Hakerzy ukryli trojana w Minecraft: Pocket Edition

Firma F-Secure donosi, że w obiegu znajduje się wersja Minecraft: Pocket Edition, w której hakerom udało się przemycić trojana, wysyłającego SMS-y na płatne numery w Rosji. Można się na nią natknąć w mniej oficjalnych wirtualnych sklepach z aplikacjami.

Nietrudno wpaść w pułapkę, ponieważ hakerzy sprzedają Minecraft: Pocket Edition w niższej cenie  – zamiast standardowych 5,49 euro żądają zaledwie 2,50 euro. Aplikacje przenoszące trojany są zwykle darmowe, przez co teoretycznie łatwiej jest wpaść w pułapkę. Narzucając niższą cenę, nieznani hakerzy okazali się mądrzejsi, ponieważ dali graczom złudne poczucie bezpieczeństwa.

Nie wiadomo czy numery telefoniczne, na które wysyłane są SMS-y, należą do hakerów. Jeżeli nie, to możliwe, że stworzyli oni trojana, a następnie za udziały w zyskach sprzedali go właścicielom numerów. Niełatwo to przyznać, ale hakerzy dokonali świetnego wyboru – Minecraft: Pocket Edition jest jedną z najpopularniejszych gier na platformy przenośne.

Za zaistniałą sytuację trudno jest winić studio Mojang AB, ponieważ wyposażyło ono Minecrafta w specjalne zabezpieczenia, które miały przeciwdziałać podobnym sytuacjom. Sprytnym hakerom udało się jednak je obejść. Niestety, winę ponoszą gracze, ponieważ podjęli decyzję o pobraniu produkcji z niepewnego źródła.

Źródło: PC Mag