Lenovo YOGA TAB3 Pro – recenzja tabletu z wbudowanym projektorem
Lenovo jest nieskończoną wręcz kopalnią pomysłów jeśli chodzi o urządzenia mobilne. Niemal każde nowe urządzenie tego producenta posiada jakąś nową, unikalną względem konkurencji cechę. Nie inaczej jest w przypadku tabletu Lenovo YOGA TAB3 Pro, który jest sumą dobrych pomysłów firmy, wdrażanych do tych urządzeń na przestrzeni lat. Poznajcie więc jedyny na świecie tablet z wbudowanym pikoprojektorem.
Specyfikacja techniczna:
Ekran: 10,1″ 2560×1600 pikseli, AnyPen
Procesor: Intel Atom x5-Z8500
RAM: 2 GB
Bateria: 10200 mAh (do 18 godz. pracy)
Waga: 686 gramów
System: Android 5.1
Micro SD: TAK
Wbudowany pikoprojektor
Lenovo YOGA TAB3 Pro – budowa i wykonanie
Jeden rzut oka na tablet YOGA TAB3 Pro i wiemy, że urządzenie stworzone zostało zgodnie z misternie przemyślaną koncepcją. Zarówno jego budowa, jak i możliwości czynią z niego najbardziej multimedialny z tabletów dostępnych na rynku. Które inne urządzenie może bowiem pochwalić się baterią wytrzymującą do 18 godzin nieprzerwanej pracy, wbudowanym projektorem i podstawką, która pozwala wygodnie korzystać z urządzenia na 4 różne sposoby? No właśnie, żaden.Lenovo YOGA TAB3 Pro zachowuje budowę charakterystyczną dla poprzednich tabletów z serii YOGA. Mamy tutaj więc cylindryczną baterię znajdującą się u podstawy ekranu, której obecność wpływa na wagę urządzenia, wynoszącą 665 gramów. Pozwala ona poprawić pewność jednoręcznego chwytu urządzenia w pozycji pionowej, ale na tym nie kończą się zalety takiego rozwiązania. Ponadto, ukryto w niej praktyczną podstawkę, w której z kolei umieszczony jest pikoprojektor, któremu poświęcimy osobny akapit.
Obraz wyświetlany jest na 10,1-calowym ekranie o rozdzielczości 2560×1600 pikseli, który jest dostatecznie jasny, by korzystać z niego w pełnym słońcu. Jakość kolorów i ich odwzorowanie stoją na bardzo wysokim poziomie, podobnie z resztą jak kontrast i ostrość najdrobniejszych nawet czcionek. Wyświetlacz dzięki technologii AnyPen można obsługiwać za pomocą dowolnego przedmiotu, będącego przewodnikiem energii. Chcecie wydawać komendy za pomocą marchewki? Nie ma problemu.
Pod ekranem znalazły się doskonale grające głośniki stworzone przez JBL. Łącznie w urządzeniu znalazły się cztery głośniczki obsługujące technologię Dolby ATMOS. Odtwarzanie filmów na tablecie jest naprawdę przyjemną czynność, zwłaszcza, gdy postanowimy skorzystać z projektora.
Wbudowany w tablet pikoprojektor cechuje się jasnością na poziomie 50 lumenów. To niewiele, w związku z czym nie liczcie raczej na projekcje w oświetlonym przez promienie słoneczne pomieszczeniu. Dobra zabawa zaczyna się po zmroku, kiedy to na ścianie, ekranie, bądź kawałku prześcieradła rozwieszonym w plenerze wyświetlić możecie obraz o przekątnej sięgającej 70-cali. Obsługa projektora jest tak prosta, jak to tylko możliwe. Wystarczy nacisnąć przycisk znajdujący się po prawej stronie cylindrycznej baterii, aby go aktywować. Tyle. 🙂 Ostrość wyregulujecie za pomocą pokrętła wyświetlanego na ekranie na żądanie. Z projektora można skorzystać na przykład w trakcie EURO 2016, wyświetlając w ten sposób mecze piłkarskie dla szerokiego grona znajomych lub w trakcie domówki.
Oprócz przycisku aktywacji projektora w Lenovo YOGA TAB3 Pro znajdziemy jeszcze 3 standardowe przyciski fizyczne – do regulacji głośności oraz blokowania ekranu. Nad przyciskiem zasilania umieszczone jest gniazdo Micro USB, po przeciwległej stronie natomiast plasuje się wyjście jack 3.5 mm.
Tablet Lenovo posiada dwie kamerki. Kamera do wideorozmów o rozdzielczości 4,9-megapiksela umieszczona jest po lewej stronie urządzenia. Obiektyw tylnej kamerki umieszczony jest w cylindrycznej sekcji urządzenia. Do czynienia mamy w tym wypadku z kamerką 13-megapikselową, pozwalającą uchwycić znacznie ładniejsze zdjęcia niż w przypadku innych tabletów. Wciąż daleko im do ideału, ale jak na tablet, prezentują się dobrze.
#break#
Tył urządzenia znajdujący się powyżej otwieranej za pomocą przycisku podstawki wykonanej z metalu (dzięki której urządzenie można nawet zawiesić na ścianie), pokryto warstą przyjemnej w dotyku i dość miękkiej jak na swoją niewielką grubość skóry.Oprogramowanie i wydajność
Ze smutkiem komunikuję, że Lenovo YOGA TAB3 Pro pracuje w oparciu o system Android 5.1. O ile Lenovo dość sprawnie wprowadza aktualizację do wersji 6.0 dla smartfonów, to wciąż nie wiadomo kiedy najnowsza wersja systemu zagości na ich najlepszym tablecie. Na szczęście oprogramowanie w tablecie Lenovo pracuje bardzo sprawnie.
Lenovo zrezygnowało ze swojej wcześniejszej, znanej z poprzednich tabletów nakładki, w której wszystkie aplikacje instalowane były wprost na pulpit. Dzięki temu mamy do czynienia z pełnoprawnym menu, znanym z większości urządzeń z systemem Android. Nie oznacza to jednak czystego Androida – Lenovo po raz kolejny zdecydowało się dokonać swoich modyfikacji i zrobiło to znacznie lepiej niż poprzednio. W systemie znajdziemy kilka preinstalowanych aplikacji – Evernote, McAfee Security i kilka mniej i bardziej przydatnych narzędzi Lenovo, takich jak Share iT, SYNCit HD, szkicownik Lenovo, Lenovo e-Frame i krótki wideoprzewodnik po funkcjach tabletu. Jako kinomaniaka ucieszyła mnie bardzo rozbudowana aplikacja Dolby, dzięki której można doskonale skonfigurować głośniki w tablecie.Tak jak wspominałem wcześniej: głośniki są świetne i bez dwóch zdań w żadnym innym tablecie nie znajdziecie lepszych. Największym zaskoczeniem było dla mnie ich całkiem ciepłe brzmienie oraz nadspodziewanie przyjemny bas. Poziom głośności był odpowiedni i nigdy nie musiałem zbliżać go do granicy maksimum, by dźwięki słyszeć wyraźnie. Ten element ocenić należy na co najmniej piątkę z plusem.
Za odpowiednią wydajność urządzenia odpowiada, co ciekawe, procesor Intel Atom x5-Z8500, który w połączeniu z 2 GB pamięci RAM pozwala urządzeniu uzyskać wynik oscylujący w granicach 50 000 punktów w benchmarku AnTuTu oraz 25323 punktów w benchmarku 3DMark Ice Storm Unlimited. Pozwala to nie tylko na sprawną i wolną od zacięć pracę nakładki systemowej, ale także granie w większość bardziej wymagających gier 3D, takich jak Asphalt 8, w wysokich lub najwyższych detalach.Kolejną i jedną z głównych zalet tabletu Lenovo jest jego bateria. Dzięki zastosowaniu cylindrycznej baterii o pojemności 10200 mAh urządzenie może pracować nawet 18 godzin na jednym ładowaniu. Prawdę mówiąc nie osiągnąłem takiego wyniku, ale nawet przez chwilę nie próbowałem tabletu oszczędzać – ładny ekran zachęcał do podkręcania jasności do wysokiego poziomu. Trzeba jednak powiedzieć jasno, że trudno znaleźć na rynku drugi tablet, który wytrzymałby bez ładowarki tyle czasu, co Lenovo YOGA TAB3 Pro.
Podsumowanie
Jeżeli nad kwestię superlekkości tabletu przedkładacie sobie czas pracy na baterii, praktyczne rozwiązania oraz doskonałą szeroko pojętą „multimedialność”, Lenovo YOGA TAB3 Pro została stworzona dla Was. Urządzenie zaskakuje bardzo długim czasem pracy na baterii, posiada świetny dodatek w postaci projektora, dzięki któremu wyświetlicie na dowolnej powierzchni obraz o przekątnej nawet 70 cali oraz jest dostatecznie wydajne, by poradzić sobie płynnie z obsługą systemu (niestety wciąż Android 5.1) oraz wymagających aplikacji i gier. Warto wspomnieć także o doskonałych głośnikach JBL – zdecydowanie najlepszych, jakie możecie spotkać w tablecie.
Mocne strony: | Słabe strony: | |
— | ||
– ładny, czytelny ekran – rewelacyjna jakość dźwięku – bardzo długi czas pracy – wysoka wydajność – praktyczna podstawka – jakość wykonania – wbudowany projektor – gniazdo micro SD | – Android 5.1 – dość duża waga |