Epson EH-TW3600 – domowe centrum rozrywki

Stworzenie domowego centrum rozrywki, wbrew pozorom, nie jest obecnie wcale takie proste.  Olbrzymi wybór różnej maści telewizorów wcale tego nie ułatwia. I choć dostęp do odbiorników o dużej przekątnej ekranu jest coraz łatwiejszy to jednak nie każdego są one w stanie zadowolić. Miłośnikom kina domowego czy rozgrywki na konsoli może i taka opcja starczy, ale są użytkownicy, dla których 63 cale telewizora to za mało. Przecież można już zafundować sobie ekran o przekątnej 100, czy nawet 300 cali. W jaki sposób? To proste – wystarczy dobrej klasy projektor. Taki jak choćby testowany przez nas Epson EH-TW3600.

Specyfikacja techniczna

System projekcyjny: Epson 3LCD
Rozdzielczość: 1920 x 1080, Full HD, 16:9 (wsparcie dla PC – do 1920×1200)
Lampa: 200W UHE (E-TORL), do 4000 godzin eksploatacji
Właściwości obiektywu: odległość projekcji: 0,9 do 19,2m
Jasność obrazu: 2000 ANSI Lumen
Stosunek kontrastu: 50000:1
Złącza: 2xHDMI (v.1.3), VGA/D-sub, 3xRCA (Component video/YPbPr), RCA (Video), S-Video, RS232
Wymiary: 390 x 450 x 145 mm (szerokość x głębokość x wysokość)
Waga: 7,3 kg
Głośność pracy: 22dB (tryb cichy)
Pobór mocy: 261W (maksymalnie), 0,3W (tryb spoczynku)
Akcesoria: kabel zasilający, osłona na obiektyw, pilot z bateriami, instrukcja obsługi

Co istotne, projektor ten nie jest wyposażony w głośniki! Trudno jednak uznać to za wadę i nawet biorąc pod uwagę fakt, iż można się z nimi spotkać w znacznie tańszych modelach tego typu urządzeń. Trzeba jednak pamiętać, że głośniki instalowane w projektorach zazwyczaj nie szokują jakością. Dlatego też Epson wyszedł z całkiem słusznego założenia, że osoby inwestujące w tego typu projektor dysponują już odpowiednim zestawem głośników do kina domowego.

Instalacja i konfiguracja

Pierwsze co rzuca się w oczy po wypakowaniu projektora z pudełka to oczywiście jego rozmiary. Z pewnością nie należą one do najmniejszych i dlatego właśnie tak istotne jest dokładne zapoznanie się ze specyfikacją techniczną tego typu urządzeń przez ich zakupem. Najważniejszy jest bowiem komfort użytkowania. Lepiej więc zawczasu sprawdzić gdzie znajdzie się miejsce dla tak dużego projektora.


Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele podobnych projektorów opartych na lampach LCD i posiadających możliwość pracy w rozdzielczości Full HD, których rozmiary są jednak nieco bardziej kompaktowe. O dziwo, w wielkości Epsona EH-TW3600 tkwi również jego siła. Zaletami dużych rozmiarów tego typu urządzeń jest bowiem możliwość zastosowania bardziej wydajnego układu chłodzącego lampę. Dzięki temu obniża się temperatura wewnątrz projektora i zmniejsza się ilość generowanego ciepła. Olbrzymi wylot powietrza z przodu pozwala na bardzo efektywne i relatywnie ciche (w porównaniu do innych projektorów) chłodzenie urządzenia.

Kolejnym plusem dużych rozmiarów jest możliwość zastosowania regulowanego obiektywu. Ruchomy obiektyw pozwala na znacznie bardziej precyzyjne ustawienie obrazu rzucanego przez projektor. Możliwości urządzeń pozbawionych tej opcji są siłą rzeczy ograniczone. W praktyce oznacza to, że gdziekolwiek postawimy projektor, to z dużą dozą prawdopodobieństwa będziemy w stanie precyzyjnie wyregulować jakość obrazu. O ile oczywiście odległość od ekranu nie będzie niższa niż referencyjne 90 centymetrów.


Epson EH-TW3600 umożliwia szeroki zakres regulacji. Za pomocą dwóch pierścieni umieszczonych na obiektywie regulujemy ostrość (fokus) oraz powiększenie/zmniejszenie obrazu (zoom). Dwa pokrętła umieszczone nad obiektywem umożliwiają przesuwanie obiektywu w kierunkach góra/dół, oraz lewo/prawo. Ruchomy obiektyw jest jednak bardziej narażony na uszkodzenia w czasie transportu. W takich sytuacjach koniecznie trzeba pamiętać o zablokowaniu obiektywu za pomocą specjalnie profilowanego gumowego zabezpieczenia.

Producent zadbał także o możliwość regulacji wysokości nóżek – na wypadek gdyby projektor ustawiony był na nierównym podłożu. Oczywiście nie zapomniano także o możliwość dostrajania geometrii obrazu w celu uzyskania kształtu jak najbardziej zbliżonego do kwadratu. Wymaga to użycia menu OSD projektora i regulacji za pomocą pilota. W przypadku awarii pilota choćby z powodu wyczerpania baterii zawsze możemy skorzystać z przycisków umieszczonych z boku projektora. Dzięki nim bezproblemowo i wyjątkowo wygodnie obsłużymy menu.


Rzut oka na tylną część projektora ujawnia całą masę portów, dzięki którym podłączymy projektor praktycznie do każdego urządzenia. Na tylnym panelu znajdziemy więc:

 • 2 porty HDMI w wersji 1.3
 • 3 x Component (chinch)
 • 1 x S-Video
 • 1 x Video
 • 1 x PC (VGA/D-Sub)
 • 1 x port szeregowy (RS-232C)

Urządzenie najlepiej podłączać za pomocą cyfrowych portów HDMI, co gwarantuje najlepszą jakość obrazu. Wyjścia analogowe takie jak RCA Video, Component, czy Super Video (S-Video) należy traktować jako miły dodatek. Ich ewentualne użycie zalecamy raczej w przypadkach kiedy nie mamy innego wyjścia. Jakość obrazu analogowego, w większości wypadków jest zdecydowanie gorsza, włączając w to zarówno ostrość jak i odwzorowanie kolorów.

Znakomicie sprawdza się za to analogowy port PC (D-Sub), który w niektórych przypadkach pozwala cieszyć się jakością nawet lepszą od tej oferowanej przez HDMI. W dużej mierze zależy to jednak od rodzaju powierzchni, na której wyświetlany jest obraz. Ekran matowy oznacza najczęściej bardzo miękki obraz z automatycznym rozmyciem krawędzi. Tu znakomicie sprawdzi się HDMI. W przypadku ekranu błyszczącego o mocnym odbiciu światła (lub też ze ściany) cyfrowy obraz generowany przez HDMI może być zbyt ostry. Warto wtedy wykorzystać złącze D-Sub, które delikatnie rozmywa obraz i pozbawia go nieprzyjemnej dla oka ostrości.

Złącze szeregowe przeznaczone jest do podłączenia ekranów wyposażonych w mechaniczne systemy regulacji.
#break#
Obsługa
Epson EH-TW3600 nie jest sprzętem dla profesjonalistów, ale dla zwykłego użytkownika, miłośnika domowego kina. Taki odbiorca nie chce zagłębiać się w często skomplikowane kwestie technologiczne, ale prosto i przyjemnie obsługiwać sprzęt.  Dlatego też obsługa opisywanego projektora jest bajecznie prosta. Dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji zapewni nam zarówno  pilot, jak i zestaw przycisków umieszczonych na boku urządzenia. Oczywiście z pilotem wiąże się znacznie większy komfort użytkowania. Tym bardziej, że został on wyposażony w podświetlane przyciski pozwalające na swobodne operowanie nim nawet przy dużym zaciemnieniu pomieszczenia.

W górnej części pilota znajdziemy włącznik urządzenia oraz regulację jasności. Poniżej umiejscowiono sześć, dokładnie opisanych przycisków służących do wyboru źródła sygnału. Oczywiście projektor automatycznie rozpoznaje źródło sygnału, ale przy kilku podłączonych urządzeniach naraz może to stanowić problem.

Środkowa część pilota to wszystkim znane „koło nawigacyjne” umożliwiające sprawne poruszanie się po menu urządzenia i jego szybką konfiguracje, w tym także wybór najbardziej optymalnego  oświetlenia środowiskowego i rodzaju treści multimedialnych. Urządzenia posiada pięć predefiniowanych trybów, których nazwy nie pozostawiają wątpliwości do ich przeznaczenia. No może oprócz jednego:)

 • Tryb Dynamiczny oferuje automatyczne ustawianie kontrastu w zależności od wyświetlanej sceny (dynamiczny kontrast urządzenia wynosi 50000:1, a statyczny 4000:1).
 • Tryb Pokój Dzienny zapewni najwyższą jasność obrazu podczas korzystania z urządzenia przy silnym oświetleniu
 • Tryb Naturalny oferuje optymalne warunki pracy oraz najniższe zużycie lampy urządzenia, które doceni każdy użytkownik czy to podczas prezentacji, czy też korzystania z komputera bądź konsoli
 • Tryb Kino zapewnić ma najlepsze doznania podczas oglądania filmów, chociaż w tym przypadku można oczywiście skorzystać z trybu Dynamicznego, dla spotęgowania efektów
 • Tryb x.v. Color jest trybem dla najbardziej wymagających użytkowników i pozwala on na poszerzenie wyświetlanej gamy barw


Na samym dole pilota znajdziemy przycisku umożliwiające dostęp do kluczowych opcji – wyboru trybu działania, regulacji ostrości, palety barw, czy geometrii.
Po wstępnej kalibracji obiektywu projektora i podłączeniu go do komputera/ konsoli/ odtwarzacza DVD czy Blu-ray (niepotrzebne skreślić:-), do uruchomienia urządzenie wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk na górnej pokrywie lub na pilocie. Kilkanaście sekund później, niezbędnych na rozgrzanie lampy, możemy już cieszyć się wyjątkowymi doznaniami wizualnymi.

Podpis: Przy wyłączaniu projektora pamiętamy, że potrzebuje on kolejne kilkanaście sekund na schłodzenie lamy. Co istotne, system chłodzenia pracuje jeszcze po wyłączeniu urządzenia.

Co istotne projektor automatycznie uruchamia się w trybie koloru Naturalnym i włączonym trybie oszczędzania energii (ECO). Tryb ekologiczny oznacza w tym przypadku, że projektor działa w konfiguracji optymalnej zapewniającej oszczędne zarządzanie energią. Innymi słowy – nie pracuje z pełną jasnością. Tym niemniej jasność lampy zastosowanej w opisywanym modelu Epsona jest tak wysoka (2000 Lumenów), że w większości przypadków tryb ECO okazuje się całkowicie satysfakcjonujący.

Wrażenia z użytkowania

Przyjemności z rozgrywki czy oglądania w domu filmów na 100, czy 200-calowym ekranie nie sposób opisać. Tym bardziej, gdy dysponujemy rozdzielczościami sięgającymi Full HD. Najlepiej zobrazuje to krótki film, na którym prezentujemy projektor w akcji na „niewielkim” 180-centymetrowym matowym ekranie.

Jakiekolwiek porównywanie takiego obrazu z telewizorem o przekątnej nawet 50 cali nie ma większego sensu. Owszem, telewizora możemy używać nawet przy bardzo ostrym dziennym świetle czego większość projektorów nie jest w stanie zagwarantować. O dziwo jednak wyjątkowo wysoka jasność obrazu Epsona EH-TW3600 pozwala na komfortowe używanie go przy umiarkowanym świetle dziennym. Niepotrzebne jest całkowite zaciemnienie.  Wystarczy bowiem, choć częściowo zaciągnąć zasłony, czy żaluzje i już można cieszyć się wielkim obrazem. Niezaprzeczalnie jednak najlepszą jego jakość uzyskamy przy dużym zaciemnieniu pokoju projekcyjnego. Tym niemniej warto zwrócić uwagę na fakt, iż używanie tego projektora przy średnim natężeniu dziennego światła jest jak najbardziej możliwe.

Przy naprawdę wysokiej jakości obrazu lekkim rozczarowaniem jest niestety oddanie czerni, która w ciemnych scenach wydaje wpadać w odcienie szarości (najlepiej jest to widoczne przy całkowitym zaciemnieniu pokoju projekcyjnego). Niestety efektu tego nie da się zniwelować podkręcając ustawienia urządzenia. W moim osobistym odczuciu nie jest to wielka wada, choć pewnie dla wizualnych purystów to prawdziwy koszmar.

Niewiele natomiast można zarzucić kulturze pracy opisywanego projektora, przynajmniej w porównaniu do produktów konkurencji. Oczywiście osoby, które dotąd nie zetknęły się z projektorami mogłyby  być zaskoczone zarówno temperaturą pracy urządzenia, jak i generowanym szumem. Niestety taka jest już „uroda” projektorów opartych na lampach. W zamian za to zyskujemy olbrzymi obraz o bardzo dobrej jakości.

Podsumowanie

Epson EH-TW3600 wydaje się wręcz stworzony dla fanów kina, czy konsolowej zabawy na NAPRAWDĘ dużym ekranie. Obraz o przekątnej sięgającej 7,5 metra mówi chyba sam za siebie!
A przecież oferuje on znacznie więcej od wysokiej jakości generowanego obrazu w rozdzielczości Full HD, poprzez niezłe odwzorowanie barw, manualną regulację obiektywu (położenie w osiach X i Y, fokus i zoom), po naprawdę wysoką jasność, która pozwala na użytkowanie projektora w niemal każdych warunkach oświetleniowych. Przy tych zaletach wady pokroju nie najlepszej czerni tracą na znaczeniu. Niezaprzeczalnie spora w tym również zasługa bajecznie prostej instalacji i obsługi urządzenia. Predefiniowane tryby wyświetlania wydają się w zupełności wystarczające, a cała instalacja ogranicza się praktycznie do podpięcia kabla odpowiedniego kabla, najlepiej HDMI do urządzenia generującego obraz.

Niestety jakość kosztuje, w tym przypadku niemal 6000 zł. Pytanie czy warto pozostawiam bez odpowiedzi. W dużej mierze zależy to bowiem od preferencji użytkownika.

BARDZO DOBRY
Plusy:Minusy:
– znakomita jasność obrazu pozwalająca na użytkowanie projektora przy świetle dziennym
– cicha praca
– duże możliwości ustawień obrazu
– relatywnie niewielkie ilości wydzielanego ciepła
– rozmiar
– cena
– poziom czerni mógłby być lepszy