Zobacz w akcji robota-ramię, czyli ARM

Kolejny krok w robotyce. Robot zaprezentowany przez Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) potrafi zręcznie posługiwać się swoim ramieniem. Może otworzyć drzwi zamknięte na klucz i nacisnąć klamkę, złapać wiertarkę i wiele innych narzędzi. ARM – bo tak został nazwany – potrafi wykonać 18 różnych „ludzkich” czynności. Co więcej robi to za pomocą czujników w pełni autonomicznie – bez aktywnej ingerencji człowieka.
Celem projektu jest stworzenie autonomicznego i samodzielnego robota, który działa lepiej niż te sterowane bezpośrednio przez człowieka. ARM ma nie tylko ograniczyć ingerencję człowieka, ale też rozszerzyć zakres umiejętności robotów.
„Program badawczy ma na celu osiągnąć ten cel poprzez rozwój sprzętu i oprogramowania, wszystko by umożliwić robotom samodzielnie pojmować i manipulować obiektami w nieuporządkowanych środowiskach” – czytamy w oświadczeniu projektantów.
ARM posiada ramię, rękę, szyję i głowę z czujnikami. Zobacz ten film, aby zobaczyć go w akcji:

Robot nie jest jeszcze w stanie wykonywać czynności z dużą siłą nacisku. ARM może jednak służyć do wielu celów. Jak podaje DARPA: „Obecne roboty mogą w warunkach wojennych uratować życie i zmniejszyć straty, ale wymagają ludzkich operatorów i bardzo wiele czasu by dostosować się do zastanych warunków”. ARM może służyć do niebezpiecznych misji w warunkach wojny, ale i pokoju. Na przykład w ciężkich warunkach pod wodą, lub z niebezpiecznymi materiałami.

Źródło: mashable.com