Znamy datę kolejnego startu rakiety New Shepard firmy Blue Origin

Prywatne przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego Jeffa Bezosa – Blue Origin, ogłosiło, że następny start rakiety New Shepard odbędzie się 4 października, o godzinie 16:50 czasu polskiego. Firma zamierza prowadzić transmisję na żywo z wydarzenia, za pośrednictwem swojej strony internetowej.
Podczas tego lotu Blue Origin pragnie przetestować system „crew escape” kapsuły. New Shepard składa się z dwóch głównych części – pierwszego stopnia rakietowego oraz znajdującej się na jego szczycie kapsuły. Przedsiębiorstwo ma nadzieję, że kiedyś będzie mogło wykorzystać ten pojazd, by wysłać swoich klientów w kosmos, gdzie spędzą kilka minut w stanie nieważkości, a następnie powrócą na Ziemię. To oznacza, że firma musi być przygotowana na ewentualne komplikacje, które mogłyby wystąpić podczas takiego lotu – na przykład, w formie awarii rakiety.Blue OriginPo około 45 sekundach od rozpoczęcia testu Blue Origin aktywuje mały silnik rakietowy znajdujący się w dolnej części kapsuły, co spowoduje wypchnięcie jej w górę i z dala od rakiety. Następnie kapsuła wykorzysta spadochrony, by powoli opaść na powierzchnię. Choć rakieta, która weźmie udział w tym locie, już czterokrotnie zdołała dokonać pomyślnego lądowania, Bezos uważa, że ten test może doprowadzić do jej uszkodzenia. Jeśli tak się jednak nie stanie, Bezos umieści ją w muzeum.
Wygląda na to, że Blue Origin zapewni nam ciekawe widowisko. To będzie już piąty start rakiety New Shepard, ale dopiero po raz drugi firma zamierza pokazać taki start na żywo. Wcześniej przedsiębiorstwo przeprowadzało swoje testy z dala od oczu publiki i dopiero po ich zakończeniu pokazywało swoje nagrania w sieci.

Źródło:Blue Origin