Motorola górą, Apple znowu przegrywa

Morale w Apple znowu diametralnie spadło, bo prawa patentowe zdają się pogrążać koncern. Najpierw Samsung, potem afera w Chinach, teraz Motorola. Wydawać by się mogło, że firma założona przez Jobsa i Wozniaka nie jest aż tak innowacyjna, jak zawsze stara się to podkreślać. Można by nawet powiedzieć, że raczej korzysta z pomysłów innych, mniejszych lub większych firm.
Wczoraj niemiecki sąd orzekł, że Apple bezprawnie wykorzystało protokół przesyłu danych, który jest objęty patentem. A właścicielem tego patentu jest nie kto inny, jak właśnie Motorola. Oczywiście wyrok został wydany w pierwszej instancji i Apple już zapowiedziało, że złoży od niego apelację, ale według mediów szansa, by coś się zmieniło jest raczej mizerna.
Motorola Mobility ma teraz dwa wyjścia. Może zażądać natychmiastowego wstrzymania sprzedaży produktów z systemem operacyjnym iOS lub poczekać, aż apelacja będzie rozpatrzona. Jeżeli wybierze pierwszą opcję, a Apple wygra przed sądem apelacyjnym, Motorola Mobility zmuszona będzie wypłacić odszkodowanie w wysokości 134 milionów dolarów. Natomiast jeśli Apple przegra, według prawa będzie musiało wstrzymać sprzedać iProduktów z systemem iOS lub zapłacić Motoroli ogromną sumę za wykorzystywanie opatentowanego protokołu. Obstawiałbym raczej to drugie rozwiązanie, ponieważ Apple nie może pozwolić sobie na stratę kolejnego rynku zbytu.

Źródło: droid life