Asus Zenfone 2 Laser (ZE500KL) – recenzja smartfona

ASUS Zenfone 2 Laser różni się od podstawowej wersji między innymi obecnością czujnika laserowego, który wspomaga działanie autofukusa w aparacie. Zenfone 2 oferuje użytkownikowi rozbudowaną nakładkę ZEN UI i pomimo przeciętnej na papierze specyfikacji spisuje się świetnie w codziennym użytkowaniu!Asus Zenfone 2 Laser (ZE500KL)
Co w pudełku?
Asus Zenfone 2 Laser kosztuje 799 złotych, w związku z czym po zawartości opakowania nie powinniśmy się spodziewać cudów. Tymczasem producent postanowił zaskoczyć nas całkiem niezłym zestawem, w skład którego oprócz smartfona, zestawu instrukcji, ładowarki sieciowej i kabelka USB wchodzą także niezłe jakościowo słuchawki dokanałowe, wraz z dwoma zestawami wymiennych końcówek. Miło!

 
Budowa i jakość wykonania
Półokrągły kształt obudowy ASUS Zenfone 2 Laser znacząco ułatwia obsługę urządzenia – sprawia ona, że smartfon bardzo dobrze leży w dłoni. Obudowa smartfona ASUSa o grubości 10,5 milimetra została wykonana w całości z plastiku, a jedynymi metalowymi akcentami są umieszczone w nietypowych miejscach (u góry i z tyłu urządzenia) przyciski fizyczne, wykonane ze szczotkowanego aluminium.Asus Zenfone 2 LaserKlawisz blokady umieszczono na górnej ramce urządzenia, tuż obok wyjścia jack 3.5 mm. Klawisz głośności umieszczono z tyłu urządzenia, w orientacji pionowej, tuż pod obiektywem kamery o rozdzielczości 13 Mpix. Kamerze towarzyszy dwutonowy LED, a także system laserowego autofokusu, który jest jednym z czynników wyróżniających model Zenfone 2 Laser od droższego, ale i wydajniejszego Zenfone 2. Druga z kamer, umieszczona frontalnie, cechuje się rozdzielczością 5 Mpix. W smartfonie nie zabrakło diody powiadomień, która jasno (he he) daje do zrozumienia o oczekujących komunikatach.Asus Zenfone 2 LaserEkran o przekątnej 5-cali i rozdzielczości 720×1280 pikseli zajmuje 67% przedniego panelu. Za jego ochronę przed zarysowaniami odpowiada warstwa szkła Corning Gorilla Glass 4. Pod nim umieszczono trzy przyciski wirtualne, którym brakuje podświetlenia. Ekran jest dostatecznie jasny, aby obsługiwać go w pełnym słońcu.Asus Zenfone 2 LaserRozdzielczość rzędu 720×1280 jest akceptowalna jeśli wziąć pod uwagę 5-calową powierzchnię ekranu. Zagęszczenie 294 pikseli na cal sprawia, że pojedyncze piksele nie są widoczne. Kąty widzenia stoją na bardzo wysokim poziomie, podobnie jak jakość kolorów. To na pewno jeden z lepszych wyświetlaczy w smartfonach sprzedawanych w cenie do 800 złotych.Asus Zenfone 2 LaserGłośnik multimedialny umieszczony został z tyłu urządzenia. Jest jednak znacznie mniejszy niż sugerowałaby to perforacja tylnej klapki.Asus Zenfone 2 LaserZdjęcie tylnej klapki, odsłania wymienną baterię Li-Po o pojemności 2400 mAh. Obok baterii znajdują się zupełnie niezależnie gniazdo kart pamięci oraz dwa gniazda kart SIM. Super!
 
Multimedia i wydajność
Nakładka ASUSa jest bardzo bogata w funkcje i o ile na początku możemy czuć się nieco zagubieni ze względu na mnogość opcji, zyskuje ona przy bliższym kontakcie. Z 16 GB pamięci na dane użytkownik otrzymuje ok. 10 GB. Przestrzeń na dane można jednak zwiększyć oczyszczając system z części preinstalowanych aplikacji, a także rozszerzyć poprzez gniazdo kart pamięci micro SD.

Asus Zenfone 2 Laser (ZE500KL)Asus Zenfone 2 Laser (ZE500KL)

#break#
Nakładka ZEN UI bazuje na Androidzie w wersji 5.0.2 i mocno modyfikuje system, choć podstawowe jego funkcje pozostają niezmienne od strony mechanicznej – zmienia się co najwyżej ich wygląd. ASUS postarał się mocno o to, aby dorzucić dużo przydatnych funkcjonalności – tryb uproszczony, tryb obsługi jedną ręką, odczytywanie gestów w postaci rysowanych na ekranie liter, dwukrotne stuknięcie wybudzające ekran – taki smaczków jest znacznie więcej i dobrze rzutują na moją opinię o ZEN UI.

Asus Zenfone 2 Laser (ZE500KL)Asus Zenfone 2 Laser (ZE500KL)

Ze względu na ogromne możliwości w zakresie personalizacji, które są niezwykle łatwe wykonaniu, ot choćby za pomocą menu otwieranego z poziomu pulpitu, smartfon przypadnie najpewniej do gustu użytkownikom początkującym, którzy wszystkie funkcje chcieliby mieć w zasięgu ręki, dobrze opisane.

Asus Zenfone 2 Laser (ZE500KL)Asus Zenfone 2 Laser (ZE500KL)
Asus Zenfone 2 Laser (ZE500KL)Asus Zenfone 2 Laser (ZE500KL)

System pomimo niewysokiej wydajności urządzenia w testach syntetycznych przez cały czas testów pracował płynnie i zadowalał się w zupełności duetem w postaci Snapdragona 410 i 2 GB pamięci RAM, będąc kolejnym dowodem na to, że przy dobrze zoptymalizowanej nakładce Androidowi wystarczy odpowiednia ilość pamięci operacyjnej.

Asus Zenfone 2 Laser (ZE500KL)Asus Zenfone 2 Laser (ZE500KL)

Dla niektórych najbardziej wymagających gier 3D podzespoły mogą okazać się wystarczające. Przycięcia zdarzają się także w mniej wymagających trójwymiarowych grach – ot wspomnę tylko popularnego Hearthstone’a. Nakładka ZEN UI na szczęście pracuje dostatecznie szybko.
Jakość dźwięku
Wzmacniacz słuchawkowy oferował satysfakcjonujące mnie brzmienie, a poszczególne tony brzmiały bardzo dobrze. Ich separacja była zadowalająca, bas nie był przesadnie nachalny i należycie wyważony. Tyle dobrego nie powiem o głośniku mono, który nie dość, że ulokowany jest z tyłu urządzenia, to gra nieco zbyt cicho. Brakuje mu tonów niskich, ale nie dla każdego będzie to wadą. Na szczęście nie przesteruje i gra czysto. Użytkownik Zenfone 2 Laser będzie mógł nacieszyć uszy także radiem FM, oferowanym przez urządzenie.
AparatAsus Zenfone 2 LaserAplikacja ASUS Zenfone 2 Laser naprawdę robi wrażenie. Tryb manualny oferuje wszystko, co chcielibyście w takowym trybie znaleźć – na czele z czasem ekspozycji. Jedynym czego zabrakło jest regulacja przesłony – nie wymagajmy jednak cudów. Użytkownicy początkujący skorzystają zapewne z dobrego trybu automatycznego i bogatego wachlarza trybów kreatywnych. Aparat radzi sobie dobrze w odpowiednich warunkach oświetleniowych.

Asus Zenfone 2 Laser (ZE500KL)
Asus Zenfone 2 Laser (ZE500KL)

Nocą pojawia się więcej ziarna. Mimo to Zenfone 2 Laser posiada jeden z lepszych aparatów w tej cenie. Tylna kamera pozwala kręcić filmy w rozdzielczości 1920×1080 pikseli. Włączenie stabilizacji obrazu skutkuje jednak zmianą ustawienia na 720p. Przednia kamera działa poprawnie, ale mogłaby nieco lepiej ostrzyć. 🙂
 
Czas pracy na baterii
Bateria Li-Po 2400 mAh, 5-calowy ekran 720p i Snapdragon 410 z relatywnie niskim zapotrzebowaniem na energię dogadują się na tyle dobrze, aby smartfon był w stanie przepracować jeden intensywny dzień od świtu do zmierzchu.Asus Zenfone 2 LaserOsoby korzystające ze smartfona sporadycznie uzyskają zapewne ok. 2 dni pracy. Najwięcej energii zużywa ekran, ale tryb gotowości dorzuca swoje trzy grosze – ASUS mógłby na pewno lepiej zoptymalizować pod tym kątem swoją nakładkę ZEN UI. Duża częstotliwość aktualizacji wskazuje jednak na to, że jest to wyłącznie kwestia czasu!
 
Podsumowanie
Asus Zenfone 2 Laser wydaje mi się być świetnym telefonem dla każdej osoby, która chciałaby mieć wpływ na każdy aspekt pracy swojego urządzenia. Wszystkie opcje oferowane przez nakładkę ZEN UI podane są jak na tacy – w sposób przejrzysty i przystępny, nawet dla początkujących użytkowników systemu Android. Zenfone 2 Laser na prawdę może się podobać od strony oprogramowania! Pozytywne wrażenie potęguje płynnie działający system operacyjny.
Smartfon jest też naprawdę ładny. Asus postarał się, aby Zenfone 2 Laser przykuwał spojrzenia swoim wyglądem. Złoty kolor obudowy bardzo dobrze współgra z aluminiowymi, srebrnymi elementami w postaci przycisków fizycznych, umieszczonych dość nietypowo z tyłu i u góry urządzenia. Ze względu na lekko zaokrąglony kształt obudowy smartfon świetnie leży w dłoni i mimo sporego ekranu o przekątnej 5,5-cala da się go wygodnie obsługiwać jedną rękąAsus Zenfone 2 LaserOczywiście 4-rdzeniowy procesor Snapdragon 410 nie oferuje wydajności, która zapewniłaby urządzeniu możliwość płynnego odtwarzania najwydajniejszych gier, takich jak na przykład Grand Theft Auto, jednak w większości przypadków moc obliczeniowa jest zadowalająca. Niezbyt wymagający użytkownicy multimedialnej rozgrywki powinni być zadowoleni.
Usatysfakcjonowane będą także osoby szukające urządzenia obsługującego zupełnie niezależnie 2 karty SIM i oferującego przy tym dodatkowy slot na kartę pamięci Micro SD. Jakość rozmów na smartfonie jest naprawdę dobra, co całościowo czyni z niego naprawdę przyzwoitą propozycję, oferowaną w rozsądnej cenie!
 

Mocne strony:Słabe strony:
—-
– bardzo dobry stosunek ceny do możliwości
– praktyczna, bogata w funkcje nakładka systemowa
– wygodny w użytkowaniu
– płynne działanie systemu
– niezły aparat
– dual SIM
– niezależne gniazdo kart pamięci
– wymienna bateria
– dużo zbędnych aplikacji (da się usunąć)

Asus Zenfone 2 Laser (ZE500KL)