Zorze na Marsie?

Zorze polarne na Ziemi są imponujące! Piękne i majestatyczne obłoki często robią na nas duże wrażenie szczególnie, gdy mieliśmy okazję zobaczyć je na żywo – choć i na zdjęciach zapierają dech w piersiach. Naukowcy są zdania, że w przeszłości zorze mogły być także widoczne na Marsie. Co ciekawe, nie ma dowodów na to, że teraz ich tam nie ma – przynajmniej tych niewidocznych gołym okiem.
Zarówno NASA, jak i ESA, zastanawiały się nad tym, czy zorza mogła być widoczna gołym okiem na Marsie. Aby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie, naukowcy zbudowali specjalny model planety w symulatorze. Korzystając z dostępnych informacji, model planety został oparty o warunki panujące na Marsie. Naukowcy doszli do ciekawych wniosków, które zostały zaprezentowane na dołączonej fotografii.
Odcień światła w kolorach niebiesko-fioletowych to nie tylko efekt stworzony w warunkach laboratoryjnych, ale także to, co byś zobaczył, jeśli miałbyś szczęście stać na powierzchni marsjańskiego bieguna południowego – w odpowiednich warunkach. Ciekawa symulacja, nieprawdaż?

Źródło: io9.com