Archos FamilyPad 2 – rodzinny, bo 13-calowy

W branży producentów urządzeń mobilnych, najwyraźniej panuje głód poszukiwania kierunku rozwoju, który zyskałby aprobatę konsumentów. O ile do tej pory serwowanie coraz większej ilości rdzeni i podnoszenie ich taktowania uchodziło za element „innowacji”, tak teraz wyścig w tym kierunku został zaniechany (chociażby Qualcomm i MediaTek zrezygnowały z produkcji 8-rdzeniowych, mobilnych procesorów na najbliższe lata). Archos próbuje zatem zapełnić nieco inną lukę, którą wydaje się, że dostrzegli jego PR-owcy. Zgodnie z tym oferta producenta zostanie wkrótce rozszerzona o… kolejny, 13-calowy tablet. Czy naprawdę tego nam brakowało?

Archos całkiem niedawno wypuścił do sprzedaży pierwszy model z rodziny FamilyPad z ekranem o przekątnej 13.3″. Również Toshiba miała w zanadrzu produkt, o zbliżonych parametrach (Excite 13). Żaden z tych tabletów nie odniósł szczególnego sukcesu (głównie ze względu na słabe podzespoły). Niemniej teraz ma być lepiej. Nadchodzący FamilyPad 2 ma oferować więcej. Zgryźliwie można by jednak dodać – niewiele więcej.

Urządzenie ma pracować pod kontrolą dwurdzeniowego procesora Cortex A9, taktowanego zegarem 1.6 GHz, który będzie wspierany przez 1 GB RAM-u i GPU Mali 400 MP4. Rozdzielczość wyświetlacza (13.3″) wyniesie przy tym 1280 x 800 pikseli. Jakkolwiek wartość współczynnika ppi może i nie jest na satysfakcjonującym poziomie, tak przełoży się to na względne podniesienie wydajności pracy w środowisku Androida Jelly Bean.

Pamięć na dane wynosi w tym przypadku 8 GB (+ gniazdo na microSD). Można ją będzie zapełnić chociażby zdjęciami wykonanymi za pośrednictwem tylnego lub przedniego aparatu (obydwa o rozdzielczości 2 Mpix). Całość ma ważyć – uwaga, uwaga – 1.3 kg. Czy tylko mi się wydaje, że istota mobilności tabletu prysła?

Do tego nie poznaliśmy pojemności akumulatora FamilyPada 2. Zakładam, że w związku z tak potężnym – jak na ten segment urządzeń – ekranem, w środku konieczne byłoby zamontowanie małego reaktora jądrowego. W innym wypadku tablet służyć będzie raczej w formie desktopa, związanego na stałe z kontaktem.
Cena urządzenia wyniesie 299 euro. Premiera nastąpi już na dniach.

źródło: android authority