iCloud Drive rzuci wyzwanie Dropboksowi

Każda aplikacja zintegrowana z iCloud Drive otrzymuje własny folder w interfejsie programu, dzięki czemu dostęp do przechowywanych plików jest ułatwiony. Synchronizacja danych możliwa jest pomiędzy urządzeniami, działającymi pod kontrolą systemów operacyjnych iOS, OS X i Windows.

Nawet jeżeli dana aplikacja nie jest zintegrowana z iCloud Drive, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przerzucić pliki i foldery, na których nam zależy, do Chmury. Wyszukiwanie ułatwia wbudowana wyszukiwarka plików, która zaimplementowana została również w systemie operacyjnym iOS.

Co ciekawe, mobilna platforma Apple nie otrzymała dedykowanej aplikacji iCloud Drive. Żeby uzyskać dostęp do przechowywanych w Chmurze plików, trzeba uruchomić aplikację zintegrowaną z nową usługą. Można jednak przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości się to zmieni.

Nie wiadomo również czy Apple udostępni interfejs projektowania aplikacji deweloperom, którzy zajmują się tworzeniem aplikacji na Androida i Windowsa Phone. Skoro usługa dostępna jest dla użytkowników Windowsa, wydaje się to logicznym posunięciem.

Czy iCloud Drive ma szansę zagrozić konkurencyjnym usługom Google Drive i Dropbox? Wydaje się to mało prawdopodobne. Niemniej jednak dobrze wiedzieć, że mamy kolejną alternatywę.

Źródło: The Verge