Mobilne przeglądarki – która najlepsza?

Odkąd na rynku zaczęły się pojawiać smartfony (telefony komórkowe pracujące w oparciu o jeden z wielu systemów operacyjnych), zaczęliśmy dostrzegać kolejną funkcję w tych mobilnych urządzeniach – przeglądanie internetu. Każdy telefon posiada preinstalowaną przeglądarkę internetową, ale – powiedzmy sobie szczerze – korzystanie z niej to często (choć nie zawsze) droga przez mękę. Dlatego poniżej znajdziecie kilka najpopularniejszych aplikacji tego typu, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Funkcjonalność i wygląd – to dwie podstawowe cechy, które umilają nam korzystanie z Internetu na smartfonach, które posiadają niewielkie ekrany. Aplikacje muszą być proste, czytelne i najlepiej bez jakichkolwiek jaskrawych kolorów. Sprawdźmy, która przeglądarka spisuje się najlepiej.
#break#

Opera Mini

Na pierwszy ogień bierzemy Operę Mini, która cieszy się wielką popularnością na całym świecie. A skoro100 milionów użytkowników jej zaufało, musi być w niej coś, co przyciąga.

Na ekranie pokazuje się otwarta przez nas strona, na górze czarny pasek z długim polem do wpisania adresu strony internetowej oraz krótszy, gdzie znajduje się wyszukiwarka Google. Pasek ten chowa się, gdy tylko przewiniemy stronę nieco w dół – w innym wypadku zakrywałby znaczną część przeglądanej strony. Na dole ekranu znajduje się z kolei belka z różnymi funkcjonalnościami. Możemy tu znaleźć: strzałki pozwalające na przejście do wcześniejszej (lub następnej karty), klawisz odświeżenia strony, przejście do nowej zakładki oraz charakterystyczne dla Opery Mini – „O”, przy którym trzeba się chwilę zatrzymać. „O” to nic innego jak zbiór funkcji: zakładki, historia, strona główna, zapisane strony, pobieranie, ustawienia, pomoc i inne.

W jednym momencie można mieć otwartych w tle mnóstwo stron, co jest niewątpliwym plusem tej aplikacji. Jednak po otwarciu około siedmiu, korzystanie z nich staje się nieco utrudnione, ale nie niemożliwe. Rzeczą, której brakuje, jest klawisz, który zamykałby wszystkie otwarte strony (trzeba to robić ręcznie jedna po drugiej).

Pobierz

#break#

Safari

Minimalizm – to słowo najbardziej pasuje do określenia tego, jak prezentuje się Safari. Wszyscy posiadacze iPhone’ów, iPodów czy iPadów zdążyli się przyzwyczaić do obecności w tych urządzeniach przeglądarki internetowej Safari. I choć jest to aplikacja preinstalowana na każdym mobilnym sprzęcie Apple, została stworzona właśnie z myślą o nim i doskonale sprawdza się w swoim działaniu.
Safari obsługuje do dziewięciu otwartych kart, zakładki oraz historię przeglądanych stron, którą można w każdym momencie usunąć. Jest bardzo intuicyjna w użytkowaniu i właściwie nie można jej mieć nic do zarzucenia. Przeglądarka internetowa Safari utrzymana została w szarej tonacji, dzięki czemu jest miła dla oka. Wszystkie opcje i funkcje aplikacji zostały umieszczone na dwóch belkach (na górze i na dole strony), gdzie znajdziemy strzałki do otwierania poprzednich lub następnych stron, wspomniane: historię i zakładki, a także pole do wpisywania adresu strony internetowej oraz wyszukiwarkę Google. Filmik porównujący działanie Opera Mini i Safari na iPhonie:
#break#

Ovi Browser

Podobnie jak w przypadku Safari, Ovi Browser jest przeglądarką stworzoną przez jednego z producentów telefonów komórkowych na ich właśnie potrzeby. W tym wypadku jest to Nokia, która – jak nie da się nie zauważyć – próbuje bardziej upodobnić swoją aplikację do opisanej na początku Opery Mini. Jak się jednak okazuje – bezskutecznie.
O ile w przypadku pierwszych dwóch przeglądarek nie można było mieć żadnych uwag co do płynności działania, tak tutaj można je mieć. Niestety, przeglądanie stron dzięki Ovi Browser często bywa utrudnione przez najzwyczajniejsze w świecie zacinanie się aplikacji, co nie powinno mieć miejsca. Nokia chwali się, że dzięki Ovi Browser strony przegląda się szybko i łatwo, dzięki kompresji internetowej, zapewniającej oszczędność kosztów transmisji danych.
Warto wspomnieć, że Ovi Browser wciąż pozostaje w wersji Beta, więc wszelkie minusy i niedociągnięcia mogą występować. Oby tylko w ostatecznym, finalnym wydaniu, ich nie było.

Pobierz

#break#

Firefox Mobile

W zestawieniu mobilnych przeglądarek internetowych nie mogło zabraknąć smartfonowej wersji aplikacji Firefox. To właśnie przeglądarka tego producenta cały czas toczy walkę w z Internet Explorerem o miano najczęściej używanej na desktopach. A jak radzi sobie na mobilnym rynku?
Źle, a to słowo to chyba za mało. Nie jest to wyłącznie moje zdanie, ale także wielu osób, które miały do czynienia z Firefox Mobile. Przeglądarka się zacina, muli i często trzeba długo czekać na załadowanie strony. Pojawiły się nawet opinie, że preinstalowane na smartfonach przeglądarki są znacznie lepsze od Firefoxa. Cóż, widać, że mobilna wersja aplikacji Mozilli trochę nie wyszła. Dodam, że jest to bardzo pobłażliwe stwierdzeni. Miejmy nadzieję, że z każdą kolejną wersją będzie lepiej, bo inaczej Mozilla nie ma czego szukać wśród miłośników surfowania w sieci na swoich smartfonach.

Pobierz


Podsumowanie

Po przeczytaniu tego artykułu chyba już wiecie, której przeglądarki używać. Opera Mini wydaje się wyprzedzać konkurencję o lata świetlne. Jeśli posiadasz mobilny sprzęt Apple – na pewno będziesz zadowolony z Safari i nie będziesz miał dylematu czy zmieniać domyślnie zainstalowaną aplikację.

Linki do pobrania aplikacji:
Opera Mini
Firefox Mobile
Ovi Browser