Electronic Arts: model freemium to przyszłość gier

Producenci gier starają się uczynić z graczy stałe źródło dochodów na szereg różnych sposobów – miesięczny abonament, mikropłatności, płatne DLC. Który z tych modeli przetrwa najdłużej i okaże się tym najlepszym?
Zdaniem Nicka Earla z Electronic Arts model freemium (free + premium), który zakłada darmowy dostęp do usługi z wyłączeniem bardziej zaawansowanych funkcji i niektórych cyfrowych dóbr, jest tym, który zdominuje rynek gier.

„Przyszłość gier to nie jednorazowe opłaty, przyszłość gier to freemium. Znaczna ilość graczy przerzuci się na płacenie, może nie będą płacić dużo, ale wielu z nich zapłaci więcej, niż możemy się tego spodziewać”.

Czy model ten zdominuje także rynek konsol?

„Nie wiem czy model freemium znajdzie wielu zwolenników wśród posiadaczy konsol, ale wiem za to, że gracze lubią otrzymywać rzeczy za darmo. Wiem także, że ludzie zapłacą za coś, co znają i co polubili”.

W świetle powyższych wypowiedzi zdziwienie budzi konkluzja:

„Zastanawiałem się nad tym czy model freemium zostanie kiedyś przeniesiony z tabletów, smartfonów i Facebooka na konsole? Nie wydaje mi się, aby było to możliwe”.

A jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii?

Źródło: VG247