Facebook nadal podbija świat!

Facebook został uruchomiony w lutym 2004 roku. Od tego czasu portal nieustannie zdobywa nowych użytkowników, wypierając jednocześnie inne podobne projekty. Dzięki Światowej Mapie portali społecznościowych stworzonej przez Vincenzo Cosenzę jesteśmy w stanie śledzić, które kraje ochoczo przyjęły Facebooka, a które jeszcze mu się opierają.

W chwili obecnej portal społecznościowy Marka Zuckerberga posiada około 901 milionów aktywnych użytkowników (dane z kwietnia bieżącego roku). Kontynentem, na którym żyje najwięcej, bo aż 232 miliony, osób korzystających na co dzień z Facebooka, jest Europa. Zaraz za Starym Światem znajduje się Ameryka Północna z 222 milionami. Trzecie miejsce zajmuje Azja, w której żyje 219 milionów aktywnych użytkowników.


W Rosji liderem jest V Kontakte. Z kolei na Ukrainie, Białorusi, w Mołdawii, Kazachstanie, Kirgistanie i Armenii największą popularnością cieszy się portal społecznościowy Odnoklassniki. W Chinach na pierwszym miejscu jest QZone, który posiada aż 560 milionów aktywnych użytkowników. Durgie miejsce zajmuje Tencent Weibo (337 milionów), a trzecie e Sina Weibo (334 miliony).

W ciągu ostatniego roku Facebook stał się Liderem w Brazylii, gdzie pokonał portal Orkut, ale za to stracił popularność w Iranie na rzecz Cloob.
Obecna mapa zdecydowanie różni się od tego, co mieliśmy okazję widzieć w 2009 roku. Wszystko wskazuje na to, choć wiele krajów się temu opiera, że świat ciągle dąży do coraz większej unifikacji.

Źródła: vincos.it, Cnet