Najciekawsze premiery filmowe – grudzień 2017

1 grudnia

1. Zabicie świętego jelenia (The Killing of a Sacred Deer)The Killing of a Sacred Deer

Gatunek: Dramat
Reżyseria: Yorgos Lanthimos
Scenariusz: Efthymis Filippou, Yorgos Lanthimos
Obsada: Colin Farrell, Nicole Kidman
Produkcja: Irlandia, Wielka Brytania
Steven (Colin Farrell) jest wybitnym kardiochirurgiem, a jego żona, Anna (Nicole Kidman), szanowaną okulistką. Mają dwójkę dzieci: 14-letnią Kim i 12-letniego Boba. Są zamożni, zdrowi i toczą szczęśliwe, rodzinne życie. Steven przyjaźni się z 16-letnim Martinem, którym nie ma ojca i którego niejako przyjął pod swoje skrzydła. Pewnego dnia Steven przedstawia chłopaka swojej rodzinie. Od tego czasu sprawy przybierają nieoczekiwany, katastrofalny w skutkach obrót. Idealny świat zamienia się w chaos. Steven zmuszony zostanie do złożenia szokującej ofiary lub zaryzykowania utraty wszystkiego, co ma.


2. Na karuzeli życia (Wonder Wheel)Wonder Wheel

Gatunek: Dramat
Reżyseria: Woody Allen
Scenariusz: Woody Allen
Obsada: Kate Winslet, Justin Timberlake, Jim Belushi
Produkcja: USA
Stany Zjednoczone, lata 50. XX w. Na Coney Island – półwyspie w nowojorskiej dzielnicy Brooklyn – mieszka była aktorka Ginny (Kate Winslet). Sfrustrowana kobieta pracuje jako kelnerka w podrzędnej knajpie. W domu czekają na nią flejtuchowaty, a po wódce brutalny mąż Humpty (Jim Belushi) – operator karuzeli w wesołym miasteczku i synek ze skłonnościami piromańskimi. Nieszczęśliwa Ginny znajduje ukojenie w ramionach Mickeya (Justin Timberlake) – niedoszłego poety, który pracuje jako ratownik na jednej z pobliskich plaż. Pewnego dnia na Coney Island zjawia się córka Humpty’ego z pierwszego małżeństwa, Carolina (Juno Temple). Chce się ukryć przed ludźmi swojego męża gangstera, który wydał na nią wyrok śmierci za to, że za dużo powiedziała policji. Młoda mężatka zakochuje się w ratowniku, stając się rywalką macochy.


3. Nie jestem twoim murzynem (I Am Not Your Negro)I Am Not Your Negro

Gatunek: Dokumentalny
Reżyseria: Raoul Peck
Scenariusz: Raoul Peck
Obsada: Samuel L. Jackson (narrator)
Produkcja: Francja, USA
W 1979 roku afroamerykański powieściopisarz i eseista James Baldwin napisał list do swojego agenta literackiego, w którym przedstawił projekt, nad którym wówczas pracował – książkę „Remember This House”. Była to historia życia i następujących po sobie zabójstw trzech jego przyjaciół: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Baldwin nie dokończył książki przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron, a spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi. Postanowił on sfinalizować zarysowaną w  książce Baldwina historię, tworząc zbudowaną wokół jego słów filmową podróż przez historię Afroamerykanów. Zagłębił się w złożoną spuściznę życia i śmierci trzech wybitnych osobowości amerykańskiego ruchu antyrasistowskiego, które na trwałe zmieniły społeczny i polityczny krajobraz USA. Raoul Peck wykorzystując niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, bogaty materiał archiwalnych filmów i zdjęć, opowiada historię segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA. Film był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny.


4. Co wiecie o swoich dziadkach? (Daddy’s Home 2)Daddy's Home 2

Gatunek: Komedia
Reżyseria: Sean Anders
Scenariusz: Sean Anders, John Morris
Obsada: Will Ferrell, Mark Wahlberg, Mel Gibson, Alessandra Ambrosio
Produkcja: USA
„Co wiecie o swoich dziadkach?” to kontynuacja przebojowej komedii z 2015 roku „Tata kontra tata”. Tym razem ojciec Dusty (Mark Wahlberg) i ojczym Brad (Will Ferrell) łączą siły, by pokazać swoim dzieciom, czym są perfekcyjne święta Bożego Narodzenia. Szybko jednak ich nowo powstała przyjaźń zostaje poddana testowi, kiedy w odwiedziny przyjeżdżają ich ojcowie: oldshcoolowy ojciec Dusty’ego, dziadek w typie macho (Mel Gibson) oraz ojciec Brada – przewrażliwiony, uczuciowy i ciepły, typowy dziadek z dawnych czasów (John Lithgow). Te święta będą chaosem…


5. Serce miłościSerce miłości

Gatunek: Dramat
Reżyseria: Łukasz Ronduda
Scenariusz: Robert Bolesto
Obsada: Justyna Wasilewska, Jacek Poniedziałek
Produkcja: Polska
Polska, początek XXI wieku. Artystka wymykająca się zaszufladkowaniu i eksperymentujący muzyk. Dwójka outsiderów, których bardzo wiele ze sobą łączy. Androgyniczni, szczupli, bez włosów, często ubrani w identyczne uniseksy – wyglądają jak męska i żeńska wersja tej samej osoby. Ich stan zakochania przypomina perwersyjną wersję narcyzmu, bo, patrząc na kochanka, patrzą na własne odbicie. W ich relacji miłość przenika się ze sztuką. Intymnym wyznaniom i gestom nadana zostaje artystyczna forma. I odwrotnie – sztuka jest ich sposobem na życie emocjonalne. Żyją w stworzonym przez siebie świecie, w którym mogą wszystko projektować i kontrolować. Wszystko, oprócz własnych emocji.


8 grudnia

6. Wojna płci (Battle of the Sexes)Battle of the Sexes

Gatunek: Biograficzny, Komedia, Sportowy
Reżyseria: Jonathan Dayton, Valerie Faris
Scenariusz: Simon Beaufoy
Obsada: Emma Stone, Steve Carell, Bill Pullman, Sarah Silverman
Produkcja: USA, Wielka Brytania
Legendarny mecz tenisowy z 1973 r. pomiędzy liderką światowych rankingów Billie Jean King (Emma Stone) i bezczelnie pewnym siebie byłym mistrzem Bobbym Riggsem (Steve Carell), zwany „Wojną płci”, stał się najbardziej oglądanym wydarzeniem sportowym w historii telewizji. Podczas gdy media kreowały King i Riggsa na zaciętych przeciwników, poza kortem każde z nich stawiało czoło skomplikowanym przeciwnościom losu. King miała u swego boku kochającego męża, który zachęcał ją do walki o równe prawa dla obu płci, zmagała się jednak z prawdą o własnej seksualności. Riggs ryzykował wszystko, stawiając na jedną kartę całą swą reputację, by pokazać światu, że stać go na tryumfalny powrót. Wspólnie dali popis, którego skutki wykroczyły daleko poza arenę zmagań sportowych, a konsekwencje trwają po dziś dzień.


14 grudnia

7. Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi (Star Wars: The Last Jedi)Star Wars: The Last Jedi

Gatunek: Przygodowy, Sci-Fi
Reżyseria: Rian Johnson
Scenariusz: Rian Johnson
Obsada: Daisy Ridley, John Boyega, Mark Hamill, Adam Driver, Benicio del Toro, Carrie Fisher
Produkcja: USA
Wielki powrót Marka Hamilla na wielki ekran. Czy Ostatni Jedi da odpowiedzi na wiele pytań, jakie kłębiły się widzom w głowach po obejrzeniu Epizodu VII? Oby! Przypomnijmy, że sceny z udziałem niedawno zmarłej Carrie Fisher mają pojawić się i w VIII, i w IX części sagi. Niemniej, Disney nie chce umieścić aktorki w filmach za pomocą technologii komputerowej, zgodnie z obietnicą, a wykorzystać materiał, który ta nagrała dla Epizodu VIII. Jednakże brak możliwości wykorzystania CGI oznacza, że producenci będą musieli potraktować cały ten materiał w sposób wybiórczy, i dostosować scenariusz do ograniczeń.


15 grudnia

8. Na mlecznej drodze (On the Milky Road)On the Milky Road

Gatunek: Dramat
Reżyseria: Emir Kusturica
Scenariusz: Emir Kusturica
Obsada: Monica Bellucci, Emir Kusturica
Produkcja: Meksyk, USA, Wielka Brytania, Serbia
Trwa wojna, a wokół rozkwita wiosna. Mleczarz Kosta (Emir Kusturica) codziennie przekracza linię frontu, aby dowieźć żołnierzom pożywienie. Los mu sprzyja: kule się go nie imają, piękna Milena (Sloboda Mićalović) oddała mu serce, a jego przyszłość rysuje się w jasnych barwach. Do czasu. Wraz z przybyciem do wioski tajemniczej Włoszki (Monica Bellucci), życie Kosty wywraca się do góry nogami. Tak wygląda początek namiętnej i zakazanej miłości, przez którą para bohaterów zostanie wystawiona na niejedną niebezpieczną próbę. Skoro jednak połączył ich los, to nikt i nic nie może im zagrozić.


22 grudnia

9. Pitch Perfect 3Pitch Perfect 3

Gatunek: Komedia, Muzyczny
Reżyseria: Trish Sie
Scenariusz: Kay Cannon
Obsada: Anna Kendrick, Rebel Wilson, Brittany Snow
Produkcja: USA
Teraz, kiedy opuściły już mury college’u i dopadły je problemy dorosłości, trzeba czegoś więcej, by wróciły. Ale wracają: dziewczyny z uwielbianej na całym świecie serii „Pitch Perfect”! Po sukcesie podczas Mistrzostw Świata dziewczyny z The Barden Bellas odkrywają, że niełatwo będzie żyć z muzyki. Co więcej, każda z nich idzie w swoją stronę. Ot, życie. Kiedy jednak otrzymują szansę na ponowne połączenie sił podczas międzynarodowego tournée, nie wahają się.


10. Dżungla (Jungle)Jungle

Gatunek: Biograficzny, Dramat
Reżyseria: Greg McLean
Scenariusz: Justin Monjo
Obsada: Daniel Radcliffe, Alex Russell
Produkcja: Australia, Kolumbia
Grupa przyjaciół pod opieką przewodnika wyrusza do boliwijskiej dżungli, by odnaleźć ukrytą w dziczy wioskę Indian. Wskutek nieprzewidzianych wydarzeń ekspedycja, która miała być przygodą życia, zamienia się w koszmar. Oddzielony od grupy Yossi (Daniel Radcliffe), cudem unika śmierci, ale gubi się w środku zielonego piekła. Pozbawiony jakiejkolwiek pomocy i zapasów, ma jeden cel. Przetrwać!

#break#

11. Bękarty (Father Figures)Father Figures

Gatunek: Komedia
Reżyseria: Lawrence Sher
Scenariusz: Justin Malen
Obsada: Owen Wilson, J.K. Simmons
Produkcja: USA
Historia dwóch braci (Ed Helms, Owen Wilson) wychowanych przez ekscentryczną matkę (Glenn Close) w przeświadczeniu, że ich ojciec zmarł, kiedy byli dziećmi. Gdy dowiadują się, że to kłamstwo, wyruszają na poszukiwanie ojca, przy okazji dowiadując się o matce więcej, niż kiedykolwiek chcieli wiedzieć.


12. Magiczna zima Muminków (Muumien joulu)Muumien joulu

Gatunek: Animacja, Familijny
Obsada (głosy): Piotr Fronczewski, Maciej Stuhr, Natalia Kukulska, Maciej Musiał
Produkcja: Finlandia, Polska
„Magiczna zima Muminków” to opowieść o wyjątkowym czasie w Dolinie Muminków. Głównym bohaterem jest Muminek, który tej zimy postanawia nie zasypiać jak to mają w zwyczaju od pokoleń Muminki. Chce dowiedzieć się, jak wygląda świat gdy cała rodzina śpi. Tej zimy odkryje co to śnieg i mróz oraz nauczy się wiele o zimowej Dolinie Muminków. Z największą niecierpliwością Muminek będzie jednak czekał na tajemniczego gościa, Gwiazdkę, która już niedługo odwiedzi Dom Muminków.


29 grudnia

13. Jumanji: Przygoda w dżungli (Jumanji: Welcome to the Jungle)Jumanji: Welcome to the Jungle

Gatunek: Fantasty, Przygodowy
Reżyseria: Jake Kasdan
Scenariusz: Scott Rosenberg, Chris McKenna, Jeff Pinkner, Erik Sommers
Obsada: Jack Black, Dwayne Johnson
Produkcja: USA
Kiedy dzieciaki odkrywają starą konsolę gier wideo z grą „Jumanji”, o której nigdy dotąd nie słyszały, natychmiast przenoszą się w świat niebezpiecznej dżungli. To właśnie w niej dzieje się akcja gry, a one stają się awatarami postaci, które wybrały: zapalony gracz Spencer staje się odważnym łowcą przygód (Dwayne Johnson), fan piłki Fridge zamienia się (według własnych słów) w Einsteina (Kevin Hart), Bethany – popularna dziewczyna z sąsiedztwa – staje się profesorem w średnim wieku (Jack Black), natomiast niepozorna Martha przybiera postać nieustraszonej wojowniczki (Karen Gillan). Wkrótce odkrywają, że w Jumanji chodzi nie tylko o grę, ale przede wszystkim o przetrwanie. Aby wygrać i powrócić do realnego świata, będą musieli wyruszyć w najbardziej niebezpieczną przygodę życia, odkrywając prawdę o sobie, albo pozostać w świecie gry na zawsze…


14. Król rozrywki (The Greatest Showman)The Greatest Showman

Gatunek: Biograficzny, Musical
Reżyseria: Michael Gracey
Scenariusz: Jenny Bicks, Bill Condon
Obsada: Hugh Jackman, Zac Efron
Produkcja: USA
Oryginalny musical, który ukazuje narodziny amerykańskiego przemysłu rozrywkowego. Inspirowany losami legendarnego P.T. Barnuma film ukazuje historię wizjonera, gotowego na wszystko, by urzeczywistnić ideę olśniewającego widowiska, który stał się sensacją na miarę światową.


15. The Florida ProjectThe Florida Project

Gatunek: Dramat
Reżyseria: Sean Baker
Scenariusz: Sean Baker, Chris Bergoch
Obsada: Willem Dafoe, Bria Vinaite
Produkcja: USA
Moonee ma sześć lat i zawadiacki uśmiech, a dni spędza poza domem z paczką przyjaciół. Dom w ich przypadku oznacza motel Magic Castle, z zewnątrz przypominający pałac z bajki. Ale w pokojach, które wynajmuje się na godziny, raczej nie spotka się księżniczki. Mieszkają tu za to rozmaici dziwacy, życiowi przegrani i zarabiające najniższą krajową sprzątaczki. Moonee, nie zważając na okoliczności, niczym odkrywca z przygodowej powieści przemierza okoliczne nieużytki, jakby były najgęstszą dżunglą i wymyśla z kolegami kolejne psikusy. Nieświadoma coraz bardziej ryzykownych kroków, jakie musi podejmować jej mama, by opłacić pokój na kolejny tydzień, Moonee jest najszczęśliwszym dzieckiem na świecie. Całkiem, jakby czerpała energię z wychylającego się zza horyzontu pobliskiego Disneylandu.


16. Paddington 2Paddington 2

Gatunek: Familijny, Komedia, Przygodowy
Reżyseria: Paul King
Scenariusz: Simon Farnaby, Paul King
Obsada: Hugh Bonneville, Hugh Grant, Brendan Gleeson
Produkcja: Francja, Wielka Brytania
Tym razem rezolutny niedźwiadek o nienagannych manierach i skłonności do wpadania w tarapaty trafi w złe towarzystwo. Pomyłkowo osadzony w areszcie wśród zepsutych do szpiku kości typów spod ciemnej gwiazdy, naiwny Paddington zrobi wszystko, by sprowadzić ich na dobrą drogę. A że siłę przekonywania ma wielką, rzecz może się udać. Każdy przecież chętnie przyjmie pomocną łapę nawet jeśli jest nieco lepka od marmolady. Szczególnie jeśli futrzasty zada swe fundamentalne pytanie: Misia w sercu nie masz?!


17. Na krawędzi (Le Fidèle)Le Fidèle

Gatunek: Kryminał
Reżyseria: Michaël R. Roskam
Scenariusz: Thomas Bidegain, Noé Debré, Michaël R. Roskam
Obsada: Matthias Schoenaerts, Adèle Exarchopoulos
Produkcja: Belgia, Francja
Kryminał z najwyższej półki napędzany zbrodnią, niebezpieczeństwem, pożądaniem i adrenaliną, w którym reżyser zbudował trzymającą w napięciu historię o przyciąganiu się ze sobą dwóch biegunów. Ona i on. Kobieta-rajdowiec i gangster. Urodzeni kochankowie. „Na krawędzi” to opowieść o miłości pomiędzy Bibi i Gino wymieszana z brutalnym światem przestępczym i skrywaną przez głównego bohatera tajemnicą.