AMD po cichu obniża wydajność kart RX 560 – uważajcie co kupujecie!

Jeśli planowaliście zakup karty graficznej AMD RX 560, musicie być ostrożni. Producent zastosował bowiem dość nieciekawą zagrywkę i po kilku miesiącach od premiery postanowił pogorszyć jej specyfikację. Przyczyny takiego posunięcia nie są znane. Co bardzo istotne, nazwa karty na rynku europejskim nie ulegnie zmianie. Warto wiedzieć, że od jakiegoś czasu istnieje karta Radeon RX 560D o specyfikacji identycznej do tej, którą cechuje się nowy, słabszy układ. Ta sprzedawana jest jednak pod tą nazwą wyłącznie w Azji.
Zmiana pojawiła się już na oficjalnej stronie AMD, a karty o pogorszonej specyfikacji i niezmienionej nazwie trafiły do sprzedaży. Rzućcie okiem na dwa poniższe zrzuty ekranu. Widać na nich, że producent zmniejszył liczbę jednostek obliczeniowych (CU) z 16 do 14, a także zredukował liczbę procesorów strumieniowych z 1024 do 896.AMD RX 560AMD RX 560Jak sami zapewne widzicie, problemem nie jest pogorszenie specyfikacji samo w sobie, ale brak stosownej zmiany nazwy na europejskim rynku, co wprowadzać może konsumentów w błąd. Wiele sklepów sprzedających karty graficzne zarówno detalicznie, jak i w zestawach komputerowych, nie podaje szczegółowej specyfikacji technicznej urządzenia. W wypadku zakupu konsument staje się więc uczestnikiem swoistej loterii.
Powiedziałbym, że na wysokości zadania stanęli wybrani producenci kart graficznych, ale… trudno tu mówić o należytej klarowności przekazywanych informacji. Na przykład, nazwa karty ASUSa z dopiskiem „EVO” może sugerować lepszą wydajność, tymczasem… jest to oznaczenie słabszego z wariantów.
Czy AMD nie powinno ujednolicić nazewnictwa i wymagać od producentów kart stosownych oznaczeń?
[AKTUALIZACJA 6 grudnia, godz. 16:05]:
Drodzy Czytelnicy, AMD wystosowało oświadczenie na temat zmiany specyfikacji kart RX 560, które cytujemy w całości:

„Zgadza się, że dostępne są wersje kart graficznych Radeon RX 560 z 14 CU (896 procesorów strumieniowych) i 16 CU (1024 procesorów strumieniowych). Wprowadziliśmy wersję 14 CU tego lata, aby zapewnić producentom i rynkowi więcej opcji konfiguracji kart z serii RX 500. Zwrócono nam uwagę, że niektórzy producenci AIB i sprzedawcy nie rozróżniają jasno między tymi dwoma wariantami, więc podjęliśmy natychmiastowe kroki w celu zażegnania tego problemu: pracujemy ze wszystkimi partnerami spośród producentów i kanału sprzedaży, aby upewnić się, że opisy produktów i nazwy wyjaśniają liczbę CU, aby gracze i inni konsumenci wiedzieli dokładnie, co kupują. Przepraszamy za zamieszanie, jakie to mogło spowodować.”