Bezpłatne alternatywy dla płatnych programów

Wiele osób widząc wysoką cenę potrzebnego im programu, ucieka się do piractwa. Jeśli nie chcecie mieć na karku organów ścigania, zapraszamy do lektury niniejszego poradnika. Postanowiliśmy stworzyć listę bezpłatnych alternatyw dla płatnych programów, które swoimi możliwościami często dorównują drogim aplikacjom. W zestawieniu dorzuciliśmy także kilka alternatyw dla popularnych programów bezpłatnych.
Być może będziecie zainteresowani także lekturą naszego wcześniejszego artykułu:

Jak usunąć dane z Google i czym zastąpić usługi Google?

Bezpłatne alternatywy dla popularnych programów

Alternatywa dla Microsoft Office? LibreOfficeLibreOffice

LibreOffice to pakiet narzędzi biurowych, stanowiących świetną alternatywę dla płatnego pakietu Microsoft Office. W skład pakietu biurowego LibreOffice 4 wchodzą aplikacje Writer, Calc, Impress, Draw, Base oraz Math. Każdy z nich to specjalistyczne narzędzie o zupełnie odmiennych zastosowaniach:

Writer – edytor tekstu (odpowiednik Worda)
Calc – edytor arkuszy kalkulacyjnych (odpowiednik Excela)
Impress – program do tworzenia prezentacji (odpowiednik PowerPointa)
Draw – program do wykresów i rysunków
Base – moduł do tworzenia baz danych
Math – edytor równań i zapisów matematycznych

Pakiet LibreOffice jest nie tylko darmowy, ale także regularnie aktualizowany. I tak, wiemy, że zdaniem wielu nie jest on aż tak dobry jak płatny pakiet Microsoftu, ale lepszej darmowej alternatywy po prostu nie ma.


Alternatywa dla Photoshopa? GIMPGIMP

Jak mawiają: „oczywista oczywistość”. GIMP to chyba najlepsza darmowa alternatywa dla Photoshopa. Ten najpopularniejszy darmowy edytor grafiki znany jest od lat. Nie oferuje tak olbrzymich możliwości jak popularny „PS”, ale zdecydowana większość użytkowników nie powinna mieć pola do narzekań. Osoby przyzwyczajone do Photoshopa mogą mieć problemy z opanowaniem niektórych funkcjonalności, bo GIMP nie próbuje udawać płatnej aplikacji Adobe, ale wszystko jest kwestią przyzwyczajenia. W sieci jest mnóstwo darmowych poradników, uczących obsługi GIMPa, więc…


Alternatywa dla Lightrooma? RawTherapeeRawTherapee

Kiedy danej fotografii wystarczą kosmetyczne poprawki, z pomocą przychodzi RawTherapee. Ta darmowa aplikacja całkiem skutecznie zastępuje płatnego Lightrooma, umożliwiając edytowanie plików RAW. Na słowa pochwały zasługuje czytelny interfejs, a także bardzo rozbudowane opcje retuszowania grafik. Aplikacja dostępna jest nie tylko na system Windows, ale także Mac OS.


Alternatywa dla WinRar? 7-Zip7-Zip

Proszę się nie śmiać! Na świecie na pewno istnieją osoby, które opłaciły WinRara. Tak – wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale WinRar jest aplikacją płatną, dystrybuowana w wersji testowej. Po 40 dniach należy kupić licencję lub odinstalować ją z komputera. Jako alternatywę proponujemy doskonały i lekki program 7-zip. Oferuje on nie tylko możliwość otwierania wszystkich najpopularniejszych formatów (ARJ, CAB, CHM, CPIO, CramFS, DEB, DMG, FAT, HFS, ISO, LZH, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, RAR, RPM, SquashFS, UDF, VHD, WIM, XAR i Z), ale także oferuje własny format 7z o wysokim stopniu kompresji, z szyfrowaniem AES-256 oraz wsparciem dla plików o wielkości nawet 16 000 000 000 GB.


Alternatywa dla Office 365? Dokumenty GoogleDokumenty Google

Jeśli często podróżujecie i zawsze chcecie mieć dostęp do edytowanych przez siebie plików biurowych, z pomocą przychodzą darmowe Dokumenty Google. Dzięki Dokumentom Google możecie tworzyć i edytować pliki online, a także współpracować z innymi osobami w dowolnym miejscu, bezpłatnie. Wśród darmowych programów w wersji online są odpowiedniki Worda, Excela i PowerPointa.


Alternatywa dla Windows Media Player? VLCVLC

Windows Media Player dostarczany domyślnie z Windowsem 10 to aplikacja kiepska i toporna. Z odsieczą przychodzi VLC media player, czyli odtwarzacz multimedialny rozwijany przez VideoLAN, rozpowszechniany na licencji GPL, który może być także używany jako serwer w sieciach komputerowych o dużej przepustowości. Lekkie narzędzie jest bardzo często aktualizowane, obsługuje niemalże wszystkie kodeki i formaty wideo i radzi sobie z wieloma formatami napisów. Istnieje także mobilna wersja apki przeznaczona na systemy Android oraz iOS.


Alternatywa dla Google? DuckDuckGoDuckDuckGo

Otwartoźródłowa wyszukiwarka DuckDuckGo jest ceniona przez miliony internautów. Powód? Twórcy wyszukiwarki podkreślają dbanie o ochronę prywatności użytkowników i twierdzą, że nie gromadzą żadnych danych o nich. Wyszukiwarka jest zbudowana w oparciu o otwarte oprogramowanie (m.in. perl, FreeBSD, PostgreSQL, nginx, Memcached). Jej popularność rośnie z miesiąca na miesiąc.


Alternatywa dla Adobe Premiere? HitFilmHitFilm

Powiedzmy sobie szczerze: dobrej jakości darmowych alternatyw dla doskonałego Adobe Premiere jest stosunkowo niewiele. Jedną z najlepszych jest Hitfilm Express. Z łatwym w obsłudze narzędziem poradzą sobie nawet zupełni amatorzy obróbki, którym ogarnięcie Adobe Premiere zajęłoby długie tygodnie. Program nie jest niestety aż tak rozbudowany jak płatna aplikacja z pakietu Adobe, ale do obróbki nieskomplikowanych produkcji w zupełności wystarczy. Największą wadą HitFilm jest brak wsparcia dla formatu 4K.


Alternatywa dla Sony Vegas? Davinci ResolveDavinci Resolve

Jeśli HitFilm Wam nie odpowiada, zerknijcie w stronę Davinci Resolve. Program do nieliniowego montażu wideo z kilkoma różnymi ścieżkami obrazu i dźwięku to przede wszystkim intuicyjny interfejs, odtwarzanie formatu 4K, a także plików w formacie HDR10 i Dolby Vision. Narzędzie chwalone jest za rozbudowane opcje związane z kontrolą barw, a także wysoką jakość plików wyjściowych. Z Davinci Resolve z powodzeniem skorzystają nie tylko amatorzy obróbki wideo, ale także profesjonaliści.


Alternatywa dla 3ds Max? BlenderBlender

Koszt płatnego programu? Ok. 8000 złotych. Tyle właśnie można zaoszczędzić korzystając z darmowego Blendera, który oferuje w zasadzie identyczne funkcje. Pozycja absolutnie obowiązkowa dla grafików i architektów.


Alternatywa dla Notatnika? Notepad++Notepad++

Oto rozbudowany edytor tekstu, który bije na głowę systemowy Notatnik, dla którego jest alternatywą. Program w całości napisany w języku C++ przez Dona Ho podświetla składnię m.in. w  C, C++, Java, C#, XML, HTML, TeX, PHP, JavaScript, makefile, ASCII-Art, doxygen, ASP, VB/VBScript, BAT, SQL, Objective-C, CSS, Pascal, Perl, Python, Lua, Tcl, asembler, Ruby, Lisp, Scheme, Diff, Smalltalk, PostScript i VHDL. Przez to właśnie jest uwielbiany przez wielu programistów. Dzięki pakietowi Wine możliwe jest użycie go w systemach operacyjnych z rodziny GNU/Linux.


Alternatywa dla Sound Forge? AudacityAudacity

Jeśli obróbka dźwięku ma być darmowa, to poradzi sobie z nią program Audacity. Ten wieloplatformowy edytor audio o otwartym kodzie źródłowym posiada bardzo rozbudowane menu efektów, generator tonów oraz wszystkie funkcje potrzebne osobom pracującym z edycją plików audio. Audacity może skorzystać z zewnętrznych programów FFmpeg lub libav, aby czytać i zapisywać formaty przez nie obsługiwane, jak również importować ścieżki dźwiękowe (np. AC3, AAC czy WMA) z plików wideo.


Alternatywa dla Outlooka? ThunderbirdThunderbird

Wiele osób traktuje Outlooka jako zło konieczne. Niepotrzebnie, bowiem Thunderbird już od ponad 15 lat jest dla niego doskonałą alternatywą. Ten kombajn stworzony przez Mozilla Foundation jest nie tylko otwartoźródłowym klientem poczty, ale także komunikatorem internetowym (ze wsparciem dla XMPP, Facebooka, Twittera i IRC) oraz czytnikiem grup dyskusyjnych i kanałów informacyjnych w formacie RSS i Atom.


Alternatywa dla Adobe Reader? Foxit PDF ReaderFoxit PDF Reader

Adobe Reader zwłaszcza na starszych komputerach działa nie najlepiej. Darmowy Foxit PDF Reader to darmowy czytnik dokumentów w formacie PDF, który jest znacznie szybszy, niż znacznie popularniejszy Adobe Reader. Narzędzie stworzone przez Foxit Software Company odczytuje polskie litery, respektuje wbudowane odsyłacze internetowe, pozwala kopiować tekst, a także wyświetla listę stron do szybkiej nawigacji. W najnowszej wersji jest to aplikacja niezwykle „lekka” i zużywająca niewielkie ilości zasobów.


Alternatywa dla płatnych e-booków? Legimi.comLegimi.com

Po co kupować kolejne płatne e-booki, skoro za niską opłatę miesięczną można uzyskać nielimitowany dostęp do biblioteki liczącej sobie kilka tysięcy e-booków? Okej, opłata w wysokości ok. 10 złotych miesięcznie to nie jest „za darmo”, ale jest to bardzo sensowna i niemalże bezpłatna alternatywa dla moli książkowych, którzy uskuteczniają czytanie dzieł literatury na ekranach czytników.


Darmowe narzędzie do backupu zawartości smartfona? HeliumHelium

Titanium Backup jest płatny i wymaga roota. Jeśli chcecie co jakiś czas robić kopię zapasową zawartości smartfona i umieszczać ją na karcie micro SD lub dysku online, zainstalujcie darmową apkę Helium. To następca popularnego Carbon Backup, uznawanego za najlepsze narzędzie tego typu.


Darmowa przeglądarka zdjęć? IrfanviewIrfanview

Trudno o lepszą przeglądarkę zdjęć, niż darmowy IrfanView. Program obsługuje kilkadziesiąt formatów graficznych, dźwiękowych i wideo, wyróżniając się dużą szybkością działania. To ultralekkie narzędzie pozwala także szybko zmienić rozmiar odtwarzanej grafiki.