Wyciekły specyfikacje procesorów Ivy Bridge

To, że Intel pracuje nad kolejną generacją desktopowych procesorów, wiadomo było już od dawna. Sandy Bridge są świetne i mogą konkurować nawet z Bulldozerami, ale żeby zachować konkurencyjność, koncern z Santa Clara musi zaproponować użytkownikom coś jeszcze lepszego. Trzecia generacja i3,i5 i i7 będzie nosić nazwę Ivy Bridge. Swoją drogą, ciekawe czy nazwa nawiązuje do prestiżowej ligi szkół wyższych w Stanach?
Dla użytkowników i5 przygotowano aż 14 modeli procesorów. Najsłabszy posiada taktowanie 2,7 GHz (w trybie Turbo 3,2 GHz), a najmocniejszy – 3,4 GHz (Turbo 3,8 GHz). Praktycznie wszystkie wyposażono w cztery rdzenie (cores) i cztery wątki (threads) oraz 6 MB pamięci cache. Tylko jeden, i5 3470T, posiada dwa rdzenie i cztery wątki, a także 3 MB cache. Oczywiście Intel przygotował wersję „K” czyli procesor z odblokowanym mnożnikiem.
Z kolei procesorów i7 jest zaledwie cztery. Najniższe taktowanie wynosi 2,5 GHz (w Turbo – 3,7 GHz), a najwyższe – 3,5 GHz (3,9 GHz). i7 posiadają za to cztery rdzenie i osiem wątków oraz więcej pamięci cache, niż ich słabsi bracia – 8 MB. Także i tutaj znajdziemy wersję z odblokowanym mnożnikiem.
Oczywiście, jak to w procesorach „i”, Intel wcisnął też zintegrowaną grafikę. Jej pamięć i taktowanie zależne jest od wybranego przez nas procesora. Dokładne dane znajdziecie w tabeli poniżej.
Trudno nie zauważyć, że trzecia generacja będzie nie tylko mocniejsza, ale także mniej prądożerna. Według założeń Intela, w porównaniu z Sandy Bridge, procesory ivy Bridge mają pobierać około 20 procent mniej prądu.

Źródło: xbitlabs