Zrób to sam: zewnętrzna bateria do MacBooka

Pamiętacie Adama Słodowego – człowieka, który w programie „Zrób to sam” skierowanym do młodzieży prezentował jak tworzyć własnoręcznie różne rzeczy użytkowe? Ja nie pamiętam, ale widziałem parę program na YouTube – Wam też polecam. Jeśli macie w sobie coś z majsterkowicza to może zainteresować Was film DIY (Do It Yourself) nagrany przez redaktora serwisu theverge. Pokazuje on jak niskim kosztem zbudować zewnętrzną baterię do MacBooka. Brzmi ambitnie? Bo zadanie jest ambitne!
Oryginalna bateria kosztuje około 700 złotych, a zamienniki są blisko o połowę tańsze. Wydatek mały nie jest. Znacznie niższy jest koszt elementów, z których zbudujecie własną baterię. Potrzebne będą dwie baterie 12 V, tania ładowarka samochodowa do MacBooka, lutownica, cyna lutownicza, termokurczliwy tubing oraz pięć diod blokujących. Dodatkowo przyda się znajomość angielskiego – cały proces tworzenia jest doskonale opisany na poniższym filmiku.

Teoretycznie bateria powinna pozwolić na około 10 godzin pracy bez ładowania. Niestety ze względu na spadki napięcia i niewielką efektywność pracy wynik ten wynosi około 6 godzin. To i tak nieźle jak na samoróbkę, prawda?
 

Źródło: theverge