AOC D2769Vh – większy znaczy lepszy!

Monitory z matrycą IPS stopniowo stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem, także w środowisku graczy. Czas reakcji na poziomie 5 ms nie zawsze musi oznaczać smużenie w dynamicznych grach. Ceny urządzeń wyposażonych w tego typu ekrany kształtują się na akceptowalnym poziomie i podejmując decyzję o zakupie monitora warto zastanowić się nad inwestycją w matrycę IPS. Dlaczego? Zaletami takiego rozwiązania są przede wszystkim świetne kąty widzenia i rewelacyjne odwzorowanie kolorów. Drugą z tych cech z pewnością docenią osoby, które na co dzień oglądają filmy i zajmują się obróbką grafiki.
Na testy do redakcji Conowego.pl trafił monitor AOC D2769Vh, wyposażony w ten właśnie rodzaj matrycy. Kosztujące nieco ponad 1100 złotych urządzenie cechuje się 27-calowym ekranem oraz możliwością wyświetlania trójwymiarowego obrazu z możliwością konwersji 2D na 3D. Monitor błyskawicznie zaskarbił sobie moje uznanie i przypadł mi do gustu bardziej, niż wszystkie testowane wcześniej monitory.AOC D2769Vh to bezpośredni następca modelu obecnego na polskim rynku o nieco ponad roku, oznaczonego symbolami D2757Ph. Względem poprzednika zwiększono liczbę wejść wideo, efektem czego nowszy, niemal bliźniaczy do testowanego, model o oznaczeniu D2769Vm otrzymał dodatkowo złącze MHL (Mobile High Definition).

Producent

AOC

Przekątna (cale)

27″

Rozdzielczość

1920 x 1080 px

Format

16:9

Matryca

TFT/IPS, LED, 3D

Kontrast

20000000:1

Jasność

250 cd/m2

Czas reakcji

5 ms

Kąt widzenia w poziomie

178

Kąt widzenia w pionie

178

Rozmiar plamki

0,311 mm

Złącza

D-Sub, HDMI

Głośniki

Tak

Testowany monitor cechuje się 27-calową matrycą IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, możliwością konwersji dwuwymiarowego obrazu na trójwymiarowy, czasem reakcji 5 ms, współczynnikiem kontrastu 1000:1 oraz deklarowaną przez producenta jasnością na poziomie 250 cd/m2, która nie znalazła odzwierciedlenia w moim teście.W środku pudełka z monitorem znajdziemy płytę z oprogramowaniem i-Menu, pozwalającym na zarządzanie ustawieniami urządzenia z poziomu pulpitu, kabelek jack-jack, kabel D-Sub oraz okulary pasywne umożliwiające oglądanie obrazu w trybie 3D.Szklana powierzchnia pokrywa cały front monitora za wyjątkiem dolnej ramki, na której oprócz napisu „3D” po lewej stronie znajduje się także logo AOC, zestaw ikonek opisujących funkcje przycisków fizycznych znajdujących się pod spodem ramki oraz dioda sygnalizująca stan gotowości monitora. Przednia strona modelu AOC D2769Vh prezentuje się świetnie, ramka po bokach jest cieniutka i niemal niedostrzegalna.

W testowanym egzemplarzu zabrakło portów USB, które znajdziemy w wielu monitorach sprzedawanych w podobnej cenie. Na komplet złącz składają się dwa porty HDMI, wejście D-Sub i wyjście słuchawkowe. Wszystkie one znajdują się z tyłu monitora i są umieszczone równolegle do powierzchni podstawy. Dostęp do nich jest bardzo wygodny.Z tyłu monitora znajdziemy też otwory, pozwalające przymocować akcesoryjną część, umożliwiającą montaż urządzenia na ścianie. Monitor z profilu jest smukły i prezentuje się świetnie.

Przyciski do sterowania ustawieniami monitora schowane są pod dolną krawędzia ramki okalającej urządzenie. Tam też znajdują się dwa głośniki, umieszczone po przeciwległych stronach.

Monitor stoi na okrągłej podstawie, którą przymocowujemy w łatwy i szybki sposób do jego nóżki, za pomocą zaledwie jednej śrubki. Podstawa wyposażona jest w cztery gumowe, antypoślizgowe podkładki.Model D2769Vh nie posiada możliwości poziomej regulacji na pivocie. Odchylić go można natomiast w niewielkim zakresie w przód i w tył (23 stopnie). Jest to wartość w zupełności wystarczająca. Waga monitora wynosi 4,9 kilogramów.

Testy kolorymetrem i wrażenia z użytkowania
Na co dzień często korzystam z programu Adobe Lightroom 5. Przed rozpoczęciem testów pracowałem na monitorze z matrycą TN, która mówiąc oględnie nie jest stworzona do tego typu zastosowań. Przesiadka na AOC D2769Vh była dla mnie niebywałem skokiem jakościowym w zakresie komfortu pracy. Matryca AH-IPS wykorzystana w urządzeniu AOC naprawdę wiernie odzwierciedla kolory, nie czyniąc ich ani przesadnie jaskrawymi, ani wyblakłymi. Podstawą jest oczywiście dobre skalibrowanie monitora, czynność często pomijana po zakupie urządzenia, a mająca niebagatelny wpływ na doznania estetyczne.

Monitor testowałem w okresie premiery gry Battlefield 4. Na polu walki spędziłem łącznie ponad 20 godzin i jeżeli miałbym się przyczepić do jakiejś irytującej cechy monitora, która ujawniła się w trakcie zabawy, to… takowej nie napotkałem. Marketingowcy chcą wmówić graczom, że strzałem w dziesiątkę do takich zastosowań są monitory z matrycami TN. Nie musi być to prawdą. Czas reakcji matrycy na poziomie 5 ms nie musi oznaczać występowania smużenia jakiegkolwiek koloru, z czernią na czele. W przypadku AOC D2769Vh zarówno w trakcie oglądania filmów, jak i podczas grania w choćby najbardziej dynamiczne gry takowego efektu nie zaobserwowałem. Drodzy Czytelnicy: pamiętajcie żeby przed zakupem monitora zobaczyć go w akcji. Czas reakcji to tylko cyferki – najważniejsze jest to, co sami widzicie.
Chciałem zweryfikować pozytywne (choć subiektywne) wrażenia wywołane korzystaniem z monitora, więc postanowiłem zweryfikować za pomocą kolorymetru deklarowaną przez producenta jasność ekranu na poziomie 250 cd/m2, a przy okazji zbadać równomierność podświetlenia matrycy. Testy przeprowadziłem na różnych poziomach jasności, ale na potrzeby recenzji wykorzystałem rezultat pomiaru przy podświetleniu maksymalnym. W najjaśniejszym punkcie (lewym dolnym rogu monitora) współczynnik jasności wyniósł 217,2 cd/m2. To wynik o 13% mniejszy od deklarowanego przez producenta. Prawdę mówiąc różnica ta w codziennym użytkowaniu nie była przeze mnie odczuwalna. Monitor był skalibrowany pod pracę przy oświetleniu dziennym, które nigdy nie było na tyle intensywne, aby jasność monitora podbijać w okolice tych wartości.Równomierność oświetlenia matrycy, podobnie jak w przypadku wcześniej testowanych urządzeń od AOC, nie była wzorowa. Różnica pomiędzy najjaśniejszym punktem (217 cd/m2) i najciemniejszym (181,6 cd/m2) wynosiła 16%. To dość sporo, choć nie na tyle, aby zwróciło to uwagę podczas typowej pracy z urządzeniem.Monitor obsługuje funkcję wyświetlania obrazu trójwymiarowego. Co więcej, istnieje możliwość konwersji w locie z obrazów dwuwymiarowych na trójwymiarowe, jednak efekt ten nie jest powalający. Głębia trzeciego wymiaru pozostawia nieco do życzenia, choć nie jest to raczej zaskakujące w przypadku monitorów z tą funkcjonalnością. W zestawie z monitorem znajdują się bardzo lekkie i wygodne okulary pasywne. Szkoda, że producent nie dorzucił drugiej pary.
Podsumowanie
27-calowy monitor AOC D2769Vh to bardzo dobra propozycja niemal dla niemal każdego odbiorcy, może z wyjątkiem profesjonalnych grafików, którzy życzyliby sobie dużo większego pokrycia przestrzeni kolorów Adobe RGB (testowany model pokrywa ją w zaledwie 75%) i nieco wyższej rozdzielczości. Matryca IPS w połączeniu z dużym ekranem o rozdzielczości 1920×1080 pikseli sprawdza się nie tylko podczas oglądania filmów, pracy biurowej i obróbki zdjęć, ale również w trakcie grania. W testowanym urządzeniu nie występował efekt smużenia, więc z czystym sumieniem możemy polecić je graczom. Kąty widzenia są rewelacyjne, a kolory żywe i odpowiednio nasycone.Przykuwający spojrzenie design sprawia, że D2769Vh jest nie tylko narzędziem pracy i rozrywki, ale także eleganckim elementem wnętrza każdego pokoju. O ile do kwestii wizualnych nie mam najmniejszego zarzutu, to w kwestii ergonomii kilka rzeczy można by było poprawić. Doceniamy możliwość montażu monitora na ścianie. Brakuje nam jednak możliwości choćby niewielkiej regulacji w poziomie i większego zakresu regulacji w pionie. W cenie 1200 złotych możemy wymagać portów USB, których w monitorze od AOC zabrakło. Do deklarowanej jasności ekranu brakuje, a podświetlenie nie jest nadzwyczaj równomierne. Nie są to jednak rzeczy, które przy doskonałej jakości obrazu zapewnionej przez matrycę, będą zauważalne przez użytkowników początkujących, a nawet średniozzawansowanych.
Tryb 3D jest ciekawym (choć mocno podnoszącym cenę) dodatkiem. Dużo bardziej cieszy obecność dwóch złącz HDMI. O ile wyniki testów syntetycznych nie rzucają na kolana, to subiektywne doznania płynące z pracy na AOC D2769Vh były doskonałe.
Zalety:

  • – matryca IPS o dobrych parametrach
  • – 27-calowy ekran
  • – cienka ramka dookoła ekranu
  • – tryb 3D i możliwość konwersji materiałów 2D->3D
  • – dwa wejścia HDMI
  • – bardzo dobre kąty widzenia
  • – wierne odwzorowania kolorów

Wady:

  • – niewielki zakres regulacji
  • – „tylko” Full HD
  • – jasność niższa od deklarowanej przez producenta

Ocena ogólna: 8/10

Conowego poleca