Zwiedzanie parków narodowych z nadajnikami GPS

Technologia GPS od wielu lat jest wykorzystywana jako sposób do śledzenia miejsc, w których przebywają zwierzęta. Teraz władze Parku Narodowego Rocky Mountain oraz Parku Narodowego Yosemite chcą wprowadzić nadajniki GPS jako element wyposażenia osób, które wchodzą na teren parku.
Dlaczego władze zdecydowały się na wprowadzenie takiego systemu? Głównym powodem jest fakt, że w gęstych lasach bardzo łatwo się jest zgubić, a późniejsze odnalezienie osób, które oddaliły się od szlaków może być bardzo problematyczne z uwagi na brak punktów orientacyjnych. Dzięki nadajnikom GPS osoby zagubione mogłyby być od razu zlokalizowane. Dzięki nadajnikom GPS (tym, które monitorują ruch ludzi, jak i zwierząt) będzie można także zobaczyć jak obecność ludzi wpływa na zachowanie się zwierząt, które znajdują się w pobliżu. System ten ma dodatkowo pomóc w dalszym wytyczaniu nowych szlaków, a także lepszemu rozmieszczaniu m.in. ubikacji.
Skorzystanie z nowego rozwiązania będzie dobrowolne, ponieważ system ten na razie znajduje się w fazie testów. Osób chcące z niego skorzystać będą musiały zarejestrować się przy wchodzeniu na teren parku, po czym otrzymają one nadajniki GPS. Przy wychodzeniu z parku nadajniki będą zbierane przez pracowników.
Czy myślicie, że wprowadzenie takiego systemu jest uzasadnione i sprawdzi się w praktyce? Czy chcielibyście zobaczyć takie rozwiązania w polskich parkach narodowych?

Źródło: cbsdenver
fot.Complicated/ CC BY 2.0