstania”, wziął sobie do serca radę Hitchcocka i dokładnie taki jest jego najnowszy tytuł. Naprawdę zaczyna się od trzęsienia ziemi. W pierwszej scenie młode małżeństwo budzi się w środku nocy w swoim mieszkaniu w Teheranie, cały dom się trzęsie. Bohaterowie muszą się w pośpiechu ewakuować. W wyniku dramatycznego, nieprzewidywalnego rozwoju akcji ich postawy zostają wystawione na próbę. Napięcie, jakie osiąga Farhadi w finałowych minutach filmu, jest trudne do zniesienia.

Premiera: 21 kwietnia


7. Uciekaj! (Get Out)Uciekaj! (Get Out)

Gatunek: Horror
Kraj produkcji: USA
Reżyseria: Jordan Peele
Scenariusz: Jordan Peele
Obsada: Daniel Kaluuya, Allison Williams
Zwiastun filmu Get Out (nakręconego w zaledwie 28 dni!) to najbardziej niepokojąca rzecz, jak widziałem w tym roku. Horror Jordana Peele zebrał aż 99% pozytywnych ocen w serwisie Rotten Tomatoes i jest obecnie jednym z najwyżej ocenianych horrów wszechczasów. Młody afroamerykanin, wraz ze swoją dziewczyną, wybierają się na kilka dni do rodzinnej posiadłości rodziców niewiasty. Rzeczy, które się tam dzieją… zobaczycie sami. Inspiracją do powstania filmu był ponoć stand-up Eddiego Murphy’ego, który opowiadał jak wyglądało jego spotkanie z rodzicami jego białej dziewczyny. Miejmy nadzieję, że wydarzenia nie były analogiczne do tych ze szklanego ekranu.

Premiera: 28 kwietnia


8. Wybawienie (Flaskepost fra P)Wybawienie (Flaskepost fra P)

Gatunek: Dramat, kryminał, thriller
Kraj produkcji: Dania, Niemcy, Norwegia, Szwecja
Reżyseria: Hans Petter Moland
Scenariusz: Nikolaj Arcel
Obsada: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares
Detektyw Carl i jego pomocnik Assad z Departamentu Q nie raz już udowodnili, że nie ma czegoś takiego jak sprawy, których nie da się rozwiązać. W ich ręce trafia zamknięta w butelce tajemnicza wiadomość. Tekst liczy sobie 8 lat, a całość napisana jest dziecięcym pismem przy pomocy ludzkiej krwi. Carl i Assad trafiają na trop grupy religijnych fanatyków, którzy nigdy nie zgłosili zaginięć swoich podopiecznych. Detektywi rozpoczynają śmiertelnie niebezpieczną grę z psychopatycznym mordercą, który wystawi wiarę bogobojnych rodziców na najwyższą próbę.

Premiera: 28 kwietnia


9. U pana Marsa bez zmian (Des nouvelles de la planète Mars)U pana Marsa bez zmian (Des nouvelles de la planète Mars)

Gatunek: Komedia
Kraj produkcji: Belgia, Francja
Reżyseria: Dominik Moll
Scenariusz: Dominik Moll, Gilles Marchand
Obsada: François Damiens, Vincent Macaigne
Philippe zostaje sam z dwójką nastoletnich dzieci. Córka spędza całe dnie na nauce. Syn odkrywa uroki samodzielnego decydowania o życiu. Ojciec nie może nawiązać z nimi porozumienia. Z podobnymi kwestiami zmaga się w pracy. Jego nowy współpracownik to zamknięty w sobie dziwak, który obcina mu ucho tasakiem. Ta czarna komedia stanie się thrillerem, kiedy oprawca zapuka do drzwi domu Philippe, który ukojenie znajduje tylko w sennych lewitacjach w stroju kosmonauty. Jakby tego było mało – wkrótce pojawi się wielka miłość kłopotliwego kolegi z czasów jego pobytu w szpitalu psychiatrycznym. Nowi przybysze znajdują wspólny język z jego synem i rozpoczynają plany ataku na zakład przetwórstwa drobiu.

Premiera: 28 kwietnia