Wybieramy prezent na komunię – takie są trendy!

Za kilka dni wkraczamy w maj – tradycyjny miesiąc komunijny. Oprócz niekwestionowanego wymiaru duchowego, jakie ma to wydarzenie w życiu każdego, młodego człowieka, wielu z nas kojarzy się ono z prezentowym szaleństwem. Często stajemy w takiej sytuacji przed dylematem – na jaki podarunek się zdecydować? Dlatego właśnie przygotowaliśmy dla Was poradnik dotyczący tej kwestii. Ujęliśmy w nim zarówno gadżety technologiczne, jak i te bardziej „tradycyjne” prezenty – nie związane ze światem nowych technologii.

fot. Olivia Bollen / Unsplash

Wybór prezentu komunijnego to niełatwe zadanie!

Zakup prezentu komunijnego to często dylemat – zarówno dla chrzestnych, jak i innych uczestników uroczystości. Chcemy dobrać upominek w taki sposób, by był wartościowy dla dziecka i by po kilku dniach zainteresowania nie poszedł w zapomnienie. Chętnie stawiamy więc na prezenty zgodne z zainteresowaniami młodego człowieka bądź na takie, które są uniwersalne w swojej formie. To gwarantuje nam, że będą one praktyczne.

Niejednokrotnie słyszeliśmy o absurdach prezentowych – w mediach lansuje się często modę na upominki takie, jak chociażby quady. Pamiętajmy o tym, że zdecydowanie nie są to sprzęty, które tak młoda osoba może używać na co dzień i tak naprawdę możliwe jest korzystanie z nich wyłącznie pod opieką dorosłych w miejscach, w których nie będzie stwarzane zagrożenie dla pieszych oraz innych pojazdów mechanicznych – czyli na przykład na własnym podwórku.

Pamiętajmy więc o tym, by podczas wybierania prezentu zachować zdrowy rozsądek. Przejdźmy jednak teraz do samych propozycji.

Czytaj też: TOP 10 – najciekawsze laptopy dla graczy – kwiecień 2023

fot. Sabrianna / Unsplash

Biżuteria

Biżuteria to klasyczny i osobisty prezent komunijny, zazwyczaj ofiarowywany przez chrzestnych. Zwykle wybieramy najmłodszym medaliki, wisiorki lub kolczyki, które stanowią wartościową pamiątkę na długie lata. Można również zdecydować się na grawerunek, aby uczynić prezent jeszcze bardziej wyjątkowym. Zaleca się zakup biżuterii ze srebra, ale jeśli budżet na to pozwala, można postawić na złoto. Nawet jeśli ostatecznie odbiorca przestanie nosić biżuterię, może ona stać się cennym dziedzictwem przekazywanym kolejnym pokoleniom.

fot. Alexander Andrews / Unsplash

Zegarek

Zegarek to prezent uniwersalny i sprawdzony od lat. Klasyczny czasomierz od dobrych producentów dostępny jest już za kilkaset złotych i zapewnia długi okres użytkowania. Dostępne są modele zarówno eleganckie, jak i sportowe, a także coraz bardziej popularne smartwatche. W przypadku prezentu komunijnego zaleca się wybór tańszych modeli, takich jak te oferowane przez Xiaomi, Huawei czy realme. Zegarki z systemem watchOS (Apple) lub Wear OS (Google) są bardziej skomplikowane w obsłudze i przeznaczone dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

fot. Daniel Salcius / Unsplash

Rower

Rower to tradycyjny prezent komunijny, którym obdarowujemy najmłodszych. Do wyboru mamy wiele rodzajów, takich jak rowery miejskie, górskie czy kolarskie, zależnie od preferencji osoby, która będzie z nich korzystać. Przed zakupem warto zbadać te preferencje i pamiętać, że rower musi być odpowiednio dopasowany do warunków fizycznych użytkownika. Kupując rower, należy unikać zbyt dużych rozmiarów, ponieważ taki rower może przez wiele lat pozostawać nieużywany w piwnicy.

fot. Varla Scooter / Unsplash

Hulajnoga elektryczna

Hulajnoga elektryczna to popularny prezent komunijny w ostatnich latach. Jednakże, przed podjęciem decyzji o zakupie, należy zdawać sobie sprawę, że hulajnoga ta powinna być używana wyłącznie pod opieką dorosłych, ponieważ niewprawiony użytkownik może narazić się na wypadek lub kolizję. Warto też pamiętać o dodaniu kasku i ochraniaczy do prezentu. Dobrej jakości hulajnogę elektryczną można nabyć już za mniej niż 2000 złotych, a ciekawą opcją mogą być modele znanych marek, takie jak Xiaomi, Fiat czy Red Bull Racing.

fot. Louis-Philippe Poitras / Unsplash

Konsola

Konsola to doskonały prezent dla miłośników gier komputerowych, a na rynku dostępne są Xbox, PlayStation oraz Nintendo Switch. Największe zainteresowanie wciąż wzbudzają klasyczne propozycje. Konsola przenośna ma jednak wiele zalet, takich jak możliwość zabrania jej ze sobą wszędzie czy podłączenia do telewizora w domu. W przeszłości do konsoli zawsze dodawano dobrą grę, ale obecnie dostępnych jest wiele atrakcyjnych, darmowych gier lub abonamentów gamingowych. Najtańsze konsole można kupić za nieco ponad 1000 złotych, ale na droższe modele trzeba wydać kilka tysięcy.

fot. Anete Lūsiņa / Unsplash

Laptop/PC

Komputer to dobry prezent komunijny. Jeśli celujemy w urządzenie mające służyć głównie do nauki, dobry sprzęt kupimy już za około 3000 złotych. Jeśli natomiast ma być to sprzęt do grania, to musimy przygotować się na konieczność wydania nawet dwukrotności tej kwoty. Możemy zdecydować się na zakup peceta, ale o wiele rozsądniejszą decyzją wydaje się być jednak wybór laptopa. Będzie on bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, a ceny ostatnimi czasy są bardzo zbliżone. Wybierać możemy między urządzeniami bazującymi na Windowsie i na macOS, jednak w zakładanym budżecie nie zakupimy fabrycznie nowego sprzętu od Apple.

fot. Kenny Leys / Unsplash

Smartfon

Smartfon to popularny prezent komunijny ze względu na swoją wszechstronność. Młodzi ludzie używają go do komunikacji z rodziną i znajomymi, do obsługi mediów społecznościowych i do gier. Warto wybrać urządzenie ze średniej lub niskiej półki cenowej, najlepiej w cenie nie przekraczającej 2000 złotych (z Androidem na pokładzie). Zaleca się także wykupienie ubezpieczenia ekranu, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia takiego urządzenia, na przykład w szkole lub na boisku. To niewielki koszt, który może uratować rodziców przed wydaniem sporych pieniędzy na ewentualną naprawę.

Grafika tytułowa: Sebbi Strauch / Unsplash