Moc, design, mobilność! Bayan Audio Soundbook X3 – recenzja

Testowane przeze mnie do tej pory głośniki przenośne przysparzały raczej więcej powodów do krytyki, niż do zachwytu. Wyjątkiem był opisywany jakiś czas temu niedrogi głośniczek od SnaB, który zaskakiwał bardzo dobrą relacją ceny do jakości dźwięku.Jakiś czas temu zaproponowano mi możliwość sprawdzenia możliwości głośnika Soundbook X3, stworzonego przez brytyjskie Bayan Audio. Szybki rzut oka na specyfikację sprzętową zaowocował stwierdzeniem, że to może być ciekawy produkt. Moje przypuszczenia nie były dalekie od prawdy.


Model: Soundbook X3
Moc: 20 W
Głośniki: 4x głośniki neodymowe 1,5″ typu long-throw 1x membrana bierna 3″
Zakres częstotliwości: 60 – 20 000 Hz
Łączność: Bluetooth 4.0 aptX, NFC
Wejścia: 3,5 mm minijack, USB
Wyjścia: 3,5 mm minijack
Dodatkowe funkcje: Radio FM, wbudowany mikrofon do prowadzenia rozmów
Wymiary: 242 x 47 x 130 mm
Waga: 530 g


Gdy kurier wręczył mi paczkę od razu zwróciłem uwagę na jej wagę. Producent nie chwali się dokładnymi danymi, ale głośnik o wymiarach 235 x 120 x 40 mm waży około 1,5 kilograma. To dobry zwiastun jeśli chodzi o jakość zastosowanej elektroniki, a także jakość wykonania. Istotnie, po wyciągnięciu sprzętu z pudełka głośnik budzi same pozytywne emocje. W zestawie oprócz głośnika znajdziemy jeszcze kabelek jack-jack 3.5 mm oraz ładowarkę sieciową, wraz z dwoma kompletami wtyczek (brytyjską i kontynentalną).

Bayan Audio Soundbook X3 to jeden z tych gadżetów, który oprócz swojej funkcji podstawowej, a więc odtwarzania dźwięku, może z powodzeniem pełnić rolę urządzenia sprzętu uatrakcyjniącego wnętrze eleganckiego pokoju. Przenośny głośnik sprzedawany jest w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej z pomarańczowymi akcentami oraz srebrnej z akcentami niebieskimi. Do testów dostaliśmy jak widać drugi z modeli.Soundbook X3 jest po prostu piękny. Na konstrukcję urządzenia składa się część właściwa w postaci głośnika z panelem sterującym oraz zintegrowanego z nim rozkładanego, solidnego futerału, pokrytego przyjemnym w dotyku, wzorzystym materiałem. Etui okrywa w całości spód urządzenia, jego tylną część oraz front obudowy głośnika. Po rozłożeniu, a więc zdjęciu części frontowej, pełni rolę funkcjonalnej podstawki.Urządzenie wewnątrz obudowy skrywa w sobie aż pięć głośników o łącznej mocy 20 W. Składają się na nie cztery 1,5-calowe głośniki odpowiadające za tony średnie i wysokie oraz 3-calowy głośnik pasywny, który odpowiada za tony niskie. Na pokrytym metalową siatką froncie obudowy znajduje się obrys jednego z głośników, z logo producenta w jego centralnej części. Poniżej, po prawej stronie, umieszczono niewielki wyświetlacz LED. Jego zadaniem jest sygnalizowanie poziomu naładowania baterii, na przemian z wyświetlaniem informacji odnośnie tego, czy korzystamy aktualnie z łączności Bluetooth, czy też przewodowej. Gdy korzystamy z funkcji radia na wyświetlaczu pojawia się aktualna częstotliwość.

Sprzęt Bayan Audio oferuje bogate możliwości w zakresie łączności. Posiada wbudowany tuner radiowy (odbiór stacji w centrum Katowic jest bardzo dobry), wejście AUX 3.5 mm, łączność Bluetooth 4.0 aptX (jakość 320 Kbps podczas przesyłania muzyki – to naprawdę słychać!), wyjście audio 3.5 mm oraz USB A, za pomocą którego możemy ładować urządzenia mobilne. Dodatkowym, cennym dodatkiem jest też mikrofon, który umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych za pośrednictwem głośnika. Po sparowaniu z nim smartfona możemy bez problemu odbierać z jego poziomu rozmowy. Warto dodać, że Soundbook X3 obsługuje technologię NFC, pozwalającą na parowanie dwóch urządzeń poprzez zetknięcie ich ze sobą. Trudno o bardziej intuicyjny sposób nawiązywania połączenia.Funkcjami głośnika sterujemy z poziomu niewielkiego panelu, który umieszczono na wierzchniej stronie jego obudowy. Na centrum dowodzenia składają się cztery, estetycznie wykonane, wklęsłe przyciski oraz prosty wyświetlacz, na który składają się niewielkie LEDy. Strzałkami przełączamy się pomiędzy poszczególnymi utworami lub stacjami radiowymi, plusem i minusem operujemy głośnością dźwięku, a funkcji przycisku power tłumaczyć chyba nie muszę.

Muzykę na Soundbooka X3 przesyłałem ze smartfona Sony Xperia Z1 Compact, prosto z aplikacji Spotify. Jakość dźwięku, podobnie jak jego donośność pozytywnie mnie zaskoczyły. Dźwięki płynące z głośników nie mają w sobie nic z charakterystycznego metalicznego „klangu”, charakterystycznego dla wielu tańszych produktów. Nuty płynące zza estetycznie wykonanej, srebrnej siateczki brzmiały naprawdę dobrze. Głośnik Bayan Audio oferuje przyjemne dla ucha, ciepłe brzmienie, charakterystyczne dla głośników przewodowych sprzedawanych w cenie kilkuset złotych. Przypadł mi do gustu bas, który skrytykowali niemal jednogłośnie inni recenzenci. Nie jestem zwolennikiem tonów niskich wybijających się agresywnie ponad resztę sceny muzycznej. Bas był dla mnie po prostu odpowiednio zaznaczony i co najmniej satysfakcjonujący. Jestem zwolennikiem akustycznej muzyki gitarowej – być może fani dźwięków klubowych byliby nie do końca zadowoleni. Tony wysokie można bez problemu odróżnić od tonów średnich i nie jestem w stanie powiedzieć złego słowa odnośnie ich jakości, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z głośnikiem mobilnym. Soundbook X3 jest też wyjątkowo głośny. Z powodzeniem można będzie nagłośnić za jego pomocą nie tylko imprezę w domu, ale także zabrać go na ognisko lub grilla ze znajomymi. Wbudowany akumulator pozwoli używać sprzęt przez około 5 godzin na maksymalnej głośności i 8 godzin przy wykorzystaniu 50% skali.Doszliśmy do momentu, w którym wspomnieć należy o cenie. Cena Bayan Audio Soundbook X3 wynosi obecnie 1199 złotych, co czyni go produktem stosunkowo drogim. Za te pieniądze moglibyśmy kupić lepiej grający zestaw przewodowy i nie jest to absolutnie żadną tajemnicą. Jeśli jednak od głośników wymagamy mobilności, chcemy aby oprócz grania także „wyglądały”, to Bayan Audio Soundbook X3 jest jednym z urządzeń, których zakup warto rozważyć. W podobnej cenie sprzedawane są urządzenia od Sony i JBL. Jak zawsze w przypadku sprzętu audio polecam udać się do sklepu osobiście i dokonać odsłuchu.Urządzenie brytyjskiej firmy jest bezsprzecznie najlepszym z testowanych przeze mnie do tej pory głośników mobilnych. Przede wszystkim jest zaskakująco głośne, a dźwięk płynący z pięciu głośników nie traci wiele na jakości, gdy zbliżamy się do końca skali. Gadżet cechuje garść użytecznych funkcji, takich jak choćby Tuner FM, łączność NFC i możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych. Największą z jego wad jest wysoka jak na polskie warunki cena.
Mocne strony:

  • – jakość dźwięku
  • – donośność!
  • – łączność Bluetooth 4.0 ze wsparciem aptX, NFC
  • – świetny design
  • – jakość wykonania
  • – tuner FM
  • – bardzo intuicyjny w obsłudze

Słabe strony:

  • – wysoka cena

Ocena ogólna: 9/10

Za użyczenie sprzętu do testów dziękujemy agencji Sarota PR.