Na Igrzyskach Olimpijskich może zobaczymy e-sport, ale bez brutalnych gier

W sierpniu pisaliśmy o tym, że paryski komitet przetargowy pragnie, aby podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich, które w 2024 roku odbędą się w Paryżu, można było podziwiać zmagania e-sportowe. Teraz oficjalnie głos w tej sprawie zabrał przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – Thomas Bach. Cóż, z jego słów wynika jasno, że takich gier jak CS:GO czy LOL na igrzyskach nie zobaczymy.
Zdaniem Bacha wymienione tytuły są zbyt brutalne, aby pokazywać je podczas Igrzysk Olimpijskich, a ich charakterystyka kłóci się z zadaniem tego wydarzenia, jakim jest promowanie „pokoju wśród ludzi”. Mile widziane są natomiast „przyjaźniejsze” produkcje, takie które symulują dyscypliny pokoju piłki nożnej czy koszykówki.
W tegoroczne wakacje doszło do porozumienia, w ramach którego w końcu określono, kto zorganizuje Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2024 i 2028 roku. Choć Amerykanie chcieli mieć w tej sprawie pierwszeństwo, w końcu ustąpili, zgadzając się na organizację wydarzenia w Los Angeles późniejszym terminie. W ten sposób ustalono, że za sześć lat to Paryż stanie się centrum światowego sportu.ParyżCo ciekawe, to komitet Los Angeles jako pierwszy zwrócił uwagę na rosnącą popularność e-sportu i rozpoczął dyskusję na temat wprowadzenia rozgrywek elektronicznych do grona olimpijskich dyscyplin. Paryż nie chciał być gorszy od konkurentów.
Nie da ukryć, że w słowach przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego można wykryć pewną dozę hipokryzji. W końcu, skoro Bach uważa, że na Igrzyskach Olimpijskich nie powinno się pokazywać dyscyplin brutalnych, dlaczego nie widzi jako dyscypliny brutalne boksu, Judo, czy chociażby rugby. Przecież to, że ktoś strzela do innych ludzi w grze, nie oznacza to, że to samo robi po odejściu od komputera, tak samo jak to, że bokser bije się z innymi na ringu nie oznacza, że codziennie robi to na ulicy.
Najpewniej CS:GO i LOL nie pojawią się na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w ciągu najbliższych lat, ale kto wie, co stanie się w nieco dalszej przyszłości. Na Igrzyskach w Tokio w 2020 roku zobaczymy na przykład jazdę na deskorolce czy surfing, a jeszcze nie tak dawno temu nie do pomyślenia było, aby na olimpiadzie pojawiły się dyscypliny tego pokroju.

Źródło:Kotaku