Jak cofnąć wysłanego maila? Krótki poradnik

Ile razy zdarzyło się Wam wysłać wiadomość do złego adresata lub nadać e-maila bez ważnego załącznika? Powodów może być naprawdę sporo. Ile razy przysporzyło Wam to problemów lub po prostu zbędnego zakłopotania? Podrzucamy Wam prostą metodę, która pomoże cofnąć wysłaną przez przypadek wiadomość… no, nie do końca cofnąć, ale skutek będzie ten sam – osoba wpisana w polu adresata wiadomości nie otrzyma. Jest jeden warunek: musicie korzystać z poczty Google Gmail.

Czy da się usunąć już wysłaną wiadomość?

Przede wszystkim należy postawić sprawę jasno: nie ma żadnej magicznej metody, która pozwoli anulować faktycznie wysłanego już maila. Prezentowany przez nas trik polega na ustawieniu opóźnienia w przypadku wysyłanych wiadomości, wraz z którym skorzystać można z funkcji „cofnij wysyłanie”. Popularna skrzynka pocztowa Gmail pozwala ustawić opóźnienie wysyłanych maili na maksymalnie 30 sekund. Jest to czas w zupełności wystarczający, aby naprawić swój błąd i anulować wiadomość przeznaczoną do wysyłki.

Jak aktywować funkcję cofania wysłanych maili?

Przede wszystkim musicie włączyć funkcję opóźnienia w wysyłaniu wiadomości. W tym celu wykonać należy kilka prostych kroków.

1. Zalogować się na swojej poczcie Gmail.

2. Kliknąć na ikonkę Ustawień, wyrażoną za pomocą koła zębatego w prawym górnym rogu ekranu.

jak cofnąć wysłanego maila

3. Z listy wybrać opcję „Ustawienia”.

4. Przejść do zakładki „Ogólne”. Powinna być otwarta domyślnie.

5. Odnaleźć sekcję „Cofnij wysyłanie:”. Jest to piąta od góry opcja.

jak cofnąć wysłanego maila

6. Zaznaczyć opcję „Włącz funkcję Cofnij wysyłanie”.

7. Ustawić wartość opóźnienia. Będzie to czas, przez który anulować będziecie mogli wysyłkę maila. Proponujemy ustawić maksymalną wartość 30 sekund.

8. Teraz wystarczy spojrzeć na sam dół menu Ustawień i kliknąć na „Zapisz zmiany”.

jak cofnąć wysłanego mailaJak cofnąć wysłanego maila?
Po aktywowaniu powyższych opcji możliwość anulowania wysyłki maili już po kliknięciu przycisku „wyślij” będzie aktywna. Od teraz każdorazowo po wysłaniu wiadomości nad skrzynką odbiorczą wyświetlany będzie komunikat oraz dwa dodatkowe przyciski. Przycisk „cofnij” pozwala anulować proces wysyłania wiadomości, a przycisk „wyświetl wiadomość” pozwoli odczytać jej podgląd.
Uwaga: wysyłanie wiadomości można anulować także naciskając przycisk „Z” na klawiaturze.jak cofnąć wysłanego mailaGdy tylko wysyłka e-maila zostanie pomyślne anulowana, na ekranie wyświetli się stosowny komunikat, a wiadomość w wysyłanej wcześniej postaci zostanie pokazana w formie nadającej się do edytowania, z zachowanie całej wcześniejszej treści. Dzięki temu będziecie mogli poprawić wszystkie literówki, odbiorcę wiadomości, czy też dodać brakujące załączniki.jak cofnąć wysłanego mailaJak cofnąć maila wysłanego przez aplikację mobilną Gmail?
Niestety, mobilna aplikacja Gmaila na systemy Android i iOS nie daje możliwości aktywowania opcji cofania wysyłki, ale można włączyć inną funkcję, która zminimalizuje ryzyko Waszych pomyłek. Wystarczy w mobilnej aplikacji nacisnąć w lewym górnym rogu ikonę rozwijania zasobnika, a następnie kliknąć na opcję „Ustawienia”. Po przejściu do menu „Ustawienia ogólne” powinniście zaznaczyć opcję „Potwierdź wysyłanie, znajdującą się na samym dole, w sekcji „Potwierdzenia czynności”. Od teraz, już po kliknięciu ikonki wysyłania wiadomości, czynność będziecie musieli potwierdzić dodatkowym kliknięciem.jak cofnąć wysłanego maila