Backup online – 5 serwisów wartych uwagi

Wiele osób przywiązuje więcej uwagi do tego, co znajduje się na dysku, niż do samego sprzętu. Jeśli straciłbyś teraz komputer, najbardziej byłoby ci żal procesora, karty graficznej, czy jednak danych jakie znajdowały się na dysku? Uważamy że dane są najcenniejsze. Dlatego warto zapoznać się z charakterystyką pięciu dobrych serwisów do backupu online.

Przyjrzeliśmy się pięciu stronom internetowym udostępniającym na swoich serwerach miejsce do wykonania backupu online. Najpierw muszę jednak wspomnieć, że wymienione witryny to jedynie kilka z dostępnych w internecie stron pozwalających na wykonanie kopii zapasowej. Na tapetę wezmę programy, które bez problemu zainstalujesz na komputerze działającym pod kontrolą systemu Windows (XP, Vista, 7). A są to:

 • Bekaper
 • iBard24 Backup Online
 • iDrive
 • Mamut Online Backup
 • msejf

Każda ze stron oferuje kilka opcji wykonania backupu – darmową (testową) oraz kilka płatnych. Jak to się przedstawia, jeśli chodzi o bezpłatne warianty w poszczególnych witrynach? Ile miejsca możesz otrzymać? Odpowiedzi na te pytania w poniższej tabeli:

Program: Darmowa pojemność:
Bekaper100 MB
iBard241 GB
iDrive2 GB
Mamut2 GB
msejf1 GB

Trzeba jednak pamiętać, że darmowe opcje trochę odstają od płatnych. Nie dość, że w tych pierwszych otrzymasz dużo mniej miejsca do przechowania swoich danych, to jeszcze możesz zauważyć różnicę w prędkości wykonywania backupu. Jeśli więc nie masz zbytnio czasu na zrobienie kopii zapasowej, a chcesz trzymać swoje dane w internecie, może warto wybrać jednak płatną opcję?

Oczywiste jest, że do wykonania kopii zapasowej online koniecznym warunkiem jest posiadanie internetu. We wszystkich pięciu programach najpierw należy założyć własne konto za pośrednictwem strony internetowej programu do backupu danych, by pobrać go na komputer i używać z poziomu pulpitu.

Ustaw i zapomnij

To główna dewiza wszystkich pięciu programów. Automatycznie włączają się podczas uruchamiania systemu, by należycie wykonywać swoje zadania, w tym – ustawione wcześniej przez użytkownika backupy. Wystarczy, że zaznaczysz opcję wykonywania kopii zapasowej co określony czas, a program sam będzie o nim pamiętał. Wygodne, a jakże przydatne! O swoim istnieniu aplikacje przypominają przez wyskakujące raz na jakiś czas komunikaty i dostępne ikonki na pasku zadań.

Korzystanie ze wszystkich wymienionych niżej programów jest bardzo proste. Wystarczy dodać nowe zadanie wchodząc w główny panel użytkownika, wybrać z dysku interesujące cię pliki do zrobienia ich kopii zapasowej oraz ustalić termin jej wykonania. Można wybrać automatyczny backup co godzinę, codziennie lub co tydzień, miesiąc lub niestandardowo – według swojego widzimisię. Zaplanowane zadania pojawiają się w głównym panelu programów.

A zatem, co oferują poszczególne serwisy?

Bekaper
Bekaper, choć to statystycznie patrząc najmniej ciekawa opcja, bo umożliwia korzystanie wyłącznie z dwóch wariantów – darmowego 100MB i płatnego 10GB, to cieszy się dość dużą popularnością wśród użytkowników. Jest to jedna z usług udostępnianych przez edysk.pl (nazywanym dyskiem internetowym), gdzie przechowywane są dane osób korzystających z programu.

W przeciwieństwie do pozostałych programów tego typu, Bekaper dostępny jest wyłącznie dla mało wymagających użytkowników indywidualnych. Nie posiada oferty dla firm.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ceny pakietu 10GB na poszczególną ilość lat przedstawiają się następująco:

 • 1 rok:   49,90 złotych,
 • 2 lata:  89,90 złotych,
 • 3 lata:  129,90 złotych.

Program można pobrać zestrony .


iBard24

Można powiedzieć, że iBard24 to polski odpowiednik iDrive. Choć programy różnią się od siebie ilością udostępnianego bezpłatnie miejsca (w iBard24 – 1GB, w iDrive – 2GB), to mają najwięcej pakietów przeznaczonych dla różnych – wymagających i tych mniej – klientów.

Oto one:

 • 1GB: darmowe, nieokreślony czas
 • Basic 2GB:              16,14 zł/rok
 • Standard 5GB:         41,64 zł/rok
 • Silver 10GB:            84,14 zł/rok
 • Gold 30GB:             228,64 zł/rok
 • Platinum 50GB:       381,64 zł/rok
 • Platinum XL 100GB: 679,14zł/rok

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciekawostką może być fakt, iż cena najwyższego pakietu dostępnego w iBard24 – Platinum XL 100GB (za 679,14 złotych) i iDrive Pro dla biznesu 100GB (za 200 dolarów – równowartość ok. 630 złotych) jest bardzo podobna.

Zainteresowanych programem odsyłam nastronę produktu.

iDrive

iDrive, jako jedyny z programów opisywanych w artykule, jest anglojęzyczny. Można go pobrać ze strony producenta, dostępnej pod adresemwww.idrive.com. Do dyspozycji użytkownika oddaje kilka pakietów o różnej pojemności – od darmowego 2GB po 1TB, kosztujący 800 dolarów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do wyboru masz następujące warianty:
* iDrive Basic: 2GB za darmo,
* iDrive Pro: 150GB – 5$ miesięcznie lub 50$ rocznie,
* iDrive Pro – pakiet rodzinny: 500GB – 15$ miesięcznie lub 150$ rocznie,
* iDrive Pro dla biznesu:

 • 50GB – 10$ miesięcznie lub 100$ rocznie,
 • 100GB – 20$ miesięcznie lub 200$ rocznie,
 • 500GB – 50$ miesięcznie lub 500$ rocznie,
 • 1000GB (1TB) – 80$ miesięcznie lub 800$ rocznie.

  Mamut Online Backup

  Program Mamut Online Backup to jedyny z wymienionych pięciu, który do instalacji wymaga zainstalowanego Microsoft .NET Framework. Można go pobrać ze strony firmy hostingowej Active24, która jest własnością Mamut Corporation, w skład którego wchodzi norweska firma Mamu Software, oferująca Mamut Online Backup. Adres, z którego można pobraćprogram.  

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Mamut oferuje wyłącznie jeden pakiet pamięciowy dla użytkowników. Jest to darmowa opcja przestrzeni o pojemności 2GB.

  msejf

  Msejf to polski program, umożliwiający wykonanie kopii bezpieczeństwa w czterech wariantach. Znajdziesz tu przede wszystkim jedną opcję o nieograniczonej powierzchni, co jest rzadko spotykane w tego typu produktach i jest niewątpliwie największym atutem akurat tego programu.
  Do dyspozycji masz następujące konta:

  • 1GB – testowe, darmowe,
  • 10 GB – 99 zł/rok, 198 zł/2 lata,
  • nieograniczone – 231zł/rok, 441 zł/2 lata.
  • PRO – 219,60 zł/rok, 439,20 zł/2 lata.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Program można pobrać zestrony .

  Przywracanie utraconych danych

  A co jeśli faktycznie padnie system i będzie trzeba odzyskać dokumenty, zarchiwizowane wcześniej dzięki powyższym programom? Zadanie jest całkiem proste. Wystarczy z poziomu przeglądarki internetowej zalogować się na swoje konto w wybranym programie.