Cztery wersje Windowsa 8

Windows 8 ma zadebiutować w drugiej połowie bieżącego roku. Microsoft ujawnił właśnie, że system operacyjny będzie dostępny w czterech wersjach: Premium, Pro, Enterprise oraz RT. Czym charakteryzować się będzie każda z nich?
Windows 8 Home Premium – jest podstawową wersją Windowsa, która znajdziemy w większości zakupionych przez nas w niedalekiej przyszłości komputerów. Daje nam dostęp do wszystkich podstawowych elementów systemu. Nazwy „Home Premium” nie ujrzycie na pudełku – system pojawi się w sklepach pod nazwą „Windows 8”.
Windows 8 Pro – wersja ta została stworzona z myślą o użytkownikach biznesowych i entuzjastach, którzy wymagają od systemu operacyjnego, na którym pracują, nieco więcej. Wraz z Windowsem 8 Pro otrzymamy między innymi możliwość kodowania danych czy zdalnego dostępu do innych komputerów znajdujących się w naszym posiadaniu.

Windows 8 Enterprise – najłatwiej opisać go jako rozszerzoną wersję Windowsa 8 Pro, która wzbogacona zostanie o kilka elementów, które mogą okazać się szczególnie przydatne osobom pracującym w działach IT różnych korporacji.
Windows 8 RT – ostatni, ale wcale nie najmniej ważny w tym zestawieniu. „RT” to oficjalna nazwa wersji systemu dedykowanej procesorom ARM. Jej posiadacze otrzymają dostęp do dokładnie tych samych elementów podstawowych, co właściciele wyżej wymienionych wersji systemu. Będziemy mogli na nim uruchomić jedynie aplikacje tworzone z myślą o procesorach ARM. Jedynie ta wersja posiadać będzie pre-instalowany pakiet Microsoft Office.
Póki co w powyższym zestawieniu próżno szukać Windowa 8 w wersjach Starter i Basic. Czy się to zmieni? Przekonamy się za kilka miesięcy.

Źródło: Liliputing, Ubergizmo, Cnet