Wkrótce okna będzie można wykorzystywać jako… grzejniki

Domy jednorodzinne tracą około 20 procent swojego ciepła przez okna. Ten ułamek jest jeszcze wyższy w przypadku wieżowców, które są pokryte większą ilością szkła. Cóż, w takich budynkach rachunki za ogrzewanie są stosunkowo wyższe.
Na szczęście, naukowcy właśnie odnaleźli sposób na to, aby zamienić zwykłe okna w zasilane energią słoneczną grzejniki. Dzięki energii słonecznej temperaturę okien można by zwiększyć o 9,5 stopni Celsjusza.
Korzystając z nanotechnologii, naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu stworzyli plazmoniczne nanoanteny, które silnie absorbują światło i ogrzewają powierzchnię, na której się znajdują. Tą powierzchnią może być w zasadzie cokolwiek, ale najlepiej umieszczać je na szkle. Nawet wtedy gdy cała szyba jest pokryta tymi nanoantenami, ta pozostaje przezroczysta i bezbarwna.
„Opracowaliśmy stosunkowo prosty, tani i skuteczny sposób na przekształcenie zwykłych szyb w zasilane energię słoneczną ekrany, które mogą znacznie zmienić termiczną równowagę w przestrzeni życiowej i roboczej, zwłaszcza jeśli pomyślimy o coraz większej ilości szklanych powierzchni stosowanych w nowoczesnej architekturze.” – powiedział Alexandre Dimitriev, badacz który przewodził zespołowi.Plazmoniczne nanoantenyDimitriev dodał, że chociaż tę technologię opracowano głównie w celu redukcji kosztów ogrzewania, ze względu na charakter nanoanten można by ją wykorzystać w innych dziedzinach, takich jak chłodzenie radiacyjne. Obecnie zespół pracuje nad tym, aby z pomocą swojego wynalazku wywoływać jeszcze większy wrost temperatury poprzez absorpcję promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego.
Kto wie, być może wkrótce ta technologia znajdzie zastosowanie w wieżowcach i nie tylko, a przynajmniej mamy na to nadzieję.

Źródło:Phys.org