iOS 9 już dostępny – co przygotowało dla nas Apple?

Wczoraj równo o godzinie 19 czasu polskiego osoby posiadające mobilne urządzenia Apple mogły rozpocząć pobieranie aktualizacji. Po zobaczeniu wyczekiwanej informacji o możliwości zmiany iOS 8.4 na iOS 9 kliknąłem w „Pobierz i zainstaluj”. Niestety, tak jak się spodziewałem, serwery były tak przeciążone, że udało mi się rozpocząć proces pobierania dopiero po godzinie 20. Ostatecznie jednak w okolicach północy na moim iPadzie pojawił się najnowszy system wypuszczony przez Apple.Czytając plik, w którym wymienione są zmiany jakie wprowadza iOS 9 możemy dojść do wniosku, że bardzo duża część z nich nie będzie dotyczyła Polaków, a przynajmniej osób używających urządzenia z jabłkiem na obudowie w języku polskim. Zmiany takie dotyczą asystenta Siri (który nadal nie działa w naszym języku, wsparcie otrzymała natomiast np. Belgia), wprowadzenia Apple News czy Apple Pay. Nie oznacza to jednak, że aktualizacja nie wnosi widocznych zmian.
Nowy font – nowa klawiatura
Z pewnością najbardziej rzucająca się w oczy zmianą jest wprowadzenie nowego fontu w systemie. Teraz zamiast fontu Helvetica będziemy oglądali San Francisco. Nie różnią się one od siebie bardzo, obydwie są bezszeryfowe, jednak wprawne oko z pewnością dostrzeże, że „coś się zmieniło”. Zmiany zaszły także w klawiaturze. Teraz zaraz nad nią pojawia się pasek skrótów, który ma zapewnić szybko dostęp do narzędzi. Na poniższym zdjęciu widzicie taki pasek w aplikacji Notatki, która pozwala nie tylko na pisanie, ale także na rysowanie i dodanie zdjęcia. Apple wprowadziło także nowe obrazki emoji. Od teraz znajdziemy tam wszystkie flagi, które są dostępne w bibliotece Unicode. Ponadto pojawiła się także ikona ze środkowym palcem (przez niektórych długo wyczekiwana).

Aktualizacja oprogramowania wprowadza także wsparcie dla skrótów klawiaturowych wykonywanych przy pomocy zewnętrznej klawiatury fizycznej.
Split View, Slide Over
Funkcja pozwalająca używać dwóch aplikacji na raz była zmiana, na którą czekałem z utęsknieniem. Niestety używając jej trochę się rozczarowałem. Jednak jestem pewien, że moje rozczarowanie nie będzie trwało długo.Split View pozwala podzielenie ekranu na dwie (niekonieczne równe) części. Na każdej z nich może być uruchomiona inna aplikacja. Niestety, w tej chwili poprawnie te funkcje wspierają niektóre aplikacje Apple i nieliczne aplikacje firm trzecich. W aplikacjach, w których funkcja nie jest w pełni wspierana otworzenie dodatkowej aplikacji skutkuje „zamrożeniem” poprzednio używanego programu. W łatwością możemy jednak do niego wrócić. Ta funkcja została nazwa Slide Over, ponieważ umożliwia ona korzystanie z innej aplikacji nie zamykając poprzedniej. Jednak w przeciwieństwie do Split View, jednocześnie możemy używać tylko jednej aplikacji. Jestem pewien, że już niedługo kolejne aplikacje będą wspierały funkcję Split View, bo prawdopodobnie jest ona od dłuższego czasu jedną z najbardziej oczekiwanych opcji przez posiadaczy iPadów.
Wbrew przewidywaniom niektórych komentatorów, funkcja Split View działa bardzo płynnie, nie powoduje żadnych spadków wydajności iPada i jest po prostu dobrze zrobiona. Gromkie brawa dla Apple za stworzenie tej możliwości. Z drugiej strony jednak, czemu tak późno? Samsung posiada tę opcję od dobrych dwóch lat…
Obraz w obrazie
Funkcja ta pozwala na oglądanie filmu czy prowadzenie wideo rozmowy w chwili, kiedy będziemy używali innej aplikacji. Gdy postanowimy użyć innego programu w czasie oglądania filmu, małe okienko z obrazem wyświetli się w jednym z miejsc na ekranie. Okienko to możemy z łatwością przesuwać w dogodne dla nas miejsce. Funkcja taka może być Wam znana z mobilnej aplikacji YouTube czy ze strony głównej Facebook (choć została ona tam wprowadzona dopiero przed paroma dniami).
Aplikacje
iOS 9 wprowadza także uaktualnienia do wielu aplikacji dostarczanych przez Apple. Praktycznie każdy program doczekał się niewielkich zmian. Największe jednak odczujemy w aplikacji Notatki, która została zaprojektowana od nowa. Usprawnienia dosięgły także aplikacji Mapy, która teraz będzie lepiej wyszukiwała połączenia wykonywane za pomocą transportu publicznego. Poprawiony został także program Mail. Apple dodało do urządzeń nowy program News. Niestety, tak jak wspomniałem, nie jest on dostępny w języku polskim. Jednak po zmianie regionu i języka będziemy mogli bez przeszkód go używać.
Apple postanowiło także jeszcze bardziej zadbać o bezpieczeństwo danych i pieniędzy użytkowników. Wraz z iOS 9 do iTunes Store została wprowadzona dwuetapowa autoryzacja zakupów. Jeśli więc chcemy zadbać o swoją prywatność, warto z tego skorzystać.
Pozostałe nowości
Oprócz wyżej wymienionych zmian Apple wprowadziło wiele innych poprawek do swojego systemu. Więcej możliwości zyskali biznesowi klienci, którzy teraz będą mogli korzystać m.in. z rozszerzonych możliwości wbudowanych klientów VPN. Apple powiększyło także ilość języków wspieranych przez Siri.
Zmian jest niestety tak wiele, że nie sposób opisać je w krótkim podsumowaniu. Cała listę zmian możecie przeczytać podtym adresem. Z pewnością warto zobaczyć co jeszcze się zmieniło.Aktualizacja dostępna jest dla urządzeń, które możecie zobaczyć na powyższym obrazku. Jeśli jeszcze nie zaktualizowaliście swojego urządzenia do iOS 9, szczerze polecam to zrobić. Po paru godzinach używania nowego systemu jestem w stanie stwierdzić, że działa on zdecydowanie szybciej i płynniej. Zauważalnie skrócił się czas identyfikowania mojego odcisku palca przez Touch ID. Można z całą pewnością powiedzieć, że Apple wykonało tym razem dobrą robotę i chodź wiele zmian nie jest widocznych gołym okiem to jestem pewien, że odczujecie pozytywną różnicę.