Znamy specyfikację Jolla – pierwszego smartfona z Sailfish OS

Jolla, bo o nim mowa, oferować będzie ekran o przekątnej 4.5″ i rozdzielczości 960 x 540. Zagęszczenie pikseli, jak słusznie się domyślacie, nie będzie zatem rekordowe, ani nawet dopasowane do współczesnych standardów – 245 ppi to jednak niewiele. Lekki znak zapytania symbolizujący pewne obawy, można również postawić nad jednostką napędzającą pracę urządzenia – będzie to dwurdzeniowy procesor Qualcomma o taktowaniu 1,4 GHz, wspierany przez 1 GB pamięci RAM. Na razie jednak powstrzymałbym się z wyrażaniem opinii (tym bardziej nieprzychylnych) na temat płynności działania interfejsu. Liczymy w końcu, że system zostanie doprze zoptymalizowane pod tę jednostkę. O tyle jest to prawdopodobne, że Sailfish OS jest duchowym spadkobiercą MeeGo, który został przecież przyjęty bardzo ciepło (w społeczności recenzentów i nielicznych użytkowników należałoby zgryźliwie dodać).
Do tego dowiedzieliśmy się, że urządzenie zostanie wyposażone w dwie kamerki – 8 Mpix i 2 Mpix, którym wtórować będzie fizyczny klawisz do robienia zdjęć. Uchwycone obrazy można będzie zapisać w pamięci wewnętrznej o pojemności 16 GB lub na kartach microSD. Jolla pracować będzie do momentu wyładowania się baterii o pojemności 2100 mAh.

Poza tym należałoby również wspomnieć o funkcjach tylnych paneli obudowy. Będą one wymienne (rozwiązanie The Other Half), aczkolwiek nie chodzi tu wyłącznie o spersonalizowanie wyglądu telefonu, a o zmianę i ulepszenie jego osprzętu. Różne klapki będą oferowały inne upgrade’y, chociażby w postaci lepszej (ksenonowej) lampy błyskowej, pojemniejszej baterii, czy też ogniw służących bezprzewodowemu ładowaniu. Zapowiada się ciekawie.
Telefon trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku, a jego cena wyniesie 399 euro. Ok. 1600 zł tłumaczy stosunkowo przeciętne elementy specyfikacji.
Dla zainteresowanych załączam najnowsze wideo prezentujące podstawowe właściwości interfejsu Sailfish OS. Ostrzegam jednak, że mowa lektora nieszczególnie przybliży Wam jego działanie 😉

źródło:Facebook