World of Warcraft free-to-play? Blizzard nie mówi „Nie”

Do tej pory Blizzard w temacie przejścia na model free-to-play WoW-a oświadczał stanowcze: NIE. W Kolonii, podczas Gamescomu, najwyraźniej jednak humor dopisywał głównemu projektanowi gry, Tomowi Chitonowi, który w wywiadzie udzielonym dla serwisu Polygon zadeklarował, że Blizzard powoli dojrzewa do decyzji, by z modelu F2P skorzystać w przypadku gry World of Warcraft, za którą obecnie gracze płacą 15 dol./mies. Promyk nadziei kryje się w poniższym oświadczeniu.

Dla Blizzarda wydaje się rozsądne by w pewnym momencie skorzystać z modelu free-to-play. Taka zmiana niesie jednak ze sobą wiele ryzyk. Często słyszy się historie innych deweloperów, którzy przeszli na F2P, i dzięki temu dwukrotnie zwiększyli ilość graczy, ale nie zawsze się tak zdarza i brakuje pewności, jak długo ten stan może się utrzymać. Ciężko jest nam ocenić, jaki będzie czas pomiędzy początkiem gry nowych graczy, a momentem ich znudzenia się zabawą.

Reasumując – dla Blizzarda niewygodne wydaje się, że przejście na model F2P może spowodować poważne wahania w liczbie graczy. Jest to o tyle skomplikowana sprawa, że początkowe wielokrotne ich zwiększenie, pociągnie za sobą potężne koszty związane z utrzymaniem i modernizacją obecnych serwerów. Tylko czy ta inwestycja przyniosłaby korzyści w przyszłości? Na to pytanie ciężko jest odpowiedzieć.
Osobiście nie liczyłbym, że World of Warcraft stanie się tytułem F2P w najbliższej przyszłości – i mam tu na myśli okres co najmniej 5-8 lat. Bardziej stawiałbym na powstanie nowej gry od Blizzarda, który gwoli eksperymentu stawiałaby na rozgrywkę w trybie F2P. Na ten moment zniesienie abonamentu z WoW-a oznaczałoby – pisząc oględnie – zrobienie rosołu z kury, która znosi złote jaja.

źródło: polygon

For Blizzard it makes sense [to go free-to-play] at some point. But a lot of the risk is in making that transition. You hear stories about developers going free-to-play and getting double the number of players, but you don’t always know it works out that way and how long it stays that way. We really don’t know what the rate is before people drop off and lose interest.:http://www.ubergizmo.com/2013/08/blizzard-not-opposed-to-taking-world-of-warcraft-free-to-play/
Tom Chiton:http://www.ubergizmo.com/2013/08/blizzard-not-opposed-to-taking-world-of-warcraft-free-to-play/
Tom Chiton:http://www.ubergizmo.com/2013/08/blizzard-not-opposed-to-taking-world-of-warcraft-free-to-play/