Jak oszczędzać energię? Porady, urządzenia, technologie

Wielkie oszczędności biorą się z… małych oszczędności. Takie stwierdzenie nie jest oczywiście bardzo odkrywcze, jednakże założę się, że nie znajdę wśród Was osoby, która raz na jakiś czas (a może regularnie?) o nim nie zapomni. A przecież chyba każdy chce widzieć na swoim koncie jak największą sumę pieniędzy. Jedna złotówka oszczędności w skali każdego dnia wydawać się może niewielką kwotą, jednak w skali roku przekłada się ona na sumę 365 złotych.
Oszczędzać można niemal na wszystkim i to bez znaczącego pogorszenia komfortu swojego życia. Oczywiście kwestia wyznaczenia sobie takowych granic jest umowna – jedna osoba zrezygnuje z żarówki 60-watowej na rzecz 45-watowej (a może jeszcze energooszczędniejszego LEDa), druga będzie broniła mocniejszego źródła światła jak niepodległości.
Nie będziemy rozstrzygać tutaj o słuszności tego czy warto być upartym – trudno jest mówić przecież komuś jak ma żyć. Chcemy Wam jednak zwrócić uwagę na to, jak często niewielkie zmiany poczynione w zakresie podejścia do otaczającej Was elektroniki mogą skutkować nagłym przypływem gotówki „znikąd”.
Jak w takim razie sprawić, aby Wasz dom lub mieszkanie stały się oszczędne? Oto kilka naszych podpowiedzi.
 
1. Odpinaj ładowarki z kontaktów… albo tego nie rób!
Kwestia ładowarek jest akurat dość mocno demonizowana, dlatego przekornie umieściłem ją na samym początku poradnika. Oszczędności płynące z odpinania ich od kontaktów wcale nie są duże, ba, można je nazwać wręcz marginalnymi. Pojedyncza ładowarka sieciowa, pod którą nie jest podpięte żadne urządzenie (na przykład smartfon) ma pobór mocy na poziomie 0,5 W. Oznacza to, że przy założeniu, że w gospodarstwie domowym podpięte są cztery takie ładowarki, ich roczne zużycie energii może wynieść 0,73 kWh. To koszt zaledwie 50 groszy. Da się przeżyć!Jak oszczędzać energię?
 
2. Wyłączaj urządzenia z gniazdek zamiast przełączać je w stan spoczynku. Rozważ zakup nowoczesnych kontaktów.
Jeśli myślisz, że wyłączasz telewizor naciskając przycisk zasilania na pilocie, mylisz się. Jeśli uważasz, że po zakończonej zabawie na konsola nie pobiera prądu, jesteś w błędzie. Zdecydowana większość urządzeń elektronicznych zostaje jedynie uśpiona i przełączona w tryb spoczynku – drukarki, radio, dekoder, sprzęt audio, czy też ekspres do kawy. Dlaczego warto na to zwracać uwagę? Bo roczne oszczędności wynikające z wyłączania urządzeń, a nie przełączania ich w tryb stand-by są kolosalne. Co ciekawe, często urządzenie wyłączone, a podłączone w dalszym ciągu do gniazdka sieciowego czerpie z niego energię w ilości niewiele mniejszej niż w trybie czuwania. Unijne przepisy od 2010 roku nakazują wprawdzie, aby pobór mocy sprzętu AGD w trybie stand-by wynosił poniżej 1 W, ale rzeczywistość weryfikują wymogi prawne, zwłaszcza jeśli korzystacie z urządzeń wyprodukowanych przed tą datą.Jak oszczędzać energię?Jakim poborem mocy mogą wykazywać się urządzenia w trybie czuwania (stand-by)? Wszystko oczywiście zależy od sprzętu z jakiego korzystamy, ale na potrzeby symulacji przyjmijmy typowe wartości.
– dekoder NC+ z dyskiem twardym: 20 W
– odtwarzacz DVD: 2,5 W
– telewizor 42″ LED: 1,5 W
– głośnik niskotonowy kina domowego: 10 W
– dwa zasilacze laptopów w gniazdku: 2 W
– drukarka: 1 W
– mikrofalówka: 1,5 W
– monitor: 1,5 W
– radio: 1,5 W
– komputer stacjonarny: 10 W
ŁĄCZNIE: 51,5 W
Przy założeniu, że urządzenia te łącznie, uśredniając, przebywają w stanie spoczynku przez 20 godzin na dobę, rocznie zużywają dodatkowe 375 kWh energii, co przy cenie rzędu 67 gr za 1 kWh daje… 250 złotych nadprogramowych wydatków. W zależności od ilości takich sprzętów, oszczędności roczne płynące z odpinania urządzeń od gniazdek mogą sięgnąć nawet 1000 złotych. Czy wyjmowanie wtyczki to jedyny sposób? Na szczęście nie.
Jeśli nie chcecie każdorazowo wypinać urządzeń od kontaktów, co może faktycznie być irytujące, stosujcie wtyczki z przełącznikami lub specjalne listwy. Jednym kliknięciem przełącznika można wyłączyć jednocześnie kilka urządzeń, sprawiając, że pobór ich mocy wynosił będzie dokładnie 0 W.
Postaw na inteligentne gniazdka!
Bardzo ciekawe urządzenie ma w swojej ofercie TP-Link – mowa o Smart Plug Wi-Fi. Nowoczesna wtyczka umożliwia sterowanie zasilaniem podpiętego do niej urządzenia z poziomu smartfona. Możemy na przykład zaplanować, że podłączony do niej sprzęt będzie odcięty od sieci elektrycznej od godziny 23 do 7 rano, czyli wtedy, gdy śpimy. Jeśli zaprogramujecie kilka lub kilkanaście takich wtyczek w domu, nie będziecie musieli pamiętać o każdorazowym odpinaniu urządzeń na noc i pozostanie Wam tylko wyłączanie ich w dzień. Można to zrobić ręcznie, z poziomu wtyczki, naciskając odpowiedni przycisk.Jak oszczędzać energię?
 
3. Wybieraj sprzęt o odpowiedniej klasie energetycznej i poborze mocy, dopasuj go do swoich potrzeb
Wiele osób, chcąc kupić sprzęt RTV/AGD, chce go kupić przede wszystkim tanio. Konsumenci często zupełnie nie zaprzątają sobie głowy parametrem jakim jest klasa energetyczna urządzenia, nie mówiąc już w ogóle o zerknięciu na faktyczny pobór mocy danego urządzenia, który nierzadko jest znacznie ważniejszy od pojedynczej literki, która… bywa zwodnicza.
Czy warto dopłacać za oszczędniejszy sprzęt i jak szybko zwróci się różnica w cenie? Zależy. Jeśli często oglądacie telewizję, zrezygnujcie z plazmy na rzecz znacznie mniej prądożernego panelu LCD. Telewizory LCD cechują się nawet czterokrotnie niższym zużyciem energii elektrycznej niż telewizory plazmowe. Jeśli w Waszym domu telewizor działa przez 3 godziny dziennie, to roczne zużycie odbiornika LCD o mocy 45 W wyniesie ok. 49 kWh (ok. 33 złote). W przypadku plazmy będzie to ok. 197 kWh (ok. 132 złote). Różnica jest tym większa, im dłużej oglądacie każdego dnia telewizję. Jeżeli zastanawiacie się, który telewizor jest najbardziej energooszczędny, czeka Was wertowanie specyfikacji technicznych i szukanie parametrów mocy lub deklarowanego rocznego zużycia energii. Możecie także przeglądać rankingi w sieci. Poborem mocy rzędu 45 W cechują się na przykład modele Sony KDL-48W605B oraz Toshiba 48L3433DG, które można kupić w naprawdę rozsądnych cenach – odpowiednio 2340 oraz 1799 złotych.Jak oszczędzać energię? Innym przykładem urządzenia, na które należy zwracać baczną uwagę jest lodówka, która w każdym domu być musi i pracuje 24 godziny na dobę. Na wstępie warto określić jej wielkość – mała lodówka to na ogół niższe zużycie energii! Kupujcie lodówkę dostosowaną do Waszych realnych potrzeb – nie ma sensu chłodzić „pustki”, zwłaszcza że… jest to mniej efektywne. Czy wiecie, że w rocznym bilansie zużycia energii lodówki stanowią często aż 30% kosztów? Porównajmy ze sobą dwie lodówki tego samego producenta, o różnych klasach energetycznych, w tym samym rozmiarze.
Popularna lodówka Bosch KGV39XL20E o klasie energetycznej A+, sprzedawana jest w cenie 1499 złotych. Wielkość użytkowa chłodziarki wynosi 257 litrów, podczas gdy pojemność zamrażarki, 94 litry. Urządzenie w skali roku zużywa 292 kWh energii, która kosztuje ok. 196 złotych.Bosch KGV39XL20EBliźniaczy, nieco tylko bardziej zaawansowany model Bosch KGE39AI41E o klasie energetycznej A+++ kosztuje 2499 złotych. Oferuje on dodatkowo funkcję szybkie chłodzenia i kilka innych mniej lub bardziej przydatnych technologii. Jest to lodówka o porównywalnych rozmiarach – pojemność chłodziarki to aż 250 litrów, a zamrażarki 89 litrów. Urządzenie pobiera zaledwie… 156 kWh energii w skali roku. Koszt użytkowania tej lodówki wyniesie więc 105 złotych. 91 złotych różnicy w skali roku to duża różnica.
A skoro jesteśmy przy lodówkach…
 
4. Dbaj o swoją lodówkę lub postaw na lodówkę, która zadba sama o siebie
Jeżeli nie posiadasz nowoczesnej lodówki z funkcją rozmrażania, będziesz musiał sam zadbać o to, aby nie gromadziły się w niej duże ilości lodu. Dlaczego? Niewiele osób wie, ale duża ilość lodu w lodówce drastycznie zwiększa pobór mocy urządzenia. Badania mówią o różnicach sięgających nawet 45-50%! Nie chcecie wiedzieć, jak dużą sumę daje to w skali roku. W sprzedaży są także urządzenia z technologią No Frost lub konkurencyjnym Frost Free – systemami zapobiegającymi osadzaniu się szronu w samej tylko chłodziarce lub w chłodziarce i zamrażarce.
Popularną lodówką z systemem No Frost, z klasą energetyczną A+++ jest Samsung RB33J3219SS/EF, zgarniający bardzo pozytywne opinie klientów. Zwróćcie jednak uwagę na to, że jest to lodówka duża. Mniejsze urządzenia kupić można znacznie taniej, już za nieco ponad 1000 złotych.Jak oszczędzać energię?
 
5. Rozsądnie wykorzystuj i programuj zmywarkę i pralkę
Zastanów się czy zawsze musisz myć naczynia w bardzo wysokiej temperaturze. To samo tyczy się prania. Urządzenia takie jak pralka i zmywarka wykazują największy pobór mocy właśnie podczas podgrzewania wody. W większości przypadków zmywanym naczyniom w zupełności wystarczy temperatura 45-60 stopni Celsjusza, o czym często zapominamy. Kluczową rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki jest obecność krótkiego programu zmywania lub programów oznaczonych jako ECO. Dzięki nim oszczędzić można kilkanaście procent typowego zużycia energii. Nowoczesne zmywarki są w stanie dostosować program do ilości wkładu, dzięki czemu zużycie wody i energii będzie jeszcze niższe. Za przykład niech posłuży Amica ZWM416SS.Jak oszczędzać energię?W zasadzie podobne porady można zastosować do pralek. Proszki do prania są stale ulepszane i z roku na rok usuwają plamy oraz zabijają bakterie w coraz to niższych temperaturach, w krótszym czasie. Nie zawsze powinniście nastawiać długość prania na maksymalną wartość. Ba, rzadko jest to wskazane. Porządne urządzenia bez problemu dopasują z resztą program do wielkości wkładu, stawiając na których z trybów ECO. Niezłą pralką klasy A+++ z funkcją szybkiego prania jest Samsung WF70F5E0W2W.Jak oszczędzać energię?Pamiętajcie też żeby nie zmywać w zmywarce kilku naczyń, a w pralce nie prać dwóch par skarpetek… Znam ludzi, którzy tak robią, więc przestrzegam. 🙂 Pamiętajmy o istnieniu takich gadżetów jak zlew, czy też miska z wodą.
 
6. Wymień stary sprzęt na nowy
Wiem, mieliśmy szukać oszczędności, a tutaj taka porada… Jeśli jednak na oszczędności patrzymy długoterminowo, warto je sensownie zaplanować w czasie. Policzcie zużycie energii swoich obecnych sprzętów i porównajcie je z ewentualną alternatywą w postaci rozsądnie wycenionych nowych urządzeń. Nie sugeruję wymiany rocznej kuchni, ale jeśli korzystacie z kilkuletniego sprzętu RTV-AGD, być może nadszedł czas na zmiany? Przy zakupie oczywiście zwracajcie uwagę na nasze porady, pobór energii i pytajcie sprzedawcę o obecność technologii obniżających zużycie energii!
 
7. Zmień klasyczne żarówki na żarówki LEDowe! Pod warunkiem, że…
Żarówki wolframowe pomimo swoich niezaprzeczalnych zalet posiadają ogromną wadę: mają ogromny pobór mocy! Lampy LED zbudowane są z diod elektroluminescencyjnych, które dzięki klasycznym oprawkom stosować można w standardowych gniazdach żarówkowych E14 i E27.  Dawno minęły już czasy, kiedy LEDy dawały mało światła. W porównaniu do klasycznych żarówek LEDy cechują się znacznie lepszą żywotnością. Jak dobrać odpowiednią lampę LED? Żarówce klasycznej o mocy 60 W odpowiada LED o jasności ok. 750 lumenów. W przypadki żarówki 40 W będzie to ok. 450 lumenów. Przy zakupie lampy LED zwracajcie uwagę na jak najszerszy kąt świecenia. O jakiego rzędu oszczędnościach mowa? Jeśli w Waszym mieszkaniu świeci się 7 żarówek o mocy 60 W przez 3 godziny dziennie, to ich roczne zużycie energii sięga 460 kWh (310 złotych). Za 7 żarówek LED zapłacicie 5-6 razy (!) mniej.
UWAGA: inwestycja w droższe żarówki energooszczędne zwraca się wtedy, gdy te świecą się co najmniej 3-4 godziny dziennie!
#break#
8. Kup czajnik, który głośno poinformuje o zakończeniu gotowania wody. Gotuj tyle wody ile trzeba
Bzdurka? Wcale nie! Jeżeli często pijecie kawę lub herbatę, to z tego rodzaju urządzenia o dużej mocy korzystacie nagminnie. Jak często zdarza się Wam „pstryknąć wodę”, wyjść z kuchni, zapomnieć o tym, że się ugotowała i gotować ją później od nowa? No właśnie… Odpowiednio donośny sygnał informujący o podgrzaniu wody do należytej temperatury to na pewno miły dodatek w każdej kuchni. I na litość boską: lejcie tyle wody, ile potrzebujecie! Jeżeli chcesz zapatrzyć kawę, nie gotuj litra wody. Czy trzeba mówić, że to marnotrawienie ogromnych ilości energii? Na samym tylko umiejętnym gospodarowaniu ilością podgrzewanej wody można bez problemu zaoszczędzić 100-200 złotych w skali roku.
Porządnym czajnikiem z sygnałem dźwiękowym i funkcją podtrzymania temperatury wody (jeśli jednak postanowicie zlekceważyć fakt, że woda nagle się ugotowała) jestZelmer ZCK1176X.Jak oszczędzać energię?
9. Bierzesz prysznic? Wymień bojler na podgrzewacz przepływowy
Bojlery, zwłaszcza w starszych wersjach, mają ogromne zapotrzebowanie na energię. Jeżeli w domu nie masz wanny lub kąpiele bierzesz sporadycznie, warto zdecydować się na podgrzewacz przepływowy, który pobiera prąd tylko wtedy, gdy odkręcamy kurek z ciepłą wodą.
 
10. Masz płytę indukcyjną? Gotuj rozsądnie – rozmrażaj przed gotowaniem
Nawet najlepsze płyty indukcyjne będą zmuszone wykorzystać bardzo wiele energii po to, aby odmrozić zamrożone produkty. Chcesz to zrobić oszczędniej? Wykorzystaj mikrofalówkę z funkcją rozmrażania, na przykład Russell Hobbs 2048SS. Firma ta produkuje wysokiej jakości sprzęt kuchenny, który przy okazji jest szalenie ładny. Szukasz dalszych oszczędności? Wyjmij rozmrażany produkt odpowiednio wcześniej i umieść go w miejscu, w którym będzie mógł się rozmrozić, na przykład w pobliżu grzejnika. Wtedy odpadnie koszt uruchomienia kuchenki mikrofalowej.Russell Hobbs 2048SS
 
11. Jesteś miłośnikiem pieczenia? Zadbaj o odpowiedni piekarnik
Przestarzałe piekarniki mają ogromne zapotrzebowanie na energię. Jest ono znacznie większe, jeśli urządzenie nie posiada funkcji termoobiegu, który przyczynia się do znacznie szybszego nagrzewania się jego wnętrza. Niemal wszystkie nowoczesne piekarniki posiadają termoobieg. Propozycją w rozsądnej cenie jest na przykład Electrolux EOB3311AOX, który dodatkowo posiada przydatny grill oraz funkcję chłodnych drzwi, która zapobiega poparzeniom przy dotykaniu frontu piekarnika. Dzięki blokadzie drzwi piekarnika nie otworzą ciekawskie pociechy.Jak oszczędzać energię?
12. Zainwestuj w inteligentne kontakty z pomiarem energii
Jeśli chcesz mieć swoje wydatki pod kontrolą i podejrzeć ile prądu pobiera dane urządzenie elektryczne, zainwestuj w kontakt z pomiarem energii. Na rynku znajduje się obecnie wiele takich rozwiązań, a jednym z nich są kontakty znanego na polskim rynku TP-Linka – Smart Plug Wi-Fi z pomiarem energii, będące nieco bardziej zaawansowaną wersją Smart Plug Wi-Fi. Kontakt komunikuje się ze smartfonem i na bieżąco wysyła niezbędne statystyki, pozwalając także prognozować zużycie energii danego sprzętu na przyszłość. Kontakty takie da się również programować i na przykład wyłączać wszystkie sprzęty w domu, odcinając od nich zasilanie. Dzięki temu zrealizujecie przy okazji postulat z punktu 2. naszego poradnika.Jak oszczędzać energię?
13. Zmień taryfę na korzystniejszą, ewentualnie zmień dostawcę prądu!
Płacisz za dużo za prąd? Być może warto rozważyć zmianę operatora? W sieci znajdziesz wiele porównywarek cenowych, a tą najważniejszą oferuje Ci administracja państwowa pod adresem: http://ure.gov.pl/ftp/ure-kalkulator/ure/formularz_kalkulator_html.php
Być może warto będzie skorzystać z taryfy dwustrefowej, w której za energię zapłacisz mniej od godziny 22-6 oraz od 13-15, a nieco więcej w pozostałych godzinach? Być może korzystna będzie taryfa dwustrefowa z weekendami, kiedy weekend traktowany będzie tak samo jak godziny nocne? Aby to zweryfikować, warto oszacować swoje zużycie prądu za pomocą stosownego narzędzia, czyli…
 
14. Masz plan dwutaryfowy? Wykorzystaj to!
Wybrałeś plan dwutaryfowy u swojego dostawcy energii? Nie wiesz?! Dowiedz się jak najszybciej! Może okazać się, że masz tzw. taryfę nocną, dzięki której płacisz niemal połowę mniej za prąd w nocy i w środku dnia. Podczas obowiązywania tańszej taryfy warto na przykład zrobić pranie, umyć naczynia w zmywarce lub dobrze nagrzać mieszkanie.
 
15. Korzystaj z kalkulatorów zużycia energii!
W sieci znajduje się co najmniej kilka porządnych kalkulatorów zużycia energii. Można dzięki nim bardzo precyzyjnie wyliczyć dzienne, tygodniowe, miesięczne i roczne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Dzięki tego typu aplikacjom uzmysłowicie sobie ile kosztuje na przykład energia pobierana przez dwa komputery stacjonarne o dużej wydajności, pracujące po kilka godzin dziennie lub ile złotych zaoszczędzicie w skali roku wymieniając żarówki na energooszczędne. Nawet porównując ze sobą pralki, czy lodówki i zestawiając ze sobą ich pobory mocy, warto wpisać parametry w odpowiedni kalkulator. My polecamy Calculla: http://calculla.pl/koszt_pradu