Konsole Xbox One wkrótce z darmowym AMD FreeSync!

AMD FreeSync czy Nvidia G-Sync? Obie technologie poprawy płynności wyświetlania obrazu w monitorach są popularne, ale G-Sync jako rozwiązanie płatne cieszy się znacznie mniejszym powodzeniem. Teraz, gdy ogłoszono, że AMD FreeSync będzie obsługiwany przez konsole Xbox One S i Xbox One X, Nvidia może znaleźć się w poważnych tarapatach. Dobrą nowinę przekazali wczoraj Larry Hyrb z Microsoftu oraz Antel Tungler z AMD podczas wydarzenia, którego zapis możecie obejrzeć na dole tego wpisu.amd freesync tv Technologia AMD FreeSync, podobnie jak jej płatny odpowiednik od Nvidia, odpowiada za eliminowanie efektu tearingu (poszarpanych klatek) oraz powstawania mikroprzycięć powstających na wyświetlanym na monitorze obrazie. Tearing to zjawisko występujące w sytuacji, gdy częstotliwość pracy monitora jest niższa, niż liczba klatek na sekundę generowanych przez komputer. Oczywiście gracze konsolowi nie mają tego „problemu”, ale…
AMD FreeSync 2 wkrótce pojawi się w formie aktualizacji – początkowo tylko dla użytkowników programu Xbox Insider, korzystających z konsol Xbox One X oraz Xbox One S (właściciele Xbox One otrzymają obsługę AMD FreeSync 1. generacji), a następnie dla całej reszty. Obsługa VRR pozwoli na płynniejszą rozgrywkę w sytuacji, gdy na ekranie wyświetlana będzie liczba klatek na sekundę z zakresu 30-60. Spadki płynności poniżej 60 klatek na sekundę nie będą więc odczuwalne, a gracze konsolowi nie będą skazani na wybór pomiędzy płynnością na poziomie 30 i 60 klatek na sekundę.
Oczywiście ruch ze strony Microsoftu i AMD to nie wszystko. Teraz producenci telewizorów muszą zaimplementować FreeSync w swoich urządzeniach. Rozwiązanie jest darmowe, więc nie powinno być to znaczącym problemem, a na pewno stanowiłoby dla potencjalnych konsumentów mocny argument za wybraniem określonego modelu telewizora. W tegorocznych telewizorach coraz częściej pojawiają się złącza HDMI 2.1, obsługujące VRR, więc dodanie AMD FreeSync do telewizorów może być wyłącznie kwestią aktualizacji oprogramowania.

Jak na to odpowie Nvidia? Nie wiadomo, ale wysoce nieprawdopodobnym wydaje się, aby producenci telewizorów chcieli płacić za możliwość wdrażania G-Synca w swoich urządzeniach, gdyż znacząco podniosłoby to ich ceny.