Zobaczcie, jak ogień rozprzestrzenia się na statku w przestrzeni kosmicznej

Wcześniej w tym tygodniu, kapsuła Cygnus firmy Orbital ATK, która przez kilka ostatnich miesięcy była przyłączona do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, została wypełniona niemal 2 tonami odpadów, a następnie oddzielona od ISS. Klika godzin później, we wnętrzu statku NASA celowo wywołała pożar. Zobaczcie pierwsze materiały wideo przedstawiające to wydarzenie.
NASA planowała przeprowadzenie pirotechnicznego eksperymentu o nazwie Saffire I już od jakiegoś czasu. Ta próba była pierwszą z serii trzech zaplanowanych, które mają pomóc badaczom w poznaniu dynamiki ognia w kosmosie. NASA chce się upewnić, że astronauci będą przygotowani do walki z takim zjawiskiem, jeżeli kiedykolwiek przyjdzie im zmierzyć się z nim twarzą w twarz. Kolejne eksperymenty Saffire zostaną przeprowadzone podczas przyszłych misji zaopatrzeniowych.
Podczas testu zapalono materiał wykonany z włókna szklanego oraz bawełny, o wymiarach wynoszących 49 centymetrów na 98 centymetrów. Cały proces był obserwowany przez szereg kamer oraz czujników, które zbierały dane na temat warunków panujących wewnątrz kapsuły. W ten sposób NASA wywołała największy kontrolowany pożar w kosmosie.
NASA wciąż nie otrzymała wszystkich danych, które zostały zebrane na statku kosmicznym, ale Glenn Research Center agencji już udostępniło kilka materiałów zarejestrowanych podczas pożaru. Na pierwszym filmie możecie zaobserwować, jakie ślady dym pozostawiał na tle podświetlonymi LEDami materiału jeszcze zanim ten został zajęty ogniem. Na drugim wideo zobaczycie fragment samego pożaru, który według NASA trwał 8 minut.

Źródło:NASA