Co to jest eSIM? Wszystko o następcy kart SIM

W 2018 roku sporo mówiło się o nowej technologii eSIM, której początki sięgają roku… 2010. Wprowadzenie jej obsługi jako pierwsza zapowiedziała w Polsce sieć Orange i w grudniu tego słowa dotrzymała. Z oferty może skorzystać obecnie ograniczona pula osób – operator podaje, że wnioski o „przesiadkę” na wirtualne karty eSIM złożyło ledwo ponad 1000 osób. Co to jest eSIM? Jakie profity niesie ze sobą nowy standard?Co jest eSIM i czym jest karta eSIM?
Do tej pory wszystkie osoby korzystające z telefonów komórkowych i smartfonów musiały być posiadaczami fizycznych kart SIM. Pierwotny standard SIM, umożliwiający łączność z siecią telefonii komórkowej urządzeniom mobilnym, został wyparty w 1996 roku przez znane większości osób karty mini SIM (nazywane często po prostu „SIM”), które następnie zostały zastąpione kartami w formacie micro SIM. To właśnie w te karty oraz jeszcze mniejsze Nano SIM wyposażona jest obecnie większość smartfonów.sim porownanieStopniowa miniaturyzacja kart SIM doszła do momentu, w którym fizyczne karty postanowiono zastąpić niewielkim chipem MFF2 o wymiarach 6×5 mm. Ten nie jest dostarczany przez operatora, a wbudowany w urządzenie przez jego producenta. Każdy z chipów jest programowany 20-cyfrowym numerem SIM Serial Number, pozwalającym na identyfikację klienta i jego numeru telefonu. Technologia eSIM pozwala zupełnie zapomnieć o konieczności wymiany fizycznej karty SIM przy zmianie telefonu.
Standard eSIM po raz pierwszy pojawił się w zegarku Samsung Gear S2, choć jego wprowadzenie postulowała już w 2010 roku firma… Apple. Wśród smartfonów pionierami były Google Pixel 2 i Google Pixel 2 XL.

Jak działa eSIM?

Technologia eSIM pomaga przede wszystkim standaryzować i upraszczać logowanie się do sieci. Aby zalogować się do sieci lub zmienić operatora na urządzeniu wyposażonym w technologię eSIM, wystarczy zalogować się do danej sieci za pomocą swoich danych w taki sam sposób, w jaki logujemy się na przykład do swojego konta Google. Różni usługodawcy oferują obecnie różne metody logowania. W przypadku sieci Orange zeskanować należy specjalny kod QR. Karta eSIM jest zapisywana w pamięci danego smartfona i można ją przywrócić bez przeszkód na dowolnym urządzeniu, po jego wymianie. Na jednym smartfonie może jednocześnie znajdować się kilka kart eSIM. Z poziomu smartfonów można wybierać swobodnie także plan taryfowy nowego operatora, z zupełnym pominięciem kontaktu z operatorem i czasochłonnych procedur w salonie lub sklepie internetowym. Konkretna oferta zostanie przypisana do chipu w danym urządzeniu.

Czy wszystkie smartfony obsługują eSIM?

Odpowiedź jest krótka: nie. W sprzedaży obecnie znajduje się zaledwie garstka urządzeń, które oprócz gniazda na kartę Nano SIM oferują także moduł eSIM. Wśród nich są choćby iPhone’y najnowszej generacji (iPhone XS, XS Max i XR) oraz smartfony Google Pixel (Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3 i Pixel 3 XL). Prognozuje się, że do 2022 roku eSIM stanie się standardem we wszystkim smartfonach.iphone xs max esimCzy wszyscy operatorzy w Polsce oferują obsługę standard eSIM?
Niestety, nie. Do tej pory jedynie sieć Orange oferuje swoim klientom przesiadkę na eSIM. Nowi klienci Orange muszą najpierw wyrobić sobie zwykłą kartę SIM, a dopiero później wnioskować o eSIM. Wydaje się, że w 2019 roku do pomarańczowego operatora dołączą także inni usługodawcy. Prace nad wdrożeniami zapowiedziały sieci Plus i T-Mobile. Play nie planuje na tę chwilę obsługiwać standardu eSIM.

Jakie są zalety eSIM z perspektywy użytkownika smartfonu?

Przede wszystkim: bezpieczeństwo. Skradziony smartfon z eSIM w rękach złodzieja będzie urządzeniem bezużytecznym. Aby skorzystać z bieżącego profilu sieciowego eSIM, zmienić sieć lub dodać nową, należy zalogować się na używanym w danym momencie profilu eSIM. Przywracanie urządzenia do ustawień fabrycznych, podobnie jak instalacja nowego ROMu na niewiele się zda. Informacje przechowywane są bowiem w niewielkim chipie MFF2, do którego nie da się, przynajmniej w teorii, uzyskać dostępu.
Z punktu widzenia użytkowników początkujących zaletą będzie na pewno brak konieczności instalacji fizycznej karty SIM wewnątrz urządzenia. Okej, procedura nie jest trudna dla większości osób, jednak może przysparzać pewnych problemów seniorom.Zmiana fizycznej karty SIM w urządzeniu wymaga otwarcia „tacki” na kartę. Do jej wysunięcia potrzebny jest specjalny „pin” lub choćby igła, których nie nosimy przecież na co dzień przy sobie. Zmiana karty SIM w sytuacji awaryjnej lub w przypadku chęci zmiany karty na taką z bogatszym zasobem danych pakietowych to całkiem powszechne zjawisko. W przypadku karty eSIM wystarczy… zalogować się na konto innego operatora.

Co daje eSIM producentom urządzeń mobilnych?

Za sprawą możliwości wbudowania modułu eSIM w urządzenie, producenci sprzętu mogą zrezygnować z konstruowania specjalnych tacek na karty SIM oraz innych modułów umożliwiających odczytywanie danych z takowych kart. Nowe urządzenia dzięki temu mogą być smuklejsze i łatwiej je będzie uszczelnić przed szkodliwym działaniem wody. Modułu eSIM nie da się uszkodzić tak, jak karty SIM, choć powiedzmy sobie szczerze, że fizyczne karty SIM rzadko ulegały awariom w wyniku uszkodzeń mechanicznych. Technologia eSIM jest wręcz stworzona do wykorzystywania w smartwatchach i opaskach sportowych, a także wszelkich innych wearables.Samsung Gear S2Czy eSIM to przyszłość?
Nie mamy co do tego najmniejszych wątpliwości. Nowy standard jest po prostu bezpieczniejszy i wygodniejszy. Nie ma w zasadzie żadnych argumentów o wyższości fizycznej karty SIM nad wbudowanymi w urządzenia niewielkimi chipami eSIM. Miejmy nadzieję, że do firm Apple i Google szybko dołączą kolejni producenci smartfonów. Wydaje się, że początkowo smartfony sprzedawane będą w konfiguracji dual SIM, polegającej na połączeniu kart Nano SIM oraz eSIM. Pozwoli to wszystkim oswoić się z nową technologią.