Zobaczcie na żywo ostatnie godziny misji sondy Rosetta

30 września, sonda Rosetta Europejskiej Agencji Kosmicznej ostatecznie zakończy swoją 12-letnią misję, powoli zbliżając się ku powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Tam pojazd dołączy do lądownika Philae, zanim utraci całą swoją moc. Ostatni taniec Rosetty będzie można obejrzeć na żywo, za pośrednictwem NASA TV bądźNASA JPL Live. Transmisja rozpocznie się w piątek 30 września, o godzinie 12:15 i zakończy się o godzinie 14:00.
Sonda Rosetta opuściła powierzchnię naszej planety 2 marca 2004 roku. Na orbitę komety dotarła dopiero 10 lat później – dnia 31 lipca 2014 roku. Podczas swojej przygody pojazd zdołał wielokrotnie sfotografować wspomniany obiekt, a także zebrać dane na temat jego ruchów czy składu chemicznego. Poza tym, sonda służyła jako pośrednik w nawiązywaniu kontaktu z Philae, który wylądował na powierzchni komety w listopadzie 2014 roku.
28 lipca 2016 roku, o godzinie 11 czasu polskiego, ESA wyłączyła system ESS sondy Rosetta, który pozwalał na nawiązanie ewentualnego kontaktu z lądownikiem Philae, znajdującym się na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Przypomnijmy, że lądownik po raz ostatni przesłał dane na naszą planetę 9 lipca 2015 roku.
Wraz z Rosettą udało się dokonać kilku ważnych odkryć. Na przykład, sonda wykryła w komie (zwanej potocznie „atmosferą”) komety kilka z tak zwanych „budulców życia”, a w tym fosfor, jeden z aminokwasów – glicynę, oraz jeszcze bardziej złożone organiczne cząsteczki. Oznacza to, że kolizje tego typu obiektów z Ziemią mogły doprowadzić do zwiększenia stężenia substancji, dzięki którym powstały pierwsze organizmy.

Źródło:NASA