YouTube odpowiedzialny za wzrost liczby płaskoziemców? Zdaniem naukowców tak

Serwis YouTube obwiniany jest za ciągle rosnącą liczbę osób, które wierzą w teorię płaskiej Ziemi. Badacze z Texas Tech University udali się w 2017 i 2018 roku na największe zgromadzenia płaskoziemców, gdzie przeprowadzili wywiady z 30 uczestnikami konferencji. To one ujawniły, jaki wpływ ma YouTube.
Spośród 30 ankietowanych wszyscy poza jednym powiedzieli, że nie uważali, iż Ziemia jest płaska, dopóki nie zaczęli oglądać w serwisie YouTube filmów popierających tę ideę. 30 osoba zaczęła wierzyć teorię płaskiej Ziemi za sprawą swojej córki i zięcia, którzy… poznali tę teorię za sprawą YouTube’a.
Wyniki badania zaprezentowano w ubiegły weekend, podczas dorocznego spotkania organizacji AAAS (American Association for the Advancement of Science), które odbyło się w mieście Waszyngton. Asheley Landrum, główna osoba, która za nie odpowiadała, powiedziała, że algorytmy YouTube’a ułatwiają przekazywanie pseudonaukowych informacji tym osobom, które są na nie bardziej podatne.
W styczniu YouTube ogłosiło, że podejmuje się kroków w celu ograniczenia rekomendowania treści, które nie łamią regulaminów serwisu, ale są temu bliskie. Te treści to między innymi filmy szerzące teorię płaskiej Ziemi czy promujące cudowne lekarstwa na śmiertelne choroby.

Źródło:The Guardian