Ziemia może być otoczona przez „włosy” ciemnej materii

Zgodnie z artykułem opublikowanym w Astrophysical Journal, zespół z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA wykorzystał symulacje komputerowe, by ustalić, jak ciemna materia – tajemnicza „substancja” budująca około 27 procent Wszechświata, gromadzi się wokół Ziemi.
Obliczenia, których historia sięga 1990 roku, sugerowały, że długie, cienkie strumienie ciemnej materii krzyżują się w całym Wszechświecie. Teraz, obliczenia wykonane przez Gary’ego Prézeau sugerują, co dziej się, gdy strumienie te zbliżają się do planety takiej jak Ziemia.
Odkrycia naukowca wskazują, że strumienie, które teoretycznie mogą być bardzo szerokie, prawdopodobnie szersze niż cały Układ Słoneczny, koncentrują się w formie bardzo gęstego włókna. Prézeau nazywa je „włosami”. W rzeczywistości, obliczenia sugerują, że wiele takich „włosów” znajduje się wokół Ziemi.
Ciemna materiaCiemna materia może przenikać przez planety i właśnie po tym, w przypadku Ziemi – około 1,2 miliona kilometra od jej powierzchni, tworzą się „cebulki włosów”, w których materia jest około miliarda razy gęstsza niż zazwyczaj. Gdy ciemna materia przenika przez większą planetę, jej gęstość jest jeszcze większa.
Ciemna materiaNajciekawsze jest to, że wszelkie zmiany gęstości ciemnej materii wewnątrz planet byłyby odzwierciedlone we „włosach”. Włókna zawierałyby , które odpowiadałyby przejściom między różnymi warstwami planet. Jeżeli odczytywanie tych informacji z „włókien” byłoby możliwe, naukowcy mogliby stworzyć mapę warstw niemal każdego ciała w kosmosie.

Źródło:NASA