Xperia Tablet Z – Sony prezentuje nowy tablet i zdradza jego cenę

O poczynaniach Sony na rynku tabletów nie słyszeliśmy już od jakiegoś czasu. Niemniej wraz z targami MWC, przyszła pora na powrót Japończyków do gry. Nowe urządzenie z rodziny Xperia nosić będzie nazwę Tablet Z. Oprócz tego poznaliśmy jego dokładną specyfikację, przybliżoną datę debiutu, a nawet ceny. Nie wiem jak Wy, ale takie rzeczowe prezentacje lubię najbardziej. Szkoda, że oddział Sony odpowiedzialny za markę PlayStation przyjął nieco inną taktykę marketingową, a wygląd konsoli owiany jest tajemnicą. Przejdźmy jednak do rzeczy.

Tablet oferować będzie ekran typu Reality Display, wykonany w technologii Mobile Bravia Engine 2, o przekątnej 10.1″ i rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli. Za szybką pracę odpowiadać będzie czterordzeniowa jednostka Snapdragon S4 (1.5 GHz), wspierana przez 2 GB RAM-u i GPU Adreno 320. Pamięć na dane ma zaś wynieść 16 lub 32 GB (+ gniazdo na microSD). Systemem operacyjnym będzie zaś popularna ostatnio „Żelka” (Android 4.1.2.). Będzie on działał do czasu wyładowania akumulatora o pojemności 6000 mAh (zgaduję więc, że tabletem nie nacieszymy się szczególnie długo).

Jeżeli zaś chodzi o pozostałe elementy specyfikacji, to warto wspomnieć o komplecie modułów łączności i komunikacji. Na pokładzie znajdziemy Wi-Fi, Bluetooth 4.0, GPS z A-GPS (w tym z obsługą standardu GLONASS), a do tego dochodzi jeszcze NFC, DLNA i… 3G/4G LTE. Jest tego sporo. Na deser mamy 8-megapikselową kamerkę tylną (Exmor R) i 2-megapkiselową do wideorozmów.

Podobnie jak poprzednik, taki model Xperia Tablet Z jest odporny na kurz i przypadkowe zachlapania wodą. Całość zamknięto w kompaktowej obudowie o wymiarach 266 x 172 x 6.9 mm (!) i wadze 495 g.

Na koniec obiecana cena i data premiery. Xperia Tablet Z do sprzedaży trafi w drugim kwartale tego roku. Za wersją z pamięcią 16 GB trzeba będzie zapłacić 499 dolarów, a za dodatkowe 16 GB dopłacimy kolejne 100 dolarów.

źródło: sony