Ile kosztuje wyprodukowanie iPada 3?

Podobnie jak w przypadku pierwszego i drugiego iPada i tym razem rozmontowano najnowsze dziecko Apple na części, aby oszacować ich rynkową wartość. Co ciekawe, o ile cena podzespołów w przypadku poprzedników była dość zbliżona (270 i 276 dolarów odpowiednio), to trzeci tablet firmy kosztuje zdecydowanie więcej, tak wynika z wyliczeń spółki analitycznej – UBM.
Oczywiście najbardziej kosztownym elementem iPada 3 jest jego wyświetlacz, został wyceniony na 70 dolarów. Na drugiej pozycji uplasowało się ogniwo, które jest warte 30 dolarów. Dopiero na trzecim miejscu znalazł się procesor, jego cena wynosi 28 dolarów. Na dalszych pozycjach znalazły się: panel dotykowy (25), moduły łączności (21), pamięć operacyjna i masowa (16), aparat fotograficzny (12,50). Pozostałe, mniejsze (tańsze) elementy zostały przypisane do większych grup. Całościowo więc podzespoły nowego iPada 3 (wersja WiFi+4G / 16 GB) kosztują 310 dolarów.
Patrząc tylko na takie zestawienie można łatwo policzyć, że Apple zarabia przynajmniej 319 dolarów na jednym urządzeniu (iPad 3 WiF+4G / 16 GB oficjalnie kosztuje 629 dolarów). W rzeczywistości jest to prawdopodobnie dużo więcej. Jak powszechnie wiadomo ceny poszczególnych części w dużej mierze warunkuje ilość jaką zakupimy, można przypuszczać, że firma dostała znaczące upusty. Z drugiej strony należy pamiętać, że w takich wyliczeniach nie ujęto kosztów dodatkowych (np. marketingu, projektu i wielu innych).

Źródło: UBM Tech Insight, wł