Smarband czy smartwatch? Które urządzenie wybrać?

W ostatnich latach tzw. elektronika noszona nieustanie zyskuje na popularności. Na co dzień bardzo chętnie korzystamy z takiego sprzętu ze względu na jego praktyczne walory – możliwość monitorowania naszych parametrów zdrowotnych, śledzenie treningów czy po prostu wyświetlanie przychodzących powiadomień z naszego smartfona. Stawiając pierwsze kroki w segmencie często zastanawiamy się na jakie urządzenie się zdecydować – smartbanda czy też smartwatcha. Dziś powiemy sobie co nieco na ten temat!

Smartbandy – co trzeba o nich wiedzieć?

Opaski sportowe zwane także smartbandami to sprzęt bardziej przystępny cenowo, jednocześnie dedykowany mniej wymagającym użytkownikom. Ich cecha charakterystyczna to niewielkie ekrany, które służą wyłącznie do przekazywania nam najważniejszych informacji. Poza tym są to urządzenia bardzo lekkie, które bardzo długo mogą nam służyć pomiędzy kolejnymi ładowaniami. Mowa o kilku, a nawet kilkunastu dniach nieprzerwanej pracy.

Smartbandy nie są przesadnie drogie. Zdecydowana większość modeli od znanych i cenionych producentów kosztuje między 200 a 300 złotych. Jest to więc sprzęt, na który może sobie pozwolić każdy. Z tego właśnie względu opaski sportowe są znacznie popularniejsze od smartwatchy. Choć nie są tak zaawansowane, jak inteligentne zegarki, to podobnie jak one pozwalają na monitorowanie naszych parametrów zdrowotnych, śledzenie treningów czy wyświetlanie przychodzących powiadomień z naszego smartfona.

Smartwatche – dla bardziej wymagających?

Użytkownicy, dla których kluczowymi kwestiami są wygoda obsługi oraz dostęp do zaawansowanych rozwiązań powinni zdecydować się na zakup smartwatcha. Najtańsze urządzenia tego typu kupimy już za kilkaset złotych (na przykład sprzęt od realme czy Xiaomi). Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że niskobudżetowy sprzęt zazwyczaj serwuje nam wyłącznie podstawowe funkcjonalności. Są to takie nieco „przerośnięte” opaski sportowe.

Porządne smartwatche kosztują już od 500-600 złotych w górę. Jest to jednak sprzęt oferujący spore możliwości ze względu na forsowane w jego przypadku zaawansowane rozwiązania technologiczne oraz ciekawe systemy operacyjne. Część z producentów, jak Apple, Garmin, Amazfit czy Huawei, stawia na autorskie oprogramowanie. Popularnym i szeroko stosowanym systemem w segmencie smartwatchy jest Wear OS od Google pozwalający na przeprowadzanie płatności zbliżeniowych czy instalowanie aplikacji ze Sklepu Play.

Niektóre zaawansowane smartwatche są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych (dzięki czemu możemy korzystać z nich w ekstremalnych warunkach). Inne z kolei serwują nam zaawansowane funkcje prozdrowotne, jak możliwość wykonania badania EKG czy dokładnego pomiaru ciśnienia. To jednak sprzęt za kilka tysięcy złotych, na którego zakup mogą sobie pozwolić nieliczni.

Czytaj też: TOP 5 – najlepsze aplikacje do śledzenia aktywności

Podsumowanie

Smartbandy i smartwatche to dwie zupełnie różne grupy urządzeń. Statystyczny „Kowalski” chcący zachować równowagę między wydatkami na elektronikę a funkcjonalnością z pewnością sięgnie po prostą opaskę sportową. Osoby zafiksowane na punkcie nowych technologii raczej nie będą szczędziły grosza na zakup bardziej zaawansowanego sprzętu. Aby wybrać produkt dla siebie musicie szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie – do której grupy należycie.