Lamax X8 Electra – recenzja kamerki sportowej

Czesi słyną z wielu dobrych rzeczy. Polacy delektują się pysznymi knedlikami i wyśmienitym czeskim piwem, ochoczo jeżdżąc na weekendy do malowniczej Pragi. Kamerka Lamax X8 Electra udowadnia także, że nasi bracia Słowianie potrafią także sprzedawać godny polecenia sprzęt elektroniczny w bardzo atrakcyjnych cenach.Lamax X8 Electra - recenzjaZawartość opakowania
Po tym co zobaczyłem w opakowaniu prezentowanej wcześniej kamerki Manta, nie spodziewałem się, że znajdzie się drugi producent, który w opakowaniu, wraz z urządzeniem kosztującym ok. 499 złotych, postanowi umieścić tak wiele akcesoriów. Wszystkie prezentujemy na naszym materiale wideo, ale dla porządku wymienię tutaj najważniejsze. Oprócz kamerki Lamax X8 Electra nie zabrakło wodoodpornej do głębokości 30 metrów obudowy z systemem montażowym GoPro, kabelka USB, zasilacza sieciowego, lekkiej obudowy z gwintem, dzięki któremu dodatkowo zwiększy się nam wybór akcesoriów, zapasowa, nie wodoodporna szybka do obudowy, która dzięki otworom poprawia jakość rejestrowanego dźwięku, mocowanie na rurkę o małym lub średnim przekroju (np na kierownicę roweru lub motocykla), dwie baterie o pojemności 900 mAh (i czasie pracy 1-1,5 godziny), mounty do powierzchni płaskich z taśmą 3M oraz kilka innych pomniejszych mountów i akcesoriów. Bardzo cieszy nas, że producent pomyślał o zapasowej baterii, która jest jedną z pierwszych rzeczy, które zazwyczaj kupuje się już po inwestycji w kamerkę sportową. Jakość wykonania akcesoriów nie budzi żadnych zastrzeżeń: wszystko jest po prostu solidne.

Budowa
Lamax X8 Electra to kompaktowych rozmiarów (59,2 x 41 x 29,8 mm) urządzenie, cechujące się przy okazji bardzo niewielką wagą – 63 gramy lub 118 gramów po zamknięciu go w wodoodpornej obudowie to naprawdę pomijalne wartości. Sprawia to, że kamerę można zamontować na kasku lub… czworonogu bez powodowania dyskomfortu lub niepokojenia naszego milusińskiego.Lamax X8 Electra - recenzjaOpisując budowę kamerki nie sposób nie zacząć od… tyłu. Dosłownie. Producent zdecydował się umieścić na urządzeniu ekranik LCD, co w znaczący sposób usprawnia kadrowanie filmów i zdjęć. Jest to ekranik zajmujący jednak jedynie niewielką część tylnego panelu urządzenia – cechuje się on przekątną 1,5-cala. Zastosowanie mniejszego wyświetlacza pozwoli zredukować nieco zużycie energii – wydaje się to być całkiem dobrze przemyślanym zabiegiem. W pobliżu ekranu znajdują się dwie diody sygnalizujące status urządzenia.Lamax X8 Electra - recenzjaZ przodu kamerki znajdziemy oczywiście obiektyw, cechujący się 170-stopniowym kątem widzenia i jasnością f/2.8. Tak duży kąt widzenia przydaje się doskonale, gdy z kamerki postanowimy korzystać jako wideorejestratora samochodwego. Tak, oprogramowanie action cama Lamax X8 Electra daje taką możliwość! Napis z przodu urządzenia informuje również o obecności łączności Wi-Fi. Dzięki niej kamerką sterować można z poziomu smartfona, po uprzednim zainstalowaniu na urządzeniu stosownej aplikacji.Lamax X8 Electra - recenzjaWszystkie ścianki kamery pokryte są chropowatą, antypoślizgową gumą. Po lewej stronie gadżetu znajdują się nieosłonięte porty micro USB, micro HDMI oraz gniazdo na kartę pamięci o pojemności nie przekraczającej 32 GB. Na przeciwległej ściance umieszczono 2 przyciski fizyczne, które pozwalają się przełączać pomiędzy poszczególnymi pozycjami menu, a jeden z nich przytrzymany przez dłuższą chwilę aktywuje również łączność Wi-Fi. Przyciski klikają wyczuwalnie i dość głośno, działając przy tym bardzo sprawnie.Lamax X8 Electra - recenzjaTrzeci przycisk fizyczny umieszczono w asyście LEDa sygnalizującego nagrywanie wideo. Za jego pomocą aktywujemy rejestrowanie filmów oraz zrobimy zdjęcia. Przycisk ten pozwala również zatwierdzać wybory w menu. Ostatni z przycisków, czyli przycisk zasilania, znajduje się z przodu, podobnie jak na przykład w kamerce GoPro.
Lamax X8 Electra korzysta z wymiennych baterii, umieszczanych w spodniej części kamerki. W zestawie znalazły się dwa akumulatory o pojemności 900 mAh każdy. Pojemnik na baterię otwiera się podważając zamykającą go klapkę. Nic trudnego, nawet jeśli nie dysponujecie bardzo długimi paznokciami. Klapka jest jednak zamknięta na tyle solidnie, aby samoczynnie się nie otworzyć w ferworze akcji.Lamax X8 Electra - recenzjaOprogramowanie, funkcje, tryby nagrywania
Kamera po przytrzymaniu przycisku zasilania uruchamia się w czasie zaledwie około 2 sekund, także nawet gdy jest wyłączona można błyskawicznie ją aktywować i rozpocząć nagrywanie. Oprogramowanie kamery pozwala wykorzystywać ją także jako wideorejestrator samochodowy – nie brakło opcji trybu samochodowego, nagrywania w pętli, czujnika wykrywającego ruch pojazdu, czy też aktywującego kamerę w chwili gwałtownego wytracania prędkości. Co ciekawe, wpisać można także numer tablicy rejestracyjnej auta lub motocyklu.
#break#
Kamerka Lamax X8 Electra oferuje dość nietypowe tryby rejestrowania wideo. W teorii action cam jest w stanie nagrywać filmy w rozdzielczości 4K. Napisałem “w teorii” bowiem płynność na poziomie 10 klatek na sekundę nie zadowoli raczej w dostateczny sposób nikogo. Tryb 2,7K i 15 klatek również wypadają dość blado. Na szczęście później jest tylko lepiej, a przecież mało kto nagrywa filmy w tak wysokiej rozdzielczości (ze względu na pojemność kart micro SD). Tryby nagrywania Lamax X8 Electra to:
– 4K @10 kl./s.
– 2,7K @15 kl./s.
– 1440p @30 kl./s.
– 1080p @60 kl./s. (slow motion)
– 1080p @30 kl./s.
– 720p @120 kl./s. (super slow motion)
– 720 @60 kl./s. (slow motion)
Lamax X8 Electra - recenzjaJak widać mamy aż 3 tryby, w których rejestrować możemy nagrania w zwolnionym tempie. Uwagę zwraca brak trybu nagrywania w rozdzielczości 1280×720 pikseli w 30 klatkach na sekundę. Czy komukolwiek będzie to przeszkadzać? Nie wydaje mi się – najwięcej osób stawia i tak na tryb 1080p w którejś z dwóch dostępnych w kamerce marki Lamax opcji. Ustawieniom nagrań towarzyszą jeszcze opcje super fine, fine i normal – różniące się od siebie jakością detali. Czy ktokolwiek, kiedykolwiek decydował się wybrać coś innego od jakości najwyższej?Lamax X8 Electra - recenzjaWśród ciekawych możliwości jakie daje kamerka warto wymienić jeszcze możliwość robienia zdjęć HDR, zdjęć sekwencyjnych, a także dedykowany tryb timelapse, ostatnimi czasy bardzo popularny wśród amatorów fotografii. Nie zabrakło ustawienia odpowiedzialnego za przygaszanie ekranu w kilka sekund po rozpoczęciu nagrywania – dzięki temu urządzenie może działać nieco dłużej i osiągnąć deklarowany przez producenta czas pracy na poziomie 1,5 godziny. Na użytkowników zaawansowanych czeka możliwość zmiany poziomu ISO w zakresie 50-1600, ręcznego dostosowania balansu bieli i manualnej korekty ekspozycji.Lamax X8 Electra - recenzjaFilmy są dość mocno skompresowane i w rozdzielczości 720p w słabym oświetleniu uwidaczniają się braki detali. Szkoda, że w trybie 4K nagrywać możemy jedynie z prędkością 10 klatek na sekundę, gdyż od strony jakości obrazu nagrania te prezentują się o klasę wyżej nawet od nagrań 1080p. Po więcej szczegółów i przykładowe wideo odsyłamy do naszej wideoprezentacji kamerki.
Poniżej zamieszczamy 6 różnych zdjęć wykonanych kamerką Lamax X8 Electra. Wszystkie wykonane zostały w maksymalnej oferowanej przez urządzenie rozdzielczości 12 Mpix. Pozostawiamy je Waszej ocenie. Pamiętajcie, że klikając lewym przyciskiem myszy na zdjęciu możecie je powiększyć. Uploadowaliśmy fotografie w oryginalnej jakości.

Podsumowanie
Lamax X8 Electra to bardzo ciekawe urządzenie, zważywszy na to, że w kosztującym 499 złotych zestawie oprócz kamerki sportowej otrzymamy jeszcze całe zatrzęsienie akcesoriów i mountów. Wodoodporny (do głębokości 30 metrów) pokrowiec posiada wprawdzie mocowanie GoPro, ale w zestawie znajduje się także ramka samochodowa z klasycznym gwintem, w której zamocować można kamerkę i wykorzystywać ją podczas innych aktywności.Lamax X8 Electra - recenzjaObecność Wi-Fi pozwala obsługiwać Lamax X8 Electra z poziomu smartfona, kosztem zużycia baterii. Z tego względu świetnie, że w zestawie znalazła się dodatkowa bateria – 1-1,5 godziny nagrywania podczas długiego wypadu to za mało. Z pomocą zapasowego akcesorium czas ten ulega podwojeniu.
Kamerka posiada bardzo dużo różnych trybów nagrań, ale w praktyce nagrania 4K w 10 kl./s. okazują się bezużyteczne, podobnie jak 2.7K w 15 kl./s. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest możliwość wykorzystania kamerki jako wideorejestratora samochodowego – funkcje takie jak nagrywanie w pętli z pewnością to ułatwiają.

 

Mocne strony:Słabe strony:
– przyzwoita jakość nagrań w tej cenie
– mnogość trybów nagrań
– tryb timelapse
– Wi-Fi
– niezwykle duża ilość akcesoriów w zestawie
– zapasowa bateria w zestawie!
– atrakcyjna cena
– funkcja wideorejestratora samochodowego
– 4K tylko w 10 kl./s.
– przeciętna jakość zdjęć

Lamax X8 Electra - recenzja